Jak zminimalizować zużycie energii w domu ekologicznym?
Dom ekologiczny opiera się na wykorzystaniu energii odnawialnej. Energooszczędność bazuje jednak nie tylko na energii słonecznej czy wiatrowej, ale i na odpowiedniej postawie jego mieszkańców. Jeśli więc chcemy żyć zgodnie z zasadami eko, musimy zmienić swoje nastawienie i codzienne nawyki. Tym samym nie tylko zadbamy o środowisko, ale również zmniejszymy nasze rachunki. Co pomoże nam zminimalizować zużycie energii w domu ekologicznym?
Czytaj dalej
Dom ekologiczny a OZE
Uznaje się, że dom ekologiczny to taki, który pozyskuje przynajmniej 35% energii ze źródeł odnawialnych (OZE). W Polsce gospodarstwa domowe inwestują najchętniej w fotowoltaikę, która pozwala na przekształcenie energii słonecznej w energię elektryczną. Takie rozwiązanie przynosi znaczne korzyści domownikom m.in. pozwala uniezależnić się od rosnących cen energii oraz obniżyć kwotę na rachunkach za prąd. Ponadto, jest to rozwiązanie w pełni ekologiczne, nie wpływające jednocześnie negatywnie na wygląd nieruchomości. Instalacja fotowoltaiczna na dachu prezentuje się nowocześnie i jednocześnie zwiększa wartość budynku. Osoby zainteresowane fotowoltaiką, mogą zapoznać się z ofertą sprzedawców energii elektrycznej posiadających w swojej ofercie pakiety instalacji fotowoltaicznych. Do ich grona należy m.in. innogy Polska, która zapewnia nie tylko wysokiej jakości elementy instalacji, ale również wsparcie podczas tworzenia projektu oraz montażu mikroelektrowni.
Czytaj również: Jakie ogrzewanie domu wybrać, aby było tanio i ekologicznie?
OZE to nie tylko fotowoltaika, spotkać się można także z wykorzystaniem energii wiatrowej czy biomasą, do której zalicza się m.in. substancje pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, a także odpady przemysłu spożywczego. Jeszcze inny rodzaj energii odnawialnej stanowią pompy ciepła, a więc urządzenia grzewcze wykorzystujące energię cieplną znajdującą się w ziemi, powietrzu oraz wodzie.
Wszystkie te rozwiązanie są zarówno ekologiczne, jak i energooszczędne, co w praktyce oznacza, że ich zastosowanie pozwala nam zmniejszyć wydatki poniesione na energię elektryczną czy ogrzewanie. Aby zminimalizować zużycie energii w domu ekologicznym nie wystarczy jednak zainwestować w OZE, trzeba także przestawić się na myślenie i działanie ekologiczne.
Jak efektywnie oszczędzać energię?
Nie wystarczą jednorazowe działania, oszczędzanie energii to złożony proces, który powinien rozpocząć się od zmiany naszego myślenia. Mnóstwo codziennych czynności, z pozoru błahych, ma duży wpływ na wykorzystanie energii elektrycznej, a co za tym idzie, na wysokość naszych rachunków za prąd. Co zatem należy zrobić, aby przestawić się na podejście eko?
- Zmień żarówki na energooszczędne
Mimo że żarówki energooszczędne są znacznie droższe od standardowych świetlówek, to ich zakup będzie doskonałą inwestycją, która pozwoli nam pozyskać do 80% oszczędności energii. Jeszcze lepszym rozwiązaniem może okazać się wybór technologii LED. Obecnie diody LED uznawane są za najbardziej efektywne źródło światła pod względem finansowym. Warto dodać, że żarówka ledowa, która zużywa zaledwie 3,5W może świecić tak samo jasno, jak standardowa żarówka o mocy 50W. Co więcej, żywotność lamp ledowych wynosi nawet 15 lat, to średnio aż o 13 lat więcej niż w przypadku klasycznych żarówek! Oświetlenie ledowe bez przeszkód połączymy z inteligentnymi systemami zarządzania oświetleniem, które pozwalają nam na zdalną obsługę lamp m.in. w postaci ich czasowego wygaszenia lub dopasowania jasności, a także na kontrolę zużycia energii.
- Zamień wannę na prysznic
Kąpiel w wannie z pewnością może okazać się niezwykle przyjemna, jednak generuje wysokie koszty. Szacuje się, że jedna kąpiel to koszt ok. 2,40 zł. Może się wydawać, że ta kwota jest niewielka, jednak wystarczy przełożyć ją na rozliczenie roczne, aby zobaczyć, że w ten sposób wydajemy w skali roku 850 zł! Pomnóż tę sumę przez liczbę osób w gospodarstwie domowym, a zobaczysz ile pieniędzy wydajesz na same kąpiele. Zamieniając wannę na szybki prysznic, zaoszczędzisz nawet połowę tej kwoty, ponieważ zużyjesz o 65% mniej energii potrzebnej do ogrzania wody.
- Wybierz energooszczędne urządzenia
Na drodze do minimalizacji zużycia energii warto także zwrócić uwagę na klasę efektywności energetycznej naszych domowych sprzętów. Jest to wskaźnik który dostarcza nam informacji o efektywności danego urządzenia, czyli stosunki ilości energii zaoszczędzonej w porównaniu do ilości energii zużywanej. Klasa energetyczna może przybierać wartości od A do G. Najmniejszy pobór energii zapewnia kategoria A++ i pozwala nam zaoszczędzić nawet do 45% energii w porównaniu z urządzeniami o klasie A!
- Wyłącz urządzenia, gdy ich nie używasz
Zdarza się, że masz włączony laptop lub telewizor, mimo że z niego nie korzystasz? Pomyśl, ile energii zużywasz wówczas zupełnie bezmyślnie. Włączony tryb czuwania także sprawia, że urządzenia pobierają energię. Podobnie wygląda to w przypadku podłączonej ładowarki do gniazdka, która w danej chwili nie jest wykorzystywana do ładowania urządzenia mobilnego. W tym przypadku także doskonale sprawdzą się rozwiązania z dziedziny smart home, a dokładniej mówiąc inteligentne gniazdka. Teraz każdy może mieć je w swoim domu, o ile zdecyduje się na zakup specjalnej nakładki na gniazdko, czyli Smart Plug. Nakładkę wystarczy włożyć do kontaktu i dokupić router wifi, dzięki któremu połączymy ją bezprzewodowo z dowolnym urządzeniem mobilnym. Za sprawą specjalnej aplikacji możliwe będzie zdalne zarządzanie inteligentnymi gniazdkami w naszym domu oraz uzyskanie informacji o ilości zużywanej energii. To jednocześnie możliwość personalizacji harmonogramu pracy wybranych urządzeń elektrycznych. Dzięki aplikacji możemy dowolnie programować gniazdka, np. w taki sposób, aby podczas naszej nieobecności w domu, podłączone pod nie sprzęty, zostały odłączone od prądu.
- Zmniejsz temperaturę ogrzewania na noc
Ogrzewanie energią elektryczną z pewnością jest wygodne, jednak generuje wysokie koszty. Możemy zmniejszyć straty energetyczne m.in. przykręcając grzejniki w porze nocnej oraz w momencie, gdy wychodzimy z domu. Doskonale sprawdzi się także inteligentny system ogrzewania, umożliwiający zarządzanie temperaturą w naszym domu. W tym celu wystarczy wykorzystać specjalny termostat grzejnikowy sterowany przy użyciu technologii Bluetooth lub Wi-Fi. Za pomocą specjalnej aplikacji na urządzeniu mobilnym możemy regulować temperaturę w naszych pomieszczeniach. Zaskakuje zwłaszcza fakt, że zrobimy to całkowicie zdalnie. Jeśli więc zapomnimy zakręcić grzejniki, wystarczy użyć aplikacji. W ten sposób zminimalizujemy ilość ciepła wytwarzanego w godzinach naszego pobytu poza domem.
Nie ulega wątpliwości, że warto minimalizować zużycie energii w naszych domach. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii z pewnością znacząco nam w tym pomoże. Inwestycja w OZE powinna jednak iść w parze ze zmianą myślenia i nawyków, tak aby ekologiczna postawa była też widoczna w naszym zachowaniu. Wówczas z pewnością możemy liczyć na znaczącą obniżkę rachunków za energię.
Czytaj również: Jakie korzyści daje montaż nowoczesnej armatury z funkcją oszczędzania
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Budowa domu to najlepsza inwestycja Liczba postów: 28 Grupa: Budowa i re... Planujesz remont lub kupno nieruchomości? Współpraca z rzeczoznawcą budowlanym pozwoli uniknąć kosztownych niespodzianek. Fachowa ocena stanu technicznego budyn...
- Budowa domu jednorodzinnego Liczba postów: 349 Grupa: Firmy budow... Hej! Szukam sklepu online, gdzie mogę kupić wiertarki magnetyczne akumulatorowe https://wkretarka.com.pl/99-wiertarki-ma gnetyczne/. Potrzebuję narzędzia do prec...
- szambo z szambem Liczba postów: 32 Grupa: Firmy budow... Pompy jednostopniowe znajdują zastosowanie w prostych układach cyrkulacji wody, takich jak baseny, fontanny czy systemy nawadniające. Dzięki swojej konstrukcji....
- usługi i produkcja CNC Liczba postów: 1 Grupa: Firmy budow... Jestem pewny, że dużo osób skorzysta z gubad . To jest naprawdę bardzo dobra oferta.
- Jak wykończyć narożniki w suchej zabudowie, aby by... Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re...