Jakie dane odnajdziemy w bazie NIP? Sprawdziliśmy

Jakie dane odnajdziemy w bazie NIP? Sprawdziliśmy

Każda zarejestrowana w Polsce firma ma swój indywidualny Numer Identyfikacji Podatkowej. Z punktu widzenia obowiązującego w naszym kraju prawodawstwa jest on obowiązkowy. W jaki sposób można zapoznać się z danymi z bazy NIP? Jak wyrobić identyfikator?

 

Historia Numeru Identyfikacji Podatkowej

Mimo tego, że NIP jest bazą danych, którą reguluje akt prawny z 1995 roku, to nie jest to najstarsza baza w Polsce. O wiele dekad wyprzedza ją REGON, czyli Rejestr Gospodarki Narodowej, który powstał już w 1975 roku. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że — pod wieloma względami — baza NIP oferuje dostęp do ważniejszych z punktu widzenia przedsiębiorcy danych.

 

Od początku istnienia NIP, każdy z rekordów składa się z dziesięciu cyfr. Jego długość na przestrzeni lat nie zmieniła się. Wprowadzono jednak szereg daleko idących zmian w zakresie pisowni. W dużej mierze wynikają one z tego, że struktura bazy NIP z biegiem czasu ewoluowała.

 

Do 2012 roku, Numer Identyfikacji Podatkowej był obowiązkowy dla każdej aktywnej na rynku pracy osoby, w tym także dla osób zatrudnionych na umowę o pracę. Rodziło to wiele problemów, które ustawodawca próbował rozwiązać w dość nietypowy sposób.

 

Jakie dane odnajdziemy w bazie NIP? Sprawdziliśmy

 

Czytaj również: Dlaczego warto mieć firmowe konto bankowe za granicą - sposób na płynność finansową przedsiębiorstwa

 

Zdecydowano się na wprowadzenie dwóch, funkcjonujących obok siebie, metod zapisu numeru NIP. Firmy zapisywały go w formacie: 000-00-00-000, a osoby fizyczne umieszczały myślniki w taki sposób, by identyfikator prezentował się następująco: 000-000-00-00.

 

Numer Identyfikacji Podatkowej nie był dla osób zatrudnionych na umowę o pracę tylko pustą bazą rekordów, z której nie korzystano. Wręcz przeciwnie. NIP był niezbędną daną, jaką pracownicy musieli podać w dziale kadr. Korzystano też z niego podczas składania corocznego zeznania podatkowego.

 

Dopiero po kilku latach zdecydowano, że — dla osób fizycznych — lepiej sprawdzi się baza PESEL, podczas gdy Numer Identyfikacji Podatkowej zostanie przypisany do osób prowadzących działalność gospodarczą.

 

Jakie dane odnajdziemy w bazie NIP?

Jest to rejestr otwarty, czyli taki, do którego dostęp mają wszyscy obywatele Polski oraz — za sprawą bazy VIES — Unii Europejskiej. Każdy, kto chce szybko zapoznać się z Numerem Identyfikacji Podatkowej wybranej działalności gospodarczej może na przykład wejść na stronę ALEO.com, gdzie znajduje się darmowa wyszukiwarka (https://aleo.com/pl/funkcje/baza-firm/wyszukiwarka-nip), dzięki której nie tylko zapoznamy się z danymi z bazy NIP, ale też przeanalizujemy je na czytelnych wykresach.

 

Pośród informacji zawartych w tym rejestrze warto wskazać na dane teleadresowe oraz na informacje o osobowości prawnej działalności gospodarczej. Nie zabrakło też kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności, dzięki którym możemy szybko ustalić, jaki jest zakres działania interesującej nas firmy.

 

Numer Identyfikacji Podatkowej przyda nam się też, gdy chcemy zapoznać się z Białą Listą Podatników VAT. To nowość, którą w polskim porządku prawnym wprowadziło Ministerstwo Finansów. Akt prawny regulujący zakres działania tego zbioru został ogłoszony 1 września 2019 roku.

 

Po wpisaniu numeru NIP w wyszukiwarkę Białej Listy Podatników VAT dostajemy szybki dostęp do informacji o prokurentach, osobach uprawnionych do reprezentowania działalności gospodarczej, a także danych o rachunkach bankowych.

 

Polska — jako kraj członkowski Unii Europejskiej — udostępnia też dane o tak zwanym europejskim identyfikatorze VAT. To prosty sposób, by dowiedzieć się, czy firma wciąż działa i jest sklasyfikowana jako aktywny płatnik składek. Zwłaszcza teraz, po pandemii COVID-19, jest to usługa, która zyskuje na znaczeniu.

 

Jak można wyrobić Numer Identyfikacji Podatkowej?

Najprostszą metodą, z której możemy skorzystać przy okazji rejestrowania nowej działalności gospodarczej, jest formularz CEIDG-1. Pamiętajmy jednak o tym, że — zgodnie z literą prawa — NIP nadawany jest przez naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla miejsca rejestracji firmy.

 

Oznacza to, że na „aktywację” NIP-u czasem będzie trzeba poczekać nawet i kilka dni. W naszym kraju wciąż można założyć działalność gospodarczą w tradycyjny sposób: w okienku w siedzibie urzędu gminy lub w urzędzie skarbowym, gdzie trzeba wypełnić formularz zgłoszeniowy NIP-3.

 

Czytaj również: Czy e-faktury będą obowiązkowe? Jakie przepisy regulują cyfryzację w przedsiębiorstwach?

 

W polskim prawodawstwie można też uzyskać zaświadczenie o NIP. Jeśli potrzebujemy takiego dokumentu, trzeba skorzystać z formularza NIP-5/W. Jest to usługa płatna, a więc powinniśmy pamiętać o druku potwierdzającym uiszczenie opłaty skarbowej.

 

Numer Identyfikacji Podatkowej jest też obowiązkowy dla fundacji i stowarzyszeń rejestrowych, czyli takich, które figurują na przykład w bazie KRS. 

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Sprawdzaj mieszkanie / dom przed kupnem Liczba postów: 32 Grupa: Nieruchomoś... ATAL realizuje inwestycje, które cieszą się uznaniem dzięki dbałości o detale i zastosowaniu nowoczesnych technologii. Mieszkania są przestronne i funkcjonalne,...
  • Porady Prawne Liczba postów: 160 Grupa: Przepisy pr... Kwestie prawne potrafią sprawiać sporo trudności. Dlatego uważam, że w razie kłopotów lepiej jest od razu skorzystać z pomocy specjalisty. Sam jestem w sytuacji...
  • jak zbudować dom? Liczba postów: 32 Grupa: Zanim wybud... Zastanawiałeś się kiedyś, jakie są konsekwencje nieprzestrzegania umowy najmu okazjonalnego? Na umowa najmu okazjonalnego a eksmisja znalazłem wiele cennych inf...
  • Ile budowa domu Liczba postów: 92 Grupa: Zanim wybud... Ciężko oszacować takie pytanie. Cena budowy 1m2 domu może różnić się nawet pięciokrotnie w różnych materiałach, technologiach itd itd. Popatrz sobie na jakąkolw...
  • Wynajem mieszkań - Warszawa Liczba postów: 18 Grupa: Rynek pierw... Ja polecam zajrzeć na stronę: https://torun.mdr.pl/ . Tutaj są informacje o wynajmie mieszkań na korzystnych warunkach z możliwością (po czasie) przejęcia prawa...

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 201 Grupa: Nowości ara... według mnie pokój dla dziecka powinien być przytulny z miejscem do zabawy oraz nauki :) _____________________________________ _______ sztuczne kwiaty hiacynty
  • Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19454 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 458

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >