Jaki rodzaj pompy ciepła wybrać do swojego domu?

Jaki rodzaj pompy ciepła wybrać do swojego domu?

Ogrzewanie domu pompą ciepła to popularne rozwiązanie wybierane głównie ze względu na to, że jest ekonomiczne i ekologiczne. Pompa pobiera ciepło z otoczenia, a następnie przekazuje je do instalacji grzewczej w budynku. Dowiedz się, jakie rodzaje tego urządzenia warto wziąć pod uwagę oraz na co zwrócić uwagę przy jego wyborze. Czytaj dalej

Rodzaje pomp ciepła, które warto znać

Pompy ciepła różnią się od siebie zasadą działania oraz źródłem, z którego pobierają energię. Na tej podstawie wyróżnia się następujące typy:

 

  • powietrzna pompa ciepła powietrze-woda — pobiera ciepło z powietrza i przekazuje je do wody ogrzewającej budynek lub służy do przygotowania ciepłej wody użytkowej,

  • powietrzna pompa ciepła powietrze-powietrze — pobiera energię cieplną i przekazuje ją bezpośrednio do powietrza w pomieszczeniach, może ogrzewać lub chłodzić wnętrza, ale nie służy do przygotowania ciepłej wody użytkowej,

  • gruntowa pompa ciepła — pobiera ciepło z gruntu i charakteryzuje się dużą stabilnością, jednak jej montaż wymaga wykonania głębokich odwiertów.

 

Jaki rodzaj pompy ciepła wybrać do swojego domu?

 

Czytaj również: Sufit podwieszany - jak efektywnie montować?

 

Można także zdecydować się na rozwiązanie, jakim jest wodna pompa ciepła. Wymaga to jednak obecności zbiornika wodnego lub wykopania studni czerpnej i zrzutowej. Ze względu na wysokie koszty inwestycji jest ona wybierana zdecydowanie najrzadziej.

 

Jaką pompę ciepła wybrać do domu jednorodzinnego? Podpowiadamy

W pierwszej kolejności musisz wybrać dolne źródło ciepła, zwłaszcza jeśli pompa ma być głównym ogrzewaniem. Uwzględnij przede wszystkim otoczenie budynku, od którego zależy, jaki rodzaj sprzętu będziesz mógł zastosować.

 

Jak już wiesz, model wodny jest wybierany dość rzadko, gdyż wymaga specyficznych warunków. Na dużych działkach sprawdzą się gruntowe pompy ciepła z poziomymi wymiennikami ciepła. W przypadku, gdy nie masz zbyt wiele terenu do zagospodarowania rozwiązaniem może pompa gruntowa z pionową sondą. Uwzględnij jednak wysokie koszty takiej inwestycji.

 

Powietrzne pompy ciepła sprawdzą się w większości przypadków ze względu na optymalną efektywność oraz stosunkowo niskie koszty zakupu i montażu. Nie wymagają dodatkowych prac takich jak odwierty. Pompy ciepła powietrze woda oraz powietrze-powietrze są bezproblemowe w montażu oraz stosunkowo tanie.

 

Wybierając nowoczesne urządzenie grzewcze, weź pod uwagę także zapotrzebowanie swojego domu na energię. Zastanów się, czy pompa ciepła ma służyć wyłącznie do grzania lub chłodzenia pomieszczeń, czy także do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Uwzględnij również indywidualne preferencje wszystkich domowników oraz budżet, którym dysponujesz.

 

Wybór pompy ciepła nie jest łatwym zadaniem. Najlepiej skonsultować go z doświadczonym specjalistą, takim jak ekspert firmy Eko2020. Pomoże dobrać odpowiedni model, którego parametry będą zgodne z potrzebami i oczekiwaniami.

 

Instalacja pompy ciepła z zaufaną firmą — podstawa udanej inwestycji

Oprócz wyboru odpowiedniej pompy ciepła kluczowe znaczenie ma także jej prawidłowy montaż. Musi zająć się tym doświadczona firma. Tylko wtedy będziesz mieć pewność, że wszystko przebiegnie sprawnie oraz poprawnie. Wybór sprawdzonych specjalistów nie narazi Cię na dodatkowe koszty związane z modernizacją całej instalacji pompy ciepła. Jej moc oraz pozostałe parametry zostaną właściwie dopasowane do zapotrzebowania budynku na energię.

 

Mieszkańcy województwa mazowieckiego mogą skorzystać z profesjonalnych usług firmy Eko2020. Oferuje ona montaż pompy ciepła oraz innych instalacji grzewczych. Doświadczeni specjaliści pomagają także w zdobyciu dofinansowania. Dzięki nim koszty związane z zakupem i montażem pompy ciepła mogą być o wiele niższe.

 

Czytaj również: Nowoczesne ogrzewanie - pompa ciepła powietrze-woda

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19451 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 255

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >