
Jakie konsekwencje ponosi pracodawca w przypadku niewypłacania wynagrodzeń w terminie?
Obowiązkiem pracodawcy jest terminowe wypłacanie prawidłowo naliczanego wynagrodzenia pracownika za wykonaną przez niego pracę. Stanowi o tym artykuł 94 punkt 5 Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy.
Czytaj dalej
Naruszenie tego obowiązku (np. nie wypłacenie pracownikowi wynagrodzenia w terminie, bezpodstawne zaniżenie kwoty lub nieprawidłowo dokonane potrącenia z wynagrodzenia), stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Zaś ujawnienie wykroczenia (np. w przypadku kontroli Państwowej Inspekcji Pracy) jest zagrożone nałożeniem na pracodawcę mandatu w wysokości od 1 tys. do 30 tys. zł. Ponadto, nieterminowa wypłata wynagrodzenia pociąga za sobą konieczność wypłaty odsetek ustawowych, a nawet odszkodowania, jeśli pracownik wykaże przed sądem, że w wyniku zwłoki w wypłacie poniósł określone szkody.
Brak wypłaty wynagrodzenia w terminie daje także pracownikowi możliwość rozwiązania umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia.
Zgodnie z art. 85 par. 1, pracodawca zobowiązany jest do wypłaty wynagrodzenia za pracę, co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym terminie. Termin wypłaty wynagrodzenia określa się z góry np. w regulaminie wynagradzania czy umowie o pracę.
Czytaj również: Jakie zmiany przewiduje Resort pracy?
Odsetki
W przypadku wypłaty wynagrodzenia po terminie, pracownik ma prawo do wystąpienia z roszczeniem wypłaty odsetek za czas opóźnienia. Odsetki te są swego rodzaju rekompensatą za brak możliwości korzystania przez pracownika w danym czasie z należnych mu środków pieniężnych. Pracownik może wystąpić z roszczeniem do pracodawcy o wypłatę odsetek bez względu na powód opóźnienia w zapłacie wynagrodzenia. Odsetki naliczane są w ustawowej wysokości, tj. 7 proc. w stosunku rocznym (obowiązuje w 2016 roku).
Odsetki nalicza się od kwoty wynagrodzenia brutto i nie stosuje się przy ich wyliczaniu zasady zaokrąglania do pełnych złotych. Wskazać także należy, że pracodawca nie ma bezwzględnego obowiązku wypłaty odsetek od zaległego wynagrodzenia oraz nie podlegają one opodatkowaniu ani oskładkowaniu.
Odszkodowanie
W związku z brakiem wypłaty wynagrodzenia w określonym terminie, pracownik może ponieść określone szkody związane z jego zobowiązaniami terminowymi, takimi jak np. kredyty bankowe, których nieuregulowanie w odpowiednim czasie może doprowadzić do naliczenia dodatkowych opłat. W takiej sytuacji, pracownik ma prawo dochodzić od pracodawcy naprawienia szkody w pełnej wysokości, żądając odszkodowania.
W przypadku powstania sporu pomiędzy pracownikiem i pracodawcą w zakresie wypłaty odszkodowania, sprawę rozstrzyga właściwy sąd pracy. Pracownik w składanym do sądu pozwie musi określić wartość powstałej szkody oraz związek przyczynowo skutkowy pomiędzy nieterminową wypłatą, a poniesioną szkodą.
Rozwiązanie umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia
Gdy pracodawca nie wywiązuje się z obowiązku wypłaty wynagrodzenia w terminie, pracownik ma prawo do rozwiązania umowy o pracę bez okresu wypowiedzenia z winy pracodawcy. Zgodnie ze stanowiskiem sądów w podobnych sprawach, brak zapłaty pracownikowi za wykonaną przez niego pracę traktowany jest jako umyślne uchybienie obowiązkom pracodawcy, nawet jeśli brak środków finansowych wynika z przyczyn od niego niezależnych.
Rozwiązanie umowy w trybie natychmiastowym musi zostać dokonane na piśmie w terminie jednego miesiąca licząc od dnia, w którym pracownik dowiedział się o niewywiązaniu się z obowiązku wypłaty wynagrodzenia w terminie, stanowiącym przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie umowy.
Czytaj również: Umowy o pracę - nowe zasady po nowelizacji Kodeksu pracy.
Autor:
Skarbiec Corporate Services Sp. z o.o.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Budowa drogi wewnnętrznej Liczba postów: 3 Grupa: Zanim wybud... Płyty żelbetowe są nieocenione w projektach budowlanych, w tym w drogownictwie i organizacji tymczasowych placów budowy. Dzięki swojej ogromnej odporności na cz...
- wywłąszczenie działki pod budowe drogi - odszkodow... Liczba postów: 2 Grupa: Przepisy pr... Czy znacie temat? Czytałam na blogu kancelarii MHS artykuł na ten temat http://kmhs.pl/blog/odszkodowanie-za-wyw laszczenie-dzialki-pod-budowe-drogi/ , akurat ma...
- Bezpieczna umowa budowlana Liczba postów: 3 Grupa: Przepisy pr... Tu masz rację, jest tylko jeden problem, większość z nas zatrudnia do niektórych prac fachowców bez firmy czy umowy, bo jest po prostu taniej. Żaden z nich albo...
- Co zrobić, żeby się nie dac oszukać w czasie brani... Liczba postów: 39 Grupa: Przepisy pr... Wahania kursów walut mogą znacznie wpłynąć na wysokość rat kredytowych. Na stronie https://www.tarnowska.tv/artykul/21544,c zy-ryzyko-walutowe-mozna-zminimalizow...
- Zasiedzenie nieruchomosci - prosze o informacje. Liczba postów: 11 Grupa: Przepisy pr... Hejka, natrafiłem na firmę GRB Nieruchomości i wygląda na to, że oferują szybki skup nieruchomości za gotówkę. Sprawdźcie ich stronę https://grb-nieruchomosci.p...