Jakie roboty żelbetonowe i betonowe wyróżniamy? Vademecum robót remontowo-budowlanych cz. II

Jakie roboty żelbetonowe i betonowe wyróżniamy? Vademecum robót remontowo-budowlanych cz. II

Podczas remontu czy budowy domu wykonujemy bardzo wiele przeróżnego rodzaju prac. Zaczynając od fundamentów, przechodząc do ścian i kończąc na dachu niejednokrotnie potrzebujemy pomocy profesjonalisty. W kolejnych częściach naszego vademecum wyszczególnimy działalności remontowo-budowlane, które ułatwią państwu określenie fachowcom jaką robotę mieliby wykonać przy modernizacji czy konstrukcji państwa budynku. Czytaj dalej

Roboty żelbetonowe i betonowe to skład prac związanych z wznoszeniem różnorodnych konstrukcji budowlanych. Najczęściej związane są one z powstawaniem żelbetonowych elewacji. Roboty te nie należą do najbezpieczniejszych dlatego przy ich wykonywaniu należy używać zabezpieczeń w postaci rusztowań, stemplowań czy ław.

Zagrożenia na które trzeba szczególnie uważać to porażenia prądem elektrycznym oraz oparzenia spowodowane naparzaniem lub podgrzewaniem materiałów budowlanych. Poważnym problemem może być zerwanie się prętów lub zarwanie się odeskowania. Pracownicy powinni zachować szczególną ostrożność przy wykonywaniu tych robót.

 

Wyszczególnienie robót żelbetonowych i betonowych:

- deskowanie oraz stemplowanie elementów żelbetonowych a także betonowych - polega na przysposobieniu oraz ustawieniu i rozebraniu stemplowania. Kolejnym krokiem jest zorganizowanie płyt, a następnie sformowanie i zrobienie deskowań. Ostatnim elementem jest przygotowanie i przybicie deskowania łat lub listew.

- przygotowanie i konstrukcja zbrojenia - to inaczej sortowanie, oczyszczenie oraz prostowanie prętów do zbrojenia betonowego. Do tego rodzaju robót należy ręczne przycięcie prętów a także ich gięcie. Kolejnym etapem jest transport przygotowanego zbrojenia do miejsca montażu oraz instalacja zbrojenia. Na sam koniec należy oczyścić i przygotować pręty pochodzące z rozbiórki.

- dopełnienie elementów budowlanych z betonu monolitycznego - pierwszym etapem tych robót jest transport masy betonowej do miejsca ułożenia. Następnym stadium jest ułożenie i zagęszczenie betonu. Należy wtedy zacząć wyrównywane górnej powierzchni łata. Końcową czynnością jest zatarcie betonu na ostro z obrobieniem kanałów.

 

- remont i uzupełnienie stropów ceramicznych i prefabrykowanych - po pierwsze trzeba wykonać i rozebrać stemplowanie. Następnie należy wykuć gniazdo i obsadzić wsporniki belek żelbetonowych prefabrykowanych. Kolejnym elementem jest ułożenie płyt prefabrykowanych, które należy zalać zaprawą cementową. W dalszy ciąg tych prac polega na zbiciu pozostałych zbędnych części i uzupełnieniu zaprawą cementową dobitek części żeber. Później trzeba przygotować podwiązanie cięto – ciągnione z usztywnieniem prętami o średnicy 6mm. Końcowym etapem jest wypełnienie siatki zaprawą cementową.

- naprawa, uzupełnienie oraz rotacja podokienników, podkładów betonowych oraz stopni schodowych - po pierwsze należy wykuć żelbetonowe podokienniki oraz wykonać deskowania. Następnym krokiem jest przygotowanie i montaż zbrojenia oraz ułożenie i zagęszczenie betonu. Po jego ścięciu można usunąć deskowania a także oczyścić i wypełnić zaprawą cementową uszkodzenia. Wypełnioną powierzchnię zaciera się na gładko. Na samym końcu należy oczyścić podłoże betonowe oraz wypełnić betonem wyrównane powierzchnie.

- zabetonowanie otworów w ścianach i stropach - do tych robót należy wykonanie deskowań i stemplowań oraz ułożenie i zagęszczenie betonu. Po wykonaniu tych czynności można usunąć deskowanie i stemplowanie.

- zabetonowanie bruzd w podłożach, ścianach i stropach – postępowanie jest takie samo jak w przypadku zabetonowania otworów w ścianach i stropach

- przebicie wgłębienia w elementach z betonu o powierzchni od 0.05 m2 do 0.10 m2 - elementami jakie należy wykonać jest przebicie otworu oraz wyrównanie ścian luki.

- wykucie bruzd w elementach betonowych -  prace wykonujemy ręcznie, po czym wyrównujemy powierzchnie

 

- skucie krzywości i pozostałych dysproporcji betonu, wykucie niszy oraz otworów i osadzenie kołków - początkowo należy skuć nierówności betonu a następnie ręcznie ukształtować wnęki. Kolejnym etapem jest wyrównanie tylniej i bocznych ścian wnęk oraz ręczne wykucie gniazda na kołek. Ostatnim elementem jest przygotowanie i obsadzenie kołka na zaprawie.

- roboty rozbiórkowe - do tych prac należy ręczne rozbicie elementów przy użyciu młotków i klinów. Następnym krokiem jest przycięcie prętów zbrojeniowych oraz odłożenie prętów.

- wykonanie opaski betonowej przy obiekcie - po pierwsze należy wyrównać podłoże gruntowe i wykonać podkład z betonu. Kolejnym krokiem jest wykonanie wierzchniej warstwy z zaprawy cementowej, z zatarciem na gładko oraz z wyrobieniem spadków

- przygotowanie mazi betonowej – w pierwszej kolejności należy przetransportować materiały do betoniarki i wymieszać składniki, a następnie załadować beton na środki transportowe.

Zobacz również: 
- Jakie roboty ziemne wyróżniamy?

Źródło: budnet.pl
Autor: Maria Jaśkiewicz/budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 201 Grupa: Nowości ara... według mnie pokój dla dziecka powinien być przytulny z miejscem do zabawy oraz nauki :) _____________________________________ _______ sztuczne kwiaty hiacynty
  • Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19468 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 580

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >