Jak zaprojektować izolację akustyczną instalacji wentylacyjnej?
Systemy wentylacyjne w obiektach, gdzie na ogół zachodzi duża wymiana powietrza, często borykają się hałaśliwą pracą instalacji. Rozwiązaniem problemu może być izolacja akustyczna kanałów. Jak ją dobrze zaplanować, żeby potem nie żałować?
Czytaj dalej
W kontekście komfortu akustycznego wewnątrz budynków, najwięcej uwagi tradycyjnie poświęca się przegrodom zewnętrznym i stolarce okiennej, czy ściankom działowym i stropom przenoszącym drgania wewnątrz budynku.
Kanały wentylacyjne
Jednak często ze względu na głośną pracę maszyn, takich jak silniki, pompy czy wentylatory, odpowiedniego wyciszenia wymagają także budynkowe systemy HVAC. Co więcej – źródłem hałasu w tym kontekście jest sam transport powietrza! Najczęściej dotyczy to kanałów o dużych przekrojach i znacznych prędkościach transportowanego powietrza, które można spotkać m.in. w centrach handlowych, sklepach wielkopowierzchniowych, biurach czy fitness klubach.
Centrale wentylacyjne na dachu
Czytaj również: Wentylacja mechaniczna - zadbaj o czyste powietrze
Aby spełnić wymagania akustyczne zawarte w Warunkach Technicznych, niezbędne jest zaizolowanie kanałów poziomych i pionowych. W doborze odpowiedniego rozwiązania pomóc nam mogą wyniki badań dla konkretnych materiałów i rozwiązań dostępnych na rynku.
– W kontekście izolacji akustycznej szachtów i kanałów wentylacyjnych, projektantom i inwestorom rekomendujemy zastosowanie płyt PAROC InVent o odpowiedniej gęstości i rodzaju pokrycia, które dobieramy do charakterystyki dźwięków, które pragniemy wytłumić – wyjaśnia Paweł Stankiewicz, ekspert firmy Paroc Polska.
Różne typy pokrycia płyt PAROC InVent
Przykładowe obliczenia
W celu sprawdzenia przydatności płyt PAROC InVent do izolacji akustycznej szachtów instalacyjnych, wyroby przebadane zostały zgodnie z normą PN-EN ISO 10140-2:2011. Doświadczenie pozwoliło zmierzyć przyrost izolacyjności akustycznej od dźwięków powietrznych jednostronnie otynkowanej ściany z betonu komórkowego zaizolowanej płytami z wełny kamiennej.
W ramach badania obliczono wskaźnik izolacyjności akustycznej właściwej Rw, jak również widmowe wskaźniki adaptacyjne C i Ctr według normy: PN-EN ISO 717-1:1999 Akustyka. Ocena izolacyjności akustycznej w budynkach i izolacyjności akustycznej elementów budowlanych. Izolacyjność od dźwięków powietrznych. Wyniki doświadczenia przedstawia poniższa tabela.
Czytaj również: Zastosowanie wentylatorów wysokotemperaturowych – gdzie się sprawdzają?
Na koniec, obliczono także wskaźnik przyrostu izolacyjności akustycznej właściwej >Rw, direct, zgodnie z normą PN-EN ISO 10140-1:2011 Akustyka. Załącznik G. Pomiar laboratoryjny izolacyjności akustycznej elementów budowlanych Część 1: Zasady stosowania dla określonych wyrobów. Wyniki prezentuje poniższa tabela.
– Osiągnięte rezultaty pozwalają na stwierdzenie, że zastosowanie płyt PAROC InVent jako izolacji akustycznej ścian szachtów instalacyjnych i kanałów wentylacyjnych pozwala skutecznie poprawić izolacyjność przegrody, a co za tym idzie komfort akustyczny w przestrzeniach bezpośrednio do nich przylegających – podsumowuje Paweł Stankiewicz.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- atrakcje na imprezę Liczba postów: 3 Grupa: Firmy budow... Jeśli planujecie imprezę i szukacie czegoś, co zrobi wrażenie na gościach, to fotobudka będzie strzałem w dziesiątkę! Miałam ją na swoim przyjęciu urodzinowym i...
- Hale namiotowe, hale magazynowe Liczba postów: 370 Grupa: Firmy budow... Również polecam https://partiez.pl/
- Logistyka Liczba postów: 39 Grupa: Moja budowa Firmą specjalizującą się w świadczeniu kompleksowych usług w zakresie transportu międzynarodowego oraz krajowego, nowoczesnymi pojazdami o DMC do 40t. jest http...
- Czy profesjonalne ubranie robocze ma jakieś znacze... Liczba postów: 78 Grupa: Budowa i re... Profesjonalne ubranie robocze, zwłaszcza w dziedzinach wymagających wzmocnionej ochrony i rozpoznawalności, jest niesamowicie ważne. Nie tylko zapewnia bezpiecz...
- Czujnik wypełnienia szamba Liczba postów: 24 Grupa: Moja budowa Niezawodnym rozwiązaniem zapobiegającym przepełnieniu szamba może być zainstalowanie przewodowego systemu monitorowania z czujnikami mierzącymi poziom wody w g...