Jak zapobiec brawurze w magazynach?

Jak zapobiec brawurze w magazynach?

Nadmierna prędkość, kierowanie pojazdem pomimo zmęczenia i spadku koncentracji - to grzechy nie tylko kierowców, ale także operatorów wózków widłowych. Czytaj dalej

 

Tak zwany czynnik ludzki jest jedną z głównych przyczyn wypadków w magazynach. Państwowa Inspekcja Pracy w 2011r. zanotowała 141 wypadków przy pracy w miejscu magazynowania, w wyniku których poszkodowanych zostało 158 osób. Większość niebezpiecznych zdarzeń spowodowanych jest niewłaściwą organizacją pracy oraz błędem człowieka. Brak odpowiednich kwalifikacji pozwalających identyfikować zagrożenia, lekkomyślność, brawura, nieuwaga czy zmęczenie operatorów wózków widłowych może nieść za sobą poważne konsekwencje. To od prawidłowej organizacji i nadzoru pracy, a także od doświadczenia i kompetencji operatorów zależy poziom bezpieczeństwa w magazynie.

 

Czytaj również: Waterjet o dużych gabarytach

 

Najczęstsze błędy

Przykładów lekkomyślnych zachowań operatorów można wymieniać wiele. Począwszy od nie dozwolonego podnoszenia na widłach innych pracowników,  poprzez pozostawianie czynnego wózka bez nadzoru, na brawurowej jeździe skończywszy. Do powszechnych praktyk należy przekraczanie obowiązujących ograniczeń prędkości i nadmierny pośpiech podczas manewrowania ładunkiem. Niewłaściwe odstawienie towaru na regał kończy się w najlepszym wypadku jego uszkodzeniem, w najgorszym - upadkiem z wysokości i przygnieceniem człowieka. Konsekwencje błędów popełnianych przez operatorów ponoszą wszyscy: sam operator, osoby postronne oraz  przedsiębiorstwo. Dlatego tak istotne jest prowadzenie cyklicznych szkoleń z zakresu BHP z uwzględnieniem zasad przestrzegania przepisów dotyczących eksploatacji wózków widłowych. 

 

 

Świadomość niebezpieczeństwa

Podstawowym obowiązkiem operatorów jest prawidłowa identyfikacja zagrożeń oraz dostosowanie do nich sposobu jazdy. Dlatego tak istotną rolę odgrywa udostępnienie pracownikowi wiedzy w zakresie ciężaru i rodzaju transportowanych ładunków oraz stanu technicznego nawierzchni dróg przejazdu wózka. Posiadając informacje dotyczące maksymalnego udźwigu wózka i ciężaru ładunku, operator nie może podjąć decyzji o transporcie towaru cięższego, niż pozwalają na to możliwości sprzętu. Pracownik musi mieć świadomość, że to od jego oceny sytuacji uzależnione jest tempo pracy. Prędkość pojazdu należy dostosować do warunków – zwłaszcza jeśli powierzchnia jest śliska lub mokra. Szczególną ostrożność należy zachować podczas pokonywania zakrętów, przede wszystkim w miejscach ograniczonej widoczności. Dopuszczalne w takiej sytuacji jest stosowanie sygnałów dźwiękowych. - Operując wózkiem widłowym najważniejsza jest płynność jazdy i precyzja wykonywanych manewrów. Pobierając towar, należy zwolnić i ustawić wózek prostopadle do palety. Wsuwanie wideł pod niewłaściwym kątem może uszkodzić paletę lub znajdujący się na niej ładunek – mówi Janusz Cieślak z firmy STILL Polska.

 

Czytaj również: Urządzenie wielofunkcyjne niezbędne przy remontach

 

Zabronione jest także poruszanie się z podniesionym masztem. Widły podczas jazdy powinny znajdować się tuż nad podłożem. Jeżeli  ładunek ogranicza widoczność należy go przewozić poruszając się w kierunku przeciwnym. Ładunki o nietypowych gabarytach można transportować jedynie z użyciem przystosowanego oprzyrządowania. Jednak bezpieczeństwo w magazynie zależy nie tylko od samych operatorów, ale także innych osób. Przebywanie w pobliżu wózka widłowego w trakcie pracy, a zwłaszcza przechodzenie lub stanie pod uniesionymi widłami jest niedopuszczalne. Szczególnie ważne jest , aby wszyscy zatrudnieni byli świadomi istniejących zagrożeń. 

