Jak zbudować hotel dla owadów?
Hotele dla owadów to proste budowle, które coraz częściej można spotkać na miejskich skwerach, a także w przydomowych ogródkach i na balkonach. Zapewniają schronienie tysiącom owadów zapylających. Dlaczego warto chronić owady i jak samodzielnie zbudować dla nich domek?
Czytaj dalej
Dlaczego należy chronić owady zapylające?
Owady zapylające to niezwykle pożyteczne owady, które zapylają ponad 80% roślin, w tym także kwiaty owoców i warzyw, tak istotnych w naszej codziennej diecie. Bez nich trudno byłoby wyobrazić sobie jakiekolwiek życie na Ziemi.
Życie tysięcy gatunków zapylaczy obecnie jest jednak zagrożone. Przyczyniły się do tego przede wszystkim owadobójcze, chemiczne opryski, rozbudowana infrastruktura, ograniczenie terenów zielonych, a także nowoczesne budownictwo. Jeszcze kilkanaście lat temu owady budowały swoje schronienia w słomianych strzechach i zakamarkach między cegłami, co jest niemożliwe w przypadku współczesnego stylu budownictwa.
Czytaj również: W Światowym Dniu Pszczół - opowiadamy o tym, jak zaprosić je do ogrodu i stworzyć sprzyjające warunki
Aby pomóc owadom w walce o przetrwanie, coraz więcej osób decyduje się na budowę tzw. domków czy hoteli dla owadów pożytecznych. Domek dla owadów to prosta konstrukcja, którą bez problemu można zbudować samodzielnie. Miejsce to stanowi idealne schronienie dla pszczół oraz innych „zapylaczy” przed słońcem, deszczem, mrozem oraz innymi zwierzętami.
Jak zbudować hotel dla owadów?
W zależności od naszych możliwości możemy zdecydować się na mały lub duży domek dla owadów. Najprostsze, a zarazem najmniejsze konstrukcje, które można zamontować na drzewie, ścianie domu czy tarasie to domki wykonane z butelek. Aby wykonać taki domek dla owadów, wystarczy odciąć dzióbek i dno butelki, a następnie wypełnić ją łodygami bambusa lub trzciny.
Nieco większym i atrakcyjniejszym rodzajem domku jest hotel dla owadów wykonany z desek. Jego budowę należy rozpocząć od przygotowania stelaża. Aby to zrobić, wystarczy zbić ze sobą deski za pomocą wkrętów do drewna tak, by kształtem przypominały ramę lub szufladę bez dna. Na jej szczycie dodatkowo umieścić można również wykonany z desek, dwuspadowy dach.
Wewnątrz domku można wydzielić dodatkowe sektory poprzez zamontowanie dodatkowych poprzecznych półeczek. Powstałe w ten sposób „pokoje” wypełniamy różnego rodzaju materiałami. Wśród nich znaleźć mogą się wiązki łodyg bambusa lub trzciny, snopki słomy, gałązki krzewów, a także grubsze gałęzie z nawierconymi wewnątrz otworami, a także kora, szyszki i suche liście.
Domek dla owadów dodatkowo można „umeblować” poprzez zawieszenie do góry dnem doniczki wypełnionej słomą. Konstrukcję domku warto zabezpieczyć metalową siatką o drobnych oczkach, dzięki czemu owadom nie będą zagrażać żywiące się nimi ptaki.
Czytaj również: Nawet Twój balkon i ogród może się przyczynić do ratowania pszczół - posadź kwiaty przyjazne pszczołom?
Dzięki zamontowaniu w swoim ogrodzie owadziego domku nie tylko przyczyniamy się do ratowania pszczół i owadów zapylających, ale także zapewniamy sobie pięknie kwitnące kwiaty i owoce. Dodatkowo budowanie i „meblowanie” domku to świetna zabawa, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Meble ogrodowe i tarasowe jak do salonu. Liczba postów: 14 Grupa: Ogród i dzi... Jeśli marzycie o stylowym ogrodzie lub tarasie, to koniecznie zajrzyjcie na stronę Di Volio https://tiny.pl/qw4pp-sw Ich meble ogrodowe to klasa sama w sobie wy...
- Wytrzymałe ogrodzenie betonowe Liczba postów: 11 Grupa: Ogród i dzi...
- Donice dekoracyjne w stylu śródziemnomorskim Liczba postów: 6 Grupa: Ogród i dzi...
- Na własnym balkonie przyjemnie, jak na Miami Beach... Liczba postów: 9 Grupa: Ogród i dzi... Szanowny Panie, do zabezpieczenia drewnianej posadzki na balkonie można zastosować Olej do Drewna Vidaron. Olej skutecznie chroni drewno przed działaniem niekor...
- Siłownia zewnętrzna czyli sport na świeżym powietr... Liczba postów: 36 Grupa: Ogród i dzi...