Jakie błędy najczęściej popełniają początkujący ogrodnicy w pielęgnacji ogrodu?

Jakie błędy najczęściej popełniają początkujący ogrodnicy w pielęgnacji ogrodu?

Wyższe temperatury za oknem powodują, że coraz chętniej spędzamy czas na świeżym powietrzu w przydomowych ogródkach. Niestety często zdarza się, że przy jego pielęgnacji popełniamy błędy, które mogą narazić rośliny i trawnik na poważne problemy. Nieumiejętne koszenie, niewłaściwe nawożenie czy złe miejsce posadzenia roślin - to tylko niektóre grzechy, wyliczają eksperci John Deere i podpowiadają jak się ich wystrzegać. Czytaj dalej

 

Pielęgnacja przydomowych terenów zieleni to ciągłe dopieszczenie szczegółów, które wymaga zarówno posiadania ogrodowej pasji jak i dużej ilość czasu. Dobrze utrzymany ogród to nieustanna praca w okresie od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni. Warto więc zrobić rachunek sumienia i sprawdzić, jakie zachowania, wystawiają nasz ogród na zaniedbanie.

 

1. Niewłaściwe nawożenie roślin

Nawożenie roślin to bardzo istotny zabieg pielęgnacyjny, dzięki któremu będą się one prawidłowo rozwijać i obficie kwitnąć. Zanim rozpoczniemy ten proces, konieczne jest poznanie wymagań roślin, które rosną w naszym przydomowym ogródku. Wśród najczęstszych błędów związanych z ich nawożeniem wymienić można: zastosowanie niewłaściwego nawozu, przenawożenie czy nieodpowiedni termin nawożenia.

 

Istotne jest, aby nawóz został odpowiednio dobrany dla danego produktu rośliny, stąd warto poznać przed samym zabiegiem jej wymagania. Uwagę, należy zwrócić na zbyt duże nawożenie azotem. Pierwiastek ten odpowiada m.in. za szybki rozwój i wzrost roślin. Zbyt późno podany, może prowadzić do zbyt intensywnego wzrostu zielonej masy rośliny i ograniczy kwitnienie. Najlepiej, aby nawożenie tym pierwiastkiem zakończyć do końca lipca. Od sierpnia, aż do połowy października należy stosować nawozy fosforowe i potasowe. Pamiętajmy także o równym rozsiewie/aplikacji nawozu na trawnik, dzięki czemu murawa będzie bardzo zbliżona wysokością i nasyceniem koloru na całej powierzchni trawnika. Ważne jest również, aby przed skorzystaniem z produktu sprawdzić jego datę ważności.

 

Czytaj również: Jak efektownie odświeżyć swój ogród, korzystając z sezonowej promocji?


jakie błędy najczęściej popełniają początkujący ogrodnicy


2. Nieumiejętne podlewanie ogrodu

Mało kto zdaje sobie sprawę, że podlewanie trawy w upale i pełnym słońcu może być przyczyną powstawania brzydkich żółtych plam. Jakie zatem zasady warto stosować przy podlewaniu przydomowego ogródka?

 

Trawnik najlepiej jest podlewać z samego rana, tak aby woda dotarła do głębszych warstw ziemi, a nie odparowała. Jeżeli nie możemy podlać trawy rano, zróbmy to pod wieczór, jednak wtedy trawa jest dłużej wilgotna i bardziej podatna na choroby grzybowe. Jeśli chodzi o częstotliwość podlewania to w przypadku młodego i dopiero co rozłożonego trawnika, powinno się to robić nawet dwa razy w ciągu dnia, ponieważ duża ilość wody sprzyja ukorzenianiu się. Natomiast w przypadku dobrze ukorzenionych trawników, wskazane jest intensywne podlewanie dwa razy w tygodniu. Pamiętajmy, aby sprawdzać kolor trawy już u nasady, co pozwoli lepiej ocenić nam jej odpowiedni stan.

 

3. Niewłaściwe koszenie trawnika

Regularne koszenie trawnika wpływa na powstawanie nowych źdźbeł trawy i sprawia, że nasz trawnik będzie wyglądał niczym najlepszy zielony dywan. Gdy tego nie robimy, straci on na swojej atrakcyjności. Jak często powinniśmy zatem kosić trawę? – Jeżeli chcemy, aby nasz trawnik atrakcyjnie wyglądał przez cały sezon, powinniśmy kosić go raz w tygodniu. Warto zwrócić uwagę, że lepszym zabiegiem jest częstsze koszenie i ścinanie niewielkiej części źdźbła, niż rzadsze koszenie i agresywne ścinanie znacznej części źdźbła trawy mówi Robert Łoza z John Deere Polska.

 

Jeśli chodzi o prawidłową wysokość koszenia, to należy go skrócić maksymalnie o 30 proc. wysokości trawnika. A jak zmierzyć wysokość trawy? Jest na to prosty sposób. Wystarczy położyć na trawę 1 dm2 tektury i zmierzyć jej wysokość. Pamiętajmy również, aby nie kosić, jak jest bardzo sucho, ponieważ możemy postrzępić trawę, co nie wpłynie dobrze na jej wygląd i jakość. Podobnie jest w przypadku koszenia stępionymi nożami.


Czytaj również: Rozpoczynamy sezon w ogrodzie


Ogrodowe błędy. Co robimy źle przy pielęgnacji ogrodu?


4. Złe przygotowanie kosiarki

Koszenie trawnika to jedno, natomiast równie istotna jest odpowiednia konserwacja kosiarki, a z tym bywa w polskich domach różnie. Po pierwsze pamiętajmy o sprawdzeniu poziomu oleju silnikowego oraz uzupełnijmy poziom paliwa w zbiorniku. - Jeżeli posiadamy kosiarkę spalinową pamiętamy również o benzynie, która powinniśmy za każdym razem zużyć tak, aby nie pozostawała w układzie paliwowym i przewodach. Jest to tym bardziej ważne, ponieważ benzyna może stracić swoją ważność już po miesiącu, a pozostawienie jej na dłuższy czas może uszkodzić układ paliwowy – zauważa Robert Łoza.  Po drugie, zwróćmy uwagę na wypoziomowanie mechanizmu koszącego w kosiarkach samojezdnych, aby powstała równa gładka powierzchnia, a nie fale.

Po trzecie pamiętajmy, aby noże były odpowiednio naostrzone. Dzięki czemu będziemy mieć pewność, że przycinają one trawę, a nie powodują jej wyrywanie. Kosiarka to również miejsce powstających zabrudzeń i zanieczyszczeń. Dlatego warto po koszeniu odpowiednio wyczyścić obudowę i elementy tnące, aby nasz sprzęt służył przez wiele lat.

 

5. Złe miejsce posadzenia roślin

W momencie, kiedy wybieramy gatunki roślin, które chcemy zasadzić w naszym ogrodzie, powinniśmy sprawdzić ich wymagania. Może się okazać, że część z nich nie lubi nasłonecznionych lub zacienionych miejsc, które będą miały wpływ na jakość gleby i zapotrzebowania w wodę. Jeżeli mamy do czynienia z delikatną rośliną, lepiej będzie ją ulokować w bardziej nasłonecznionym miejscu. Miejsca o małej ilości światła przeznaczmy dla tych mniej wymagających gatunków. Częstym błędem jest również sadzenie roślin zbyt blisko siebie. Pamiętajmy, że po kilku latach może okazać się, że będą one potrzebowały znacznie więcej przestrzeni, niż to było pierwotnie planowane. Warto również dobierać obok siebie rośliny o podobnych wymaganiach dot. gleby, nawozów czy też światła.


Źródło: dotPR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 378 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 201 Grupa: Nowości ara... według mnie pokój dla dziecka powinien być przytulny z miejscem do zabawy oraz nauki :) _____________________________________ _______ sztuczne kwiaty hiacynty
  • Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19470 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 455

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >