Jak zmniejszyć rachunki za prąd?

Jak zmniejszyć rachunki za prąd?

Rachunki za energię elektryczną rosną nieubłaganie. Co chwilę słyszymy o kolejnych podwyżkach, które przekładają się na wzrost miesięcznych opłat o nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych. Z tego powodu większość z nas zaczyna myśleć, jak zmniejszyć rachunki za prąd. Czy są na to skuteczne sposoby? Sprawdźmy! Czytaj dalej

Panele fotowoltaiczne czyli tańszy prąd

Właściciele domów wolnostojących, aby obniżyć rachunki za energię elektryczną, bardzo chętnie montują panele fotowoltaiczne. Przynoszą one oszczędności i są przyjazne środowisku. Pomimo że obecny system rozliczania się z dostawcą energii, został zmieniony z systemu opustów na nieco mniej korzystny net-billing, fotowoltaika nadal pozwala oszczędzać.

 

Jak zmniejszyć rachunki za prąd?

 

Czytaj również: Fotowoltaika – jak uzyskać niezależność energetyczną?

 

Koszty inwestycji w panele, przy rosnących cenach energii elektrycznej, zwrócą się dość szybko. Zwłaszcza, że istnieje możliwość skorzystania z rządowych dotacji na zakup i montaż całej instalacji. Pamiętajmy tylko, aby korzystać z firm z wieloletnim doświadczenie na rynku, jak Esoleo.pl . Tylko wtedy zyskamy gwarancje poprawnego montażu i płynących z tego realnych korzyści.

 

Energooszczędne oświetlenie domu

Każdy z nas powinien pomyśleć – o ile jeszcze tego nie zrobił, o wymianie żarówek na energooszczędne. Chodzi oczywiście o montaż żarówek LED. Ich ceny nie są już tak wysokie, jak niegdyś. Dodatkowo cechują się coraz lepszą żywotnością. Dzięki nim rachunki za prąd mogą spaść nawet o kilkadziesiąt złotych miesięcznie!

 

Przy okazji – starajmy się dobierać moc żarówek do naszych realnych potrzeb. Pamiętajmy, że im większa moc, tym większy pobór energii elektrycznej. Mogłoby się wydawać, że jeden Wat więcej czy mniej nie robi większej różnicy. Jednak gdy dodamy je do siebie, to za pewne przekonamy się, że nieistotne z pozoru wartości, potrafią bardzo istotnie wpływać na nasze rachunki za prąd.

 

Zmieńmy nasze nawyki

To chyba najważniejszy punkt w oszczędzaniu. Dlaczego? Bo to głównie złe nawyki sprawiają, że „marnujemy” energię i ponosimy tego koszty. Ile razy zostawiamy włączony telewizor, choć niczego nie oglądamy? Ile razy nie wyłączamy światła, gdy wychodzimy z pokoju czy z domu na dłużej? Zapewne każdy z nas zrobił tak nie raz.

 

Pomyślmy też, ile z naszych urządzeń przełączamy w tryb czuwania „stand by”? Robi tak większość z nas, zupełnie nie zdając sobie sprawy, że takie zachowanie kosztuje nas rocznie nawet 100-150 zł. Dlatego wychodząc z domu starajmy się wyłączać niektóre urządzenia. Możemy je podpiąć do jednej listwy z zabezpieczeniem przepięciowym, która ułatwi nam powyższą czynność. I pomoże oszczędzać.

 

Urządzenia energooszczędne zmniejszają rachunki za prąd

 

Inwestycja w nowe sprzęty to także jeden ze sposobów na zmniejszenie rachunków za prąd. Stare pralki czy lodówki to prawdziwi „pożeracze” prądu. Nowoczesny sprzęt jest dużo bardziej energooszczędny. Oczywiście kupując go, powinniśmy wybierać produkty o jak najwyższych klasach energetycznych, czyli najlepiej klasę A (na etykietach oznaczona jest zielonym kolorem).

 

Zwróćmy też uwagę, czy nasze sprzęty są ustawione w odpowiednich miejscach. Przykładowo – lodówka nie powinna stać blisko okna, przez które wpada słońce i ją „dogrzewa”. Dlaczego? Otóż agregat będzie pobierać większą moc, aby utrzymać w lodówce odpowiednią temperaturę. Warto zwrócić uwagę na takie „szczegóły”, które finalnie mogą zwiększać nasze rachunki.

 

Gaz czy indukcja?

Wiele osób rezygnuje z kuchenki gazowej na rzecz płyty indukcyjnej. Niewątpliwie ma ona wiele zalet, jednak nie zawsze rezygnacja z gazu to dobry pomysł. Mimo rosnących cen gazu i energii, ten pierwszy (zwłaszcza dla gospodarstw domowych) pozostaje cały czas tańszy. W rocznym rozliczeniu korzystanie z kuchenki na gaz może być nawet o połowę tańsze niż z płyty indukcyjnej.

 

Dodatkowo, większość z nas korzysta zapewne z czajników elektrycznych. A to właśnie one potrafią rocznie wygenerować koszty ich użycia nawet na poziomie 250 zł. Dużo tańsze może okazać się korzystanie z tradycyjnego czajnika. Pomyślmy o tym, jeśli planujemy remont. Dobrze też skalkulujmy potencjalne koszty.

 

Co jeszcze pozwoli nam ograniczyć rachunki za prąd?

Pomysłów na oszczędzanie energii jest wiele. Większość z nas zapomina jednak, że niekiedy bardzo proste czynności, potrafią dawać duże oszczędności. Co na przykład?

 

  • pamiętajmy, aby obiady gotować pod przykryciem (skrócimy jego czas, ograniczymy ucieczkę ciepła),
  • nie uruchamiajmy zmywarki i pralki, póki nie załadujemy ich w całości,
  • biurka i stoły ustawmy w najbardziej nasłonecznionej części pokoju i mieszkania,
  • dzięki czemu
  • ograniczmy ich doświetlanie żarówkami,
  • sprawdźmy oferty innych taryf u naszego dostawcy energii elektrycznej,
  • nie wkładajmy ciepłego jedzenia do lodówki,
  • używajmy trybu EKO w urządzeniach,
  • odłączajmy ładowarki, gdy naładujemy jakiś sprzęt,
  • nie otwierajmy często piekarnika podczas
  • pieczenia.

 

Te proste czynności, pomogą nam zmniejszyć rachunki za prąd.

 

Czytaj również: Kiedy można nosić soczewki kontaktowe? Wskazania i przeciwwskazania

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19450 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 322

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >