Jakie pokrycie będzie najlepsze na dachy o nachyleniu połaci od 7°
Mały kąt nachylenia dachu znacząco ogranicza wybór pokrycia. Na płaskich lub tych o kącie nachylenia wynoszącym zaledwie 12° sprawdzają się głównie papa, blacha lub dach zielony. Ale nie tylko! Na prawie płaskiej połaci można także zastosować cenione i ponadczasowe dachówki ceramiczne. Są to specjalnie zaprojektowane dachówki na dachy o nachyleniu połaci od 7°, i wyróżniające się pod tym względem na rynku.
Czytaj dalej
Statystyki pokazują, że najbardziej cenionym przez inwestorów pokryciem dachowym są nieustająco dachówki ceramiczne. Ten klasyczny materiał, doceniany ze względu na trwałość i estetykę, polecany jest przez większość producentów na dachy o kącie nachylenia 16-45o. Oznacza to, że w przypadku takiego dachu pokrycie można stosować bez dodatkowych zabezpieczeń, czyli na łatach i kontrłatach układanych bezpośrednio nad membraną dachową mocowaną do krokwi. Jeśli kąt nachylenia dachu jest mniejszy od optymalnego, rośnie ryzyko zalegania wody opadowej czy śniegu. Wzrastają zatem wymagania względem szczelności dachu. Konieczne staje się zastosowanie pełnego deskowania i zabezpieczenia przeciwwodnego np. w postaci papy. Koszty takiej inwestycji rosną. Zwiększa się też ryzyko popełnienia błędu w sztuce dekarskiej.
Oszczędność formy to jedna z cech wyróżniających nowoczesną architekturę. We współczesnych budynkach jednorodzinnych coraz częściej wykorzystuje się kondygnację o pełnej wysokości, bez skosów. Te obowiązujące w architekturze trendy idą w parze z racjonalizacją kosztów, zarówno coraz droższej budowy, jak i wykończenia. Również i późniejszej eksploatacji budynku. Idealnie w ten nurt wpisują się dachy płaskie, o niewielkim kącie nachylenia. Bo trzeba wiedzieć, że dachy płaskie nie są najczęściej zupełnie płaskie. Ich kąt nachylenia połaci, choć różnie podawany przez źródła, może wynosić do 12o.
Czytaj również: Dachówka ceramiczna w kolorze mlecznej czekolady dedykowana dachom o skomplikowanej architekturze
Eksperci marki CREATON opracowali trzy modele dachówek ceramicznych, które można bezpiecznie stosować na dachach o kącie nachylenia nawet do 7°. Są to PREMION i nieco większa FUTURA oraz SINFONIE. Stanowią propozycję dla architektów i inwestorów, którzy szukają połączenia klasycznej holenderki płaskiej lub esówki z nowoczesnymi rozwiązaniami. Przy ich projektowaniu uwzględniono najnowsze wyniki badań z dziedziny statyki i dynamiki płynów oraz teorii przepływu. Specjalna konstrukcja zamków z zastosowaniem tzw. techniki labiryntowej, ich duża tolerancja oraz dodatkowe mostki uszczelniające na spodzie – to nowatorskie elementy budowy dachówki ceramicznej, które sprawiają, iż są one na tyle uniwersalne, że sprawdzają się nie tylko na dachach stromych, ale także na tych o małym stopniu nachylenia. Opracowanie tych wszystkich rozwiązań było prawdziwym wyzwaniem dla projektantów dachówek, ale udało się stworzyć pokrycie ceramiczne wyjątkowo trwałe, bez możliwości rozszczelnienia.
Dachówki PREMION, FUTURA i SINFONIE podważają teorię o zagrożeniu wnikania wody deszczowej pod pokrycie dachu o małym kącie nachylenia. Deszcz, śnieg, które dłużej zalegają na dachach płaskich nie stanowią tu żadnego zagrożenia. Woda deszczowa nie ma możliwości przedostania się pod pokrycie nawet przy silnym wietrze. Najnowsza technologia daje gwarancję szczelnego dachu, i to bez stosowania dodatkowych zabezpieczeń konstrukcji, które podnoszą koszty inwestycji. Jako standardowe zabezpieczenie przy dachach o kącie nachylenia połaci poniżej 12° poleca się zastosować membranę dachową wstępnego krycia układaną na zakład, klejoną lub zgrzewaną (np. CREATON TRIO 210 Extra czy CREATON QUATTRO Longlife 360 Extra wykonaną w unikatowej technologii poliestrowo-termopoliuretanowej). Dachówki podstawowe uzupełnione odpowiednią membraną, dedykowanymi klamrami montażowymi oraz dachówkami funkcyjnymi i akcesoriami tworzą kompletny, szczelny system dachowy. To pewna i opłacalna inwestycja.
Czytaj również: Zabezpieczenie kalenicy - istotna rola dla szczelności i trwałości całego dachu
Dzięki ceramicznym dachówkom PREMION, FUTURA i SINFONIE zwolennicy nowoczesnej architektury i płaskich dachów nie muszą rezygnować ze sprawdzonego, ponadczasowego pokrycia dachowego. Ważne jest również, że w przypadku dachu o kilku połaciach, mających różne kąty nachylenia, np. dachu domu o kącie 40° i przylegającego do niego pokrycia garażu o kącie 10°, możliwe jest zastosowanie tego samego modelu dachówki.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Instalacje elektryczne pod kontrolą Liczba postów: 29 Grupa: Budowa i re... Jeśli szukasz niezawodnego i łatwego w obsłudze narzędzia do testowania sieci światłowodowych, reflektometr VIAVI Smart OTDR to świetny wybór. Dzięki swojej kom...
- Jak dobrać kolor okien, drzwi i bramy garażowej Liczba postów: 6 Grupa: Budowa i re...
- Zarządzanie dokumentacją projektową Liczba postów: 3 Grupa: Firmy budow... Zarządzanie dokumentacją projektową jest kluczowym elementem efektywnego prowadzenia projektów. Jednak równie istotne jest zapewnienie bezpieczeństwa i poufnośc...
- Remont mieszkania Liczba postów: 231 Grupa: Moja budowa Dla mnie usługi remontowe wykonywała firma www.budownictwo-houserwis.pl . Zajmowali się malowaniem, tynkowaniem, montażem nowej instalacji elektrycznej oraz ukł...
- Szkolenia BHP Liczba postów: 29 Grupa: Firmy budow... W przypadku kiedy zależy Ci na najwyższym bezpieczeństwie swoich pracowników w firmie. To zdecydowanie warto zapoznać się z ofertą firmy Inżynieria BHP https://...