 

Organizacja pracy na cenzurowanym

Należy mieć świadomość, że winę za pośpiech i brawurę mogą ponosić nie tylko operatorzy, ale także kadra zarządzająca. Dążąc do zwiększenia wydajności, narzuca się pracownikom  osiąganie wyników w zbyt krótkim czasie. Konsekwencją  tego jest brak wystarczającej koncentracji podczas wykonywanych zadań co może prowadzić do wypadku. Potrącenie człowieka lub kolizja z innym urządzeniem może zakończyć się poważnymi obrażeniami, a nawet śmiercią. Również uszkodzenie mienia może wiązać się z poważnymi zagrożeniami. Zderzenie z regałem, a nawet niewłaściwe pobieranie z niego palet prowadzą do trwałych odkształceń, co w rezultacie może doprowadzić do osłabienia konstrukcji regału i jego zawalenia. To może być tragiczne w skutkach nie tylko dla infrastruktury i składowanego towaru przedsiębiorstwa, ale przede wszystkim dla ludzi. 

 

Czytaj również: Jakie są innowacje w logistyce?

 

Kodeks właściwych praktyk operatorów wózków widłowych

1. Zapoznaj się z instrukcją obsługi wózka.

 

2. Przeprowadź sumiennie obsługę codzienną wózka.

 

3. Podczas obsługi wózka zwróć uwagę na płynność jazdy. Unikaj gwałtownych manewrów, takich jak nagłe hamowanie, przyśpieszanie i skręcanie.

 

4. Przestrzegaj ustalonych dla danego miejsca pracy limitów prędkości, wyznaczonych tras przejazdu oraz znaków poziomych i pionowych. 

 

5. Zawsze upewnij się, że posiadasz dostateczną widoczność. W trakcie przejazdu między wąskimi ścieżkami w magazynie, zwolnij i użyj sygnału dźwiękowego.

 

6. Zadbaj o właściwe umocowanie towaru, zwłaszcza jeśli posiada niestandardowe wymiary. Środek ciężkości ładunku powinien znajdować się jak najbliżej centralnego  punktu palety.

 

7. Nigdy nie transportuj towarów cięższych niż maksymalny udźwig określony przez producenta dla danego modelu wózka widłowego.

 

8. Nie pozwól, aby osoby postronne znajdowały się w bezpośrednim sąsiedztwie pracującego wózka. Zanim rozpoczniesz pracę upewnij się, czy nikogo nie ma w pobliżu. 

 

9. Podczas jazdy zawsze miej opuszczony maszt. Wysuń go dopiero podczas pobierania towaru z regału lub stosu jednostek ładunkowych.

 

10. Nie oddalaj się od czynnego wózka i nie zostawiaj kluczyków w stacyjce bez opieki. 

 

11. Nigdy nie przewoź dodatkowych osób wózkiem widłowym w kabinie, na widłach lub na palecie. Unoszenie pracowników możliwe jest tylko w wózkach wyposażonych w przystosowaną do tego platformę roboczą.

 

12. Jeśli włączą się ostrzegawcze kontrolki lub zauważysz jakąś nieprawidłowość w obsłudze wózka widłowego, przerwij pracę i bezzwłocznie poinformuj serwis o awarii. 

 

13. Zapoznaj się z wyposażeniem wózka widłowego i wykorzystuj je właściwie: dostosuj fotel i położenie kierownicy do swojego wzrostu, zimą włącz ogrzewanie i podgrzewanie tylnej szyby.

 

14. Wszystkie manewry wykonuj z należytą precyzją i bez nadmiernego pośpiechu. Pamiętaj, że to od Twojej koncentracji i umiejętności zależy bezpieczeństwo w magazynie.

 

Źródło: inplusPR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Hale namiotowe, hale magazynowe Liczba postów: 369 Grupa: Firmy budow... Również polecam https://partiez.pl/
  • Logistyka Liczba postów: 39 Grupa: Moja budowa Firmą specjalizującą się w świadczeniu kompleksowych usług w zakresie transportu międzynarodowego oraz krajowego, nowoczesnymi pojazdami o DMC do 40t. jest http...
  • Czy profesjonalne ubranie robocze ma jakieś znacze... Liczba postów: 78 Grupa: Budowa i re... As a student, I highly recommend StudyProfy if you're considering pay someone to write my paper. Their service is exceptional! The team is professional, the qua...
  • Czujnik wypełnienia szamba Liczba postów: 24 Grupa: Moja budowa Niezawodnym rozwiązaniem zapobiegającym przepełnieniu szamba może być zainstalowanie przewodowego systemu monitorowania z czujnikami mierzącymi poziom wody w g...
  • Brama garażowa z napędem Liczba postów: 369 Grupa: Budowa i re... Artykuł na portalu https://dbamyobramy.pl/konserwacja-i-czy szczenie-bramy-garazowej-jak-i-czym-to-z robic-praktyczny-poradnik-n-2.html oferuje praktyczne wskazów...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19420 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 564

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >