.jpg)
Jakie mocowania można stosować na płytach gipsowo-kartonowych?
Stosowanie płyt gipsowo-kartonowych to sposób na szybkie, a zarazem estetyczne wykończenie powierzchni. Stosunkowo niska cena, dostępność i uniwersalizm zastosowań sprawiają, że materiał ten jest obecnie jednym z najpopularniejszych. Jakich kołków powinniśmy użyć, żeby mocowanie przebiegło bez niespodzianek?
Czytaj dalej
Płyty G-K doskonale sprawdzają się przy stawianiu ścian działowych, projektowaniu i wykańczaniu sufitów podwieszanych, tworzeniu niestandardowych aranżacji wnętrz czy zabudowie łazienki. Decydując się na konkretny rodzaj płyty, powinniśmy zwrócić uwagę na miejsce zastosowania oraz pamiętać o tym, że gipskarton jest delikatnym tworzywem, które łatwo ulega uszkodzeniom. Bezpieczeństwo mocowania i uniknięcie naruszenia struktury jest możliwe dzięki użyciu odpowiednich rodzajów kołków. Sprawdzamy, które kołki przeznaczone do płyt G-K warto wybrać do poszczególnych montaży.
Na co warto postawić w domowym warsztacie?
Do lekkich montaży, które zwykle czekają na nas w domu, wystarczą nam kołki uniwersalne, uchylne i tzw. ślimaki.
-
Motylkowe – kołki, których budowa i działanie są oparte na charakterystycznych skrzydełkach. W trakcie montażu wkręt łapie się elastycznej końcówki, a ściągając ją rozszerza się i zapiera o płytę. Do mocowań należy używać śrub o średnicy zasugerowanej przez producenta – większe mogą skręcać kołek. Nośność kołka zbliżona jest do ślimaka – nadaje się do lekkich zamocowań.
-
Uniwersalne – zaletą dobrze zaprojektowanych kołków uniwersalnych jest możliwość montażu w większości materiałów budowlanych i w podłożu mieszanym – część może być wykonana z płyty G-K, a reszta z pełnej cegły. Zastosowana technologia wpływa na praktyczność użycia kołka i jego prawidłowe osadzenie w każdym podłożu – w materiałach pełnych będą się rozpierać, a w pustych przestrzeniach odkształcać. Wydłużone wersje kołków radzą sobie z utrzymaniem takich obciążeń jak konsole TV, umywalki czy szafki.
-
Ślimaki – to charakterystycznie wyglądające kołki z metalu lub tworzywa sztucznego, np. nylonu. Dzięki spiralnej budowie łatwo dają się wkręcić w podłoże. Aby zamontować przedmiot za ich pomocą nie potrzebujemy żadnych specjalnych narzędzi – wystarczy ręcznie wkręcić kołek w płytę. Przy większej ilości możemy posłużyć się wkrętakiem lub wkrętarką akumulatorową. Kołki-ślimaki posłużą nam do zamontowania lekkich przedmiotów jak obrazy, dekoracje czy wieszaki na ubrania.
Mocowania do zadań specjalnych
Jeśli chcemy zamontować na ścianie z płyt g-k cięższe przedmioty, warto postawić na mocowania specjalistyczne, takie jak parasolki, motylki i śruby typu molly.
-
Parasolki – ich funkcjonowanie podobne jest do kołków motylkowych. Po umieszczeniu w otworze ramiona kołka otwierają się, zapierając o płytę. Aby mocowanie było stabilne, należy ścisnąć je za pomocą nakrętki z nakładką. Tak zamontowany kołek będzie trzymał bardzo mocno i nada się do zawieszenia sporych obciążeń, na przykład konsoli TV lub armatury łazienkowej.
-
Uchylne – mogą być wykonane z metalu lub nylonu, a ich charakterystyczna budowa z krótkim elementem uchylnym nadaje się do stosowania w wąskich przestrzeniach wypełnionych tworzywem. Do montażu możemy użyć śrub zwykłych lub gwintowanych, a instalacja kołka polega na wsunięciu koszulki w otwór, która zapiera się o płytę, a następnie umieszczeniu w nim kołnierza. Kołki zaciskowe mogą posłużyć do montażu cięższych przedmiotów.
-
Molly – to typ kołków, które nadają się do użytku profesjonalnego. Zazwyczaj do ich zamocowania potrzebne są specjalistyczne kleszcze, które rozpierają ramiona kołka, lecz na rynku pojawiają się rozwiązania, w których śrubę można wkręcić za pomocą śrubokręta. Do rozpierania dochodzi za płytą. Im większy rozmiar kołka, czyli większa rozpiętość ramion, tym większe obciążenia będą w stanie utrzymać.
Czytaj również: Akumulatorowa gwoździarka do betonu
Czytaj również: 4 mikronarzędzia, które warto mieć
Aby mieć pewność, że montaż przebiega prawidłowo, należy w pierwszej kolejności za pomocą osadzaka umieścić kołek w otworze, a następnie wkręcić go z użyciem wkrętaka. Wybór kołków do mocowań w płytach g-k powinien być przemyślany. Nieodpowiednio dopasowane narzędzia mogą doprowadzić do punktowego uszkodzenia płyty, a w najgorszym wypadku konieczna będzie całkowita jej wymiana.
.jpg)
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Transport ponad gabarytowy Liczba postów: 397 Grupa: Firmy budow... My też przez długi czas mieliśmy problem ze znalezieniem ogarniętej firmy transportowej, albo brak kontaktu albo terminy się rozjeżdżały. Od jakiegoś czasu wspó...
- Nowoczesne projekty domów Liczba postów: 16 Grupa: Budowa i re... Jeżeli szukasz gotowych projektów nowoczesnych domów to polecam https://www.pro-arte.pl/ mają duży wybór z podziałem na domy murowane, szkieletowe, parterowe, z...
- Listwa otwarta na remont Liczba postów: 8 Grupa: Budowa i re...
- Czysta woda w domu Liczba postów: 56 Grupa: Budowa i re... Zdecydowanie warto też rzucić okiem na wodę alkaiczną Polaris Ph, która dostępna jest w Biedronce. Ta woda jest bardzo wartościowa, ponieważ...
- Impregnat do drewna SUPI SAUNA BENACH PROTECTION Liczba postów: 284 Grupa: Budowa i re...