Jakie mieszkanie kupić? Rynek wtórny czy pierwotny?

Jakie mieszkanie kupić? Rynek wtórny czy pierwotny?

Zakup mieszkania to zazwyczaj inwestycja na całe życie. Obecnie na rynku wtórnym jak i pierwotnym można śmiało przebierać w rozmaitych ofertach. Jednak przygotowując się do kupna mieszkania często zadajemy sobie pytanie, czy ma być nowe, czy też „z drugiej ręki”.

 

Ogólnie w życiu codziennym panuje opinia, że to co nowe jest lepsze, jednak jeśli chodzi o nieruchomości ta teza niekoniecznie się sprawdza.  Nie zawsze mieszkanie z rynku pierwotnego odpowiada naszym preferencjom.  Jakie więc są zalety rynku pierwotnego, a jakie wtórnego?

 

Czytaj również: Deweloperzy zmniejszają ilość inwestycji

 

Rynek pierwotny

Jednym z pierwszych czynników, na który zwracamy uwagę przy zakupie mieszkanie jest lokalizacja.  Inwestycje na rynku pierwotnym  z reguły powstają dalej od centrum. Wynika to z dostępności gruntów i ich ceny. Nie jest to oczywiście zasadą – czasami powstają również pojedyncze inwestycje ulokowane w centrum miasta. Nowe budynki  stawiane są według nowatorskich technologii,  ale kupujący, tak naprawdę nie widzi co kupuje i jedyne, co mu pozostaje to deweloperskie wizualizacje lub projekty. A w terenie można jedynie zobaczyć plac budowy i jego stopień zaawansowania.

 

Nie ma też nigdy pewności, że deweloper ma stabilną sytuację finansową, dlatego warto sprawdzić jego poprzednio zrealizowane inwestycje i dane w Krajowym Rejestrze Sądowym, które mogą świadczyć o stanie firmy. Przy zakupie nowego, często jeszcze nie istniejącego mieszkania, trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ od wpłacenia pierwszej raty do momentu wprowadzenia się do lokalu mija zazwyczaj dużo czasu. Często jest to rozpiętość od kilku do kilkunastu miesięcy. Wiąże się to z koniecznością spłacania kredytu zaciągniętego na nową nieruchomość i czynszu najmu obecnego mieszkania w jednym czasie. Kolejną cechą, która zwraca naszą uwagę, jest „świeży” stan mieszkania. Kupno mieszkania niewykończonego wiąże się z kosztownym remontem, ale za to łatwiej dopasować do naszych indywidualnych gustów.

 

Czytaj również: Jak czerpać zyski z kupna nieruchomości

 

Rynek wtórny

W przeciwieństwie do rynku pierwotnego, rynek wtórny, częściej oferuje mieszkania bliżej centrum. Kupujący widzi, co nabywa i dotyczy to zarówno samego lokum, jak i także całego otoczenia i infrastruktury: zieleń, szkoły, przedszkola, place zabaw i najważniejsze  - komunikacja. Technologie na podstawie, których zbudowane są budynki są różne. Możemy znaleźć zarówno stare kamienice zbudowane z cegły jak i bloki zbudowane z wielkiej płyty, po kilkuletnie budynki zbudowane według nowoczesnych technologii.

 

„Kiedy kupujemy nieruchomość na rynku wtórnym łatwiej jest ocenić jej stan prawny już na dzień sprzedaży. Przede wszystkim  należy sprawdzić:  księgę wieczystą, jeśli taka jest prowadzona, akt notarialny nabycia lub przydział członkowski, a także bieżące opłaty za czynsz oraz ilość osób zameldowanych w lokalu” – komentuje Piotr Nędza, specjalista w sprzedaży nieruchomości  Tecnosaca.

 

Czytaj również: Rozpoczęcie budowy Hanza Tower w Szczecinie

 

Dobrą stroną kupna mieszkania  na rynku wtórnym jest to, że od chwili zapłacenia za nie do wprowadzenia się, mija od kilku tygodni do kilku miesięcy. Wszystko to zależy od tego, jak szybko zbywca jest w stanie opuścić nieruchomość.  Czas wprowadzenia się do nowego lokum jest także uzależnione od standardu mieszkania. Czasem istnieje potrzeba remontu, zmiany układu mieszkania według naszych upodobań. Jednakże często jest tak, że lokum „z drugiej ręki” nadaje się od razu do zamieszkania.

Źródło: Tecnocasa / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19416 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 333

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >