Jakie ogrzewanie najbardziej się opłaca?

Jakie ogrzewanie najbardziej się opłaca?

Jakie wybrać ogrzewanie do swojego mieszkania lub domu, żeby było nam ciepło, a jednocześnie nie za drogo? Lepiej zainwestować więcej na starcie czy pójść drogą oszczędności podczas instalacji, licząc się z ryzykiem większych kosztów eksploatacji? Czytaj dalej

 

Decyzje dotyczące ogrzewania muszą być bardzo przemyślane, ponieważ zwykle ich konsekwencje towarzyszą nam przez długie lata.

 

Czytaj również: Jak przedłużyć życie kotła?

 

Serce

Zwykle zaczynamy od wyboru źródła ciepła. To „serce” naszej instalacji grzewczej. Podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej czy własny piec? A jeśli piec, to na jakie paliwo? Z otwartą czy zamkniętą komorą spalania? Kocioł kondensacyjny? Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Najważniejsze tak naprawdę są przede wszystkim jakość sprzętu i dostępność serwisu. Bardzo tani kocioł może być wykonany z kiepskich materiałów i części, a przez to awaryjny, co wygeneruje dodatkowe koszty podczas napraw i narazi nas na niewygody. Z kolei piec nawet najlepszej firmy może nam przysporzyć ogromnych problemów już drobną usterką, jeśli najbliższy licencjonowany serwis znajduje się 100 km od naszego domu.

 

Czytaj również: Nowoczesna pompa ciepła

 

Krwiobieg

Rury są tętnicami i żyłami naszej instalacji grzewczej. Gorąca woda płynie nimi z kotła, oddaje ciepło np. w grzejnikach lub instalacji podłogowej, a potem wraca, by znów się ogrzać. Tu musimy podjąć kolejną decyzję: tradycyjne grzejniki czy może ogrzewanie podłogowe?

 

– Jeżeli chcemy mieć w domu ogrzewanie podłogowe, musimy pamiętać, że najlepiej sprawdza się ono w przypadku podłóg z płytek terakotowych, kamiennych itp., czyli takich, które łatwo przewodzą ciepło. Przy podłogach z naturalnego drewna lepiej sprawdzą się zwykłe grzejniki – tłumaczy Błażej Wojciechowski z firmy Afriso, producenta armatury zabezpieczającej i regulacyjnej do instalacji wodnych.

 

 

Mózg

To mózg decyduje o tym, jak funkcjonują inne organy. Podobnie jest w przypadku ogrzewania. Doskonały piec oraz świetnej jakości rury i elementy oddające ciepło nie będą działały skutecznie, jeśli nie będzie nimi kierował odpowiedni sterownik. Mózgiem systemu ogrzewania jest regulator. To dzięki niemu można dostosować sposób grzania do różnych czynników: naszych potrzeb, pór dnia czy pogody.

 

–  Regulatory pozwalają optymalnie wykorzystać możliwości zarówno źródła ciepła jak i całej instalacji. To one odpowiadają za ekonomiczną produkcję ciepła i regulację instalacji w sposób efektywny, a jednocześnie zapewniający komfort cieplny w pomieszczeniach. Dodatkowo pozwalają na obniżenie temperatury czy wyłączenie pomp obiegowych w sytuacji gdy budynek jest okresowo nie użytkowany wpływając tym samym na obniżenie kosztów eksploatacyjnych. Nawet instalacja wykonana z najlepszych materiałów nie będzie oszczędna jeżeli zabraknie właściwej regulacji i reakcji na stale zmieniające się warunki zewnętrzne, a także dopasowania do aktualnych potrzeb użytkowników – dodaje Błażej Wojciechowski z Afriso.

 

Czytaj również: Nowy system grzewczo-klimatyzacyjnego

 

W zdrowym ciele zdrowy duch

Jeżeli porównamy dom do ciała, to my jesteśmy jego duszą. Ciepło jest jednym z najważniejszych – obok jakości powietrza i światła – czynników decydujących o naszym samopoczuciu. Dlatego projektując system grzewczy, należy zadbać, by nasz dom zapewniał nam komfortowe warunki do codziennego funkcjonowania.

Źródło: Pointb / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 381

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >