Jak zapobiec przeciekom dachu?

Jak zapobiec przeciekom dachu?

Nie chcesz, aby podczas chłodów i mrozów zaskoczyły cię problemy dachowe w postaci przecieków? Zrób dokładny przegląd stanu pokrycia. Jesień to odpowiednia pora na przygotowanie dachu domu do nadchodzącej zimy. Pamiętajmy, że żaden dach nie jest niezniszczalny i każde pokrycie wymaga regularnej konserwacji – zwłaszcza przed i po zimie. Odpowiednia pielęgnacja sprawi, że dach nie tylko będzie spełniał optymalnie swoje funkcje, ale również estetycznie się prezentował Czytaj dalej

 

Regularna konserwacja procentuje 

Dach narażony jest na negatywne działanie warunków atmosferycznych, jak deszcz, śnieg czy porywisty wiatr. Dlatego bez względu na to, jakim materiałem jest pokryty, wymaga cyklicznych przeglądów. Powinien być przygotowany zarówno do zimy, jak i sprawdzony po sezonie zimowym. Przegląd połaci najlepiej powierzyć fachowcom, którzy wykonywali pokrycie – znają oni specyfikę dachu, potrafią określić i wyeliminować możliwe zagrożenia. 

 

 

– W głównej mierze trwałość dachu zależy od wyboru dobrej jakości materiałów i ich montażu. Odpowiednio wykonane pokrycie powinno nie sprawiać problemów wiele lat. Jednak warto pamiętać, że cykliczna konserwacja i pielęgnacja procentuje. Stan dachu to jeden z głównych wyznaczników, na podstawie których oceniamy całościowy stan budynku. Jeśli pokrycie jest zadbane, może to korzystnie przełożyć się na cenę nieruchomości. Z kolei uszkodzony i niezadbany dach może znacząco obniżyć wartość budynku – ostrzega Antoni Luberda, ekspert firmy Blachotrapez, zajmującej się produkcją pokryć dachowych z blachy. 

 

 

Napraw drobne usterki i sprawdź obróbki blacharskie 

Jeśli podczas sprawdzania połaci dachowej wykryjemy drobne uszkodzenia, musimy je jak najszybciej wyeliminować.

 

– Pamiętajmy, że nawet małych usterek nie można bagatelizować. O tym, że mogą skutkować poważniejszymi problemami, możemy przekonać się w najmniej odpowiednim momencie, np. w środku zimy. Jeśli dojedzie do rozszczelnienia połaci, to konsekwencje zaniedbań mogą być poważne – zawilgocenie poddasza, przecieki oraz uszkodzenie elewacji budynku. Dlatego bardzo istotne jest także sprawdzenie obróbek blacharskich, w obrębie których często dochodzi do przecieków. Skontrolujmy, czy nie są poluzowane, a silikon, którym są uszczelnione, nie popękał i się nie wykruszył  – radzi ekspert firmy Blachotrapez.

 

 

Dachy pokryte blachodachówką dobrze jest przed zimną oczyścić i umyć. Możemy to zrobić używając wody pod ciśnieniem, a w przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń można użyć miękkiej szczotki i detergentu odpowiedniego do mycia powierzchni powlekanych.

 

 

Skontroluj newralgiczne miejsca połaci 

Kompleksowe prace serwisowe na dachu to nie tylko skontrolowanie stanu dachu, ale także jego konstrukcji. – Warto zbadać miejsca połaci, które są najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników zewnętrznych: zaleganie śniegu i osiadanie zanieczyszczeń. Do takich newralgicznych punktów pokrycia można zaliczyć miejsca przecinania się połaci, jak rynny koszowe oraz połączenia z pionowymi elementami: kominami, lukarnami i koszami. Pamiętajmy, że często może dochodzić w nich do rozszczelnienia i przecieków – mówi ekspert firmy Blachotrapez.

 

 

Udrożnij rynny 

Aby woda była prawidłowo odprowadzana z połaci, rynny i rury spustowe muszą być udrożnione i oczyszczone. Sprawdźmy, czy nie zalegają w nich liście, igły lub piasek, które mogą blokować odpływ wody. Jeśli system orynnowania jest niedrożny, woda będzie spływać po ścianach domu, powodując ich zawilgocenie, a w konsekwencji grzyby i zanik właściwości termoizolacyjnych. Zanieczyszczenia najlepiej usunąć przy pomocy myjki ciśnieniowej. Unikajmy stosowania metalowych narzędzi, którymi można łatwo uszkodzić powierzchnię rynny. Jeżeli woda nie spływa do rury spustowej, należy skorygować spadek rynny. Regularna konserwacja i pielęgnacja połaci przełoży się nie tylko na komfort mieszkańców, ale także na znaczne oszczędności w budżecie. Cykliczne eliminowanie usterek jest o wiele tańsze niż wymiana lub generalna naprawa pokrycia dachowego. Ponadto szczelność dachu ma istotny wpływ na koszty ogrzewania. Im dach lepiej zabezpieczony i szczelny, tym mniej ciepła przez niego ucieknie i niższe będą też koszty ogrzania całego budynku.  

 

Źródło: Sfera PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • MIODY POLSKIE Liczba postów: 1 Grupa: Firmy budow... Teraz pewnie dużo osób skorzysta z miód polski . Sam o tym powiem mojemu znajomemu.
  • Cięcie laserowe Liczba postów: 1 Grupa: Firmy budow... Teraz naprawdę warto skorzystać z cięcie laserowe . Jeszcze dzisiaj o tym powiem mojemu znajomemu.
  • Studnia głębinowa Liczba postów: 2 Grupa: Moja budowa W ostatnim czasie wiercenie studni głębinowych łódzkie było kolejnym etapem prac na mojej działce. Po konsultacji z geologiem, który doradził najlepsze miejsce,...
  • Wiata Garażowa Liczba postów: 14 Grupa: Moja budowa Szukasz trwałego garażu, który szybko zrealizuje Twoje potrzeby? Sprawdź ofertę Stalblach. To producent u którego można kupić tanie garaże blaszane. Charakteryz...
  • Czy rekuperacja jest remedium na rosnące zużycie e... Liczba postów: 4 Grupa: Budowa i re... Rekuperacja może pomóc ograniczyć rosnące zużycie energii do chłodzenia pomieszczeń, ale nie jest pełnym remedium na ten problem. Rekuperacja, czyli wentylacja....

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19405 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 245

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >