Jak zaprojektować i pielęgnować rabatę pod drzewami

Jak zaprojektować i pielęgnować rabatę pod drzewami

Utrzymanie efektownej rabaty w cieniu drzew nie jest zadnieniem trudnym nawet dla początkującego ogrodnika. Najważniejsze to zadbać o odpowiedni dobór roślin takich, które wytworzyły zdolność adaptacji do życia w specyficznych, cienistych warunkach. Większość z gatunków cieniolubnych preferuje stanowiska żyzne i mokre, zbliżone do tych występujących naturalnie w lasach pod koronami drzew. Gdy takich warunków brakuje w naszych ogródkach, należy o nie zadbać poprzez odpowiednią pielęgnację.

 

Jak zaprojektować  efektowną rabatę pod drzewami

 

Pielęgnacja 

Korzenie górujących nad bylinami drzew pobierają z gleby wodę i minerały dlatego warto wspomagać rabatę nawozami oraz ściółkowaniem. Skutecznym sposobem na zachowanie wilgoci i wytwarzanie wartościowej próchnicy jest mulczowanie.  Zastępuje ono warstwę naturalnej ściółki występującej w lesie.  Do tego celu możemy wykorzystać zagrabione liście drzew, które jesienią opadną na ziemię, tzw. ziemię liściową  lub korę drzew. Aby dodatkowo odżywić rośliny na cienistej rabacie wiosną warto zastosować kompost lub nawozy wieloskładnikowe. Przy zakładaniu rabaty musimy pamiętać o odpowiednim odstępie (rozstawie) pomiędzy poszczególnymi gatunkami, aby mogły swobodnie się rozrastać i nie konkurować ze sobą o składniki pokarmowe. By upiększyć rabatę zwłaszcza w pierwszych latach po posadzeniu warto zastosować kamienie ozdobne. Do tego celu świetnie nadadzą się dolomity, szarogłazy czy najpospolitsze otoczaki rzeczne. Mozaika z kamienia urozmaici wygląd rabaty i zapewni jej atrakcyjność również w sezonie zimowym.

 

Jak zaprojektować  efektowną rabatę pod drzewami

 

Zakładanie rabaty

Prezentujemy aranżację rabaty z 5 roślin łatwo dostępnych w sklepach ogrodniczych, skomponowanych, tak aby efekt estetyczny był całoroczny. Dominującą część rabaty tworzą gatunki o oryginalnych, ozdobnych liściach. Tuż z początkiem wiosny pod koronami drzew zawitają delikatne fioletowo- różowe kwiaty miodunki pstrej (Pulmonaria saccharata), następnie swoje skromne kwitnienie rozpocznie barwinek pospolity (Vinca minor). Przez cały sezon wegetacyjny rabatę będą zdobić malownicze liście funkii (Hosta sp.), paproci i miodunek. Latem rabatę ożywią swą obecnością liczne zjawiskowe kwiaty zawilców mieszańcowych (Anemone x hybrida). Podczas zimowej hibernacji roślin zimą spod śniegu wyglądać będą zimozielone pędy barwinka oraz ozdobne otoczaki tworzące mozaikę pomiędzy bylinami. 

 

Czytaj również: Gazony w ogrodach - jakie możliwości dają w aranżowaniu przestrzeni

 

Jak zaprojektować  efektowną rabatę pod drzewami

 

Charakterystyka roślin

1. Zawilec mieszańcowy (Anemone x hybryda): przez większość sezonu tworzy na rabacie rozetę ciemnozielonych liści. Kwitnie pod koniec lata (VIII-IX), w okresie kwitnienia dorasta do 100 cm. Preferuje słoneczne i półcieniste oraz lekko wilgotne i próchniczne stanowiska. Doskonale nada się na stanowiska o rozproszonym świetle np. na mniej zacienione fragmenty rabat. Najczęściej dostępne w szkółkach odmiany to ‘Praecox’ i ‘Serenade’ o różowych kwiatach lub ‘Honorine jobert” o śnieżnobiałych płatkach.

 

Jak zaprojektować  efektowną rabatę pod drzewami

Jak zaprojektować  efektowną rabatę pod drzewami

Jak zaprojektować  efektowną rabatę pod drzewami

 

2. Miodunka pstra (Pulmonaria saccharata) oprócz walorów estetycznych posiada również cenione właściwości lecznicze i miododajne. Zaszczyca rabatę delikatnymi fioletowo-niebieskimi kwiatami tuż z nadejściem wiosny (III-IV). Przez resztę sezonu zdobi ją nakrapianymi liśćmi, wzrastającymi do 30 cm wysokości. Najlepiej rośnie w miejscach cienistych i półcienistych z  próchniczną, stale wilgotną glebą, świetnie nadaje się do nasadzeń pod drzewami. Dostępna jest w licznych odmianach.

 

Jak zaprojektować  efektowną rabatę pod drzewami

 

3. Paprocie: wszystkie gatunki paproci wymagają do życia specyficznych warunków siedliskowych, przede wszystkim wilgoci w podłożu oraz próchnicznej gleby. Za najbardziej wytrzymałą uznaje się nerecznicę samczą (Dryopteris filix-mas) występującą naturalnie w polskich lasach.  Jest ona w stanie rozwijać się również na stanowisku słonecznym pod warunkiem stałego nawadniania. Piękne jasnozielone iście dorastają do 120 cm i zdobią rabatę aż do nadejścia zimy.  Po sadzeniu przestrzeń wokół paproci należy wyściółkować najlepiej korą drzew iglastych.

 

jak zaprojektować i pielęgnować rabatę pod drzewami

Jak zaprojektować  efektowną rabatę pod drzewami

 

4. Funkie (Hosta sp.) dostąpne są  w wielu odmianach i wariantów kolorystycznych. Do ich największych ich zalet zalicza się cieniowytrzymałość i możliwość zastosowania pod koronami drzew. Wszystkie funkie preferują stanowiska stale wilgotne i zasobne w składniki mineralne. Warto zadbać o nawożenie funkii, aby zapewnić liściom bujny wzrost. Z szeregu dostępnych odmian na uwagę zasługują niewątpliwie niebieskolistna  funkia ‘Halcyon’ oraz oryginalna ‘Pandora’s box’ o ciemnozielonych liściach z białymi języczkami.

 

jak zaprojektować i pielęgnować rabatę pod drzewami

Jak zaprojektować  efektowną rabatę pod drzewami

 

5. Barwinek pospolity (Vinca minor) krzewinka dorastająca do 20 cm wysokości. Jej zimotrwałe liście zdobią rabatę przez cały sezon. Preferuje miejsca cieniste i półcieniste oraz wilgotne gleby. Cenna roślina okrywowa tworząca atrakcyjne płaty z płożących liści. Na przełomie IV-V rozwija skromne fioletowo - niebieskie  drobne kwiatki.  Dostępny również w odmianach o białych i karminowych kwiatach.

 

jak zaprojektować i pielęgnować rabatę pod drzewami

 

Czytaj również: Urządzamy plenerowe, letnie kino w ogrodzie

 

Jak zaprojektować  efektowną rabatę pod drzewami

Źródło: laurencja13 / budnet.pl
Autor: Laurencja Dyrcz architekt krajobrazu

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19470 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 206

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >