Jakie mamy dostępne na rynku narzędzia do skrawania. Jakie wybrać?

Jakie mamy dostępne na rynku narzędzia do skrawania. Jakie wybrać?

To nic innego jak narzędzia do obróbki ubytkowej polegającej na zdejmowaniu małych fragmentów obrabianego materiału zwanych wiórami. Cechą wszystkich takich narzędzi jest klinowy kształt części roboczej, zwanej ostrzem skrawającym. Czytaj dalej

 Możemy je sklasyfikować w prosty sposób:

- według sposobów obróbki: noże, frezy, przeciągacze, gwintowniki, narzynki, piły, wiertła, rozwiertaki, ściernice

- według rodzajów obróbki: do obróbki zgrubnej i wykańczającej 

- według sposobu kształtowania powierzchni: zwykłe, kształtowe, obwiedniowe

- według napędu: ręczne i maszynowe

- według powszechności zastosowania: uniwersalne i specjalne

 

Czytaj również: Dłuży czas pracy elektronarzędzi z nowymi akumulatorami

 

 Wybór na rynku narzędzi skrawających i oprzyrządowania jest dziś bardzo duży. Narzędzia te przeznaczone są do obróbki niemalże wszystkich dostępnych na rynku materiałów, takich jak: wszelakie tworzywa sztuczne, także wzmacniane włóknem szklanym, aluminium i materiały kolorowe i ich stopy, płyty warstwowe typu Dibond itp., najnowszej generacji materiały kompozytowe i ceramiczne, granit, grafit, stal hartowana, nierdzewna, drewno i materiały drewnopodobne, tekstolit, bakelit. 

 

 

 Narzędzia skrawające

 Frezy to podstawowe narzędzie skrawające o ruchu obrotowym. Służy do obróbki powierzchni płaskich i kształtowych przedmiotów metalowych, drewnianych i z tworzyw sztucznych. Innym narzędziem jakie kojarzy nam się ze skrawaniem, a znajduje się w każdym domu, jest wiertło, i wszystko co z nim związane: pilniki obrotowe, wierta stopniowe, pogłębiacze, otwornice bimetaliczne i węglikowe, program usuwania zadziorów, wykrojniki do blach. 

 Warto również zwrócić uwagę na noże tokarskie, które są używane na wszelkiego rodzaju tokarkach. W zależności od przystosowania do określonej metody obróbki wyróżnia się:
- noże punktowe, do ogólnego przeznaczenia

- noże kształtowe

- noże obwiedniowe

 

Czytaj również: Największe bezpieczeństwo w najmniejszym formacie

 

 Innym jeszcze narzędziem jest gwintownik. Gwintownik składa się z części roboczej, skrawającej i uchwytu. Część prowadząca końcówki skrawającej ma kształt lekko zbieżnego stożka, by zmniejszyć grubość wióra i tym samym naprężenia mogące złamać gwintownik w otworze. Wzdłuż części skrawającej nacięte są co najmniej dwa rowki, tworzące ostrza i odprowadzające wióry. Przy średnicy powyżej 10 mm są to już cztery rowki, a powyżej 18 mm nawet pięć rowków.

 Gwintowniki możemy podzielić na:

- gwintowniki ręczne, gdzie gwintowanie odbywa się dwustopniowo lub trzystopniowo 

- gwintowniki maszynowe, gdy końcówka skrawająca w kształcie wydłużonego stożka nacina gwint w jednym przebiegu narzędzia

 Narzędzia skrawające znajdują swoje zastosowanie wszędzie, głównie w branży budowlanej. Oferowane na rynku narzędzia muszą być w związku z tym najwyższej klasy.

 W sklepach z narzędziami znajdziemy podstawowe i specjalistyczne wiertła do betonu, dłuta, wiertła do kamienia, wiertła do gresu, wiertła i koronki diamentowe, systemy głębokiego wiercenia. Ich wybór zależy od tego, czego akurat w danej chwili potrzebujemy i co będzie nam niezbędne przy pracy. 

 

Źródło: budnet.pl
Autor: Katarzyna Kłosek

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19415 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 148

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >