Jaka przyszłość czeka budownictwo kubaturowe?
Liczne zawirowania, które praktycznie nieprzerwanie rządzą biznesem w Polsce od 2020 roku, każą stawiać nowe pytania. Jaka przyszłość czeka budownictwo kubaturowe w naszym kraju i czy w najbliższym czasie ten sektor czekają jakieś zmiany?
Główne zagrożenia dla budownictwa kubaturowego w 2022 roku
Pomiędzy lutym 2021 r. a analogicznym okresem 2022 roku ceny materiałów budowlanych wzrosły średnio o 27 proc. Podwyżki cen trwają od lat i biją obecnie rekordy. Wciąż Polska pozostaje atrakcyjnym rynkiem budowlanym na tle budownictwa kubaturowego w Europie Zachodniej. Wysokie koszty mogą jednak znacząco zahamować ilość rozpoczynanych rodzimych inwestycji. Inne czynniki, negatywnie wpływają na perspektywy budownictwa kubaturowego w Polsce w tym roku:
• rosnące ceny energii i gazu;
• podwyżki płac;
• przestoje związane z ewentualnymi zagrożeniami epidemicznymi;
• sytuacja za wschodnią granicą.
Sytuacja zmienia się dziś na tyle dynamicznie, że to jeden z tych okresów w historii, gdy trudno snuć przypuszczenia nawet w krótkiej perspektywie czasowej.
Normy ochrony środowiska a inwestycje kubaturowe
Zielony Ład nie pozostawia złudzeń co do tego, że w Polsce w najbliższych latach będą wprowadzane kolejne zmiany związane z ochroną środowiska. Dotyczy to również budownictwa kubaturowego. Pamiętając o tym, że takie inwestycje projektowane są często z wieloletnim wyprzedzeniem, trzeba już dziś dbać o niskoemisyjność i inne rozwiązania związane z ochroną środowiska i „zieloną” energią.
Czytaj również: Trwa energetyczna transformacja w Polsce
Stale zmieniają się przepisy; np. od 2021 roku współczynnik przenikania ciepła dla nowego budownictwa nie będzie mógł przekroczyć wartości 0,2 W/m2K dla ścian zewnętrznych, 0,9 W/m2K w przypadku okien i 0,9 W/m2K w przypadku okien połaciowych. Rok 2022 to kolejne zmiany dotyczące m.in. przepisów związanych z modernizacją kotłów czy energooszczędności obiektów.
Niektóre firmy, jak erbud.pl czy spółka-córka Onde już dziś dbają o wdrożenie najwyższych norm dla takich obiektów. Przykładowo Erbud jest pierwszą polską firmą budowlaną, która otrzymała europejski certyfikat EMAS, poświadczającym wysokie standardy zarządzania środowiskowego podczas budowy. Trudno powiedzieć, czy wszystkie polskie firmy budowlane będą w stanie sprostać wymogom dotyczącym budowy takich obiektów, ale z pewnością istnieją takie, które podołają temu zadaniu.
Inwestycje kubaturowe w dłuższej perspektywie
Wbrew sytuacji gospodarczej wszystko wskazuje na to, że inwestycje kubaturowe w Polsce w najbliższych latach będą realizowane intensywnie i bez przestojów. Z raportu „Rynek budowlany w Polsce 2021-2026 – analiza 16 województw” wynika, że na razie nic nie zatrzyma rynku wielkopowierzchniowych inwestycji mieszkaniowych, takich jak osiedla.
Napływ w 2022 roku dużej liczby uchodźców do Polski sprawia, że rząd będzie musiał poważnie rozważyć większe nakłady na mieszkania socjalne, komunalne czy tymczasowe. Jak wynika z raportu, ok. 1000 największych inwestycji kubaturowych w kraju jest obecnie realizowanych za łączną kwotę 682 mld zł.
Czytaj również: Konieczna jest zmiana warunków technicznych (WT) budynków
Więcej informacji na temat budownictwa kubaturowego znajdziesz na stronie: https://www.erbud.pl/budownictwo-kubaturowe
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- fotografia biznesowa Liczba postów: 290 Grupa: Konferencje...
- płytki ceramiczne Liczba postów: 51 Grupa: Trudne tema... Dla osób, które planują remont lub chcą odświeżyć wygląd swojego mieszkania, strona https://ceramicapromat.pl/12-plytki-cera miczne może okazać się bardzo pomocn...
- Szczoteczka elektryczna, czy tradycyjna? Liczba postów: 175 Grupa: Trudne tema... Szukam dentysty na Gocławiu, który nie tylko leczy, ale także tłumaczy, co robi i dlaczego. Znalazłam ofertę Dental Care 32 https://dentalcare32.pl/. Czy ktoś z...
- Pomoc nastolatkom Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Jeśli masz jakiś problem ze swoim nastolatkiem? Chcesz poczytać coś ciekawego... https://pamietniknastolatki.pl/
- Problem alkoholowy - jak walczyć? Liczba postów: 485 Grupa: Trudne tema...