Jakie są dylematy posiadacza drewnianego tarasu?

Jakie są dylematy posiadacza drewnianego tarasu?

Drewno jest pięknym, naturalnym budulcem stosowanym przez człowieka od dawien dawna. Nie zawsze jednak drewno jest najlepszym rozwiązaniem na wykończenie elementów domu. Dlaczego tak się dzieje? Czytaj dalej

 

W dużej mierze zależy to od czynników zewnętrznych, które panują w konkretnej strefie klimatycznej, dlatego nie wszystkie rodzaje drewna nadają się do zastosowania w naszym klimacie. Poza tym wiele z nich, a w szczególności drewno egzotyczne z importu z Dalekiego Wschodu, traci swoje właściwości w wyniku długiego transportu, często w ekstremalnie niesprzyjających warunkach. Trzy miesiące na morzu w warunkach dużej wilgotności i zasolenia może zaszkodzić nawet najbardziej odpornym materiałom.

 

Czytaj również: Tarasowe deski kompozytowe

 

 

Prawdziwe oblicze

Drewno jest fantastycznym budulcem, jeżeli klient akceptuje jego specyfikę i jest przygotowany na zmiany koloru, kształtu, pojawienie się sinic oraz sęków. Najczęściej jednak bywa tak, że klient oczekuje utrzymania pierwotnego wyglądu produktu z chwili zakupu. - Klienci muszą mieć świadomość, że zmiany na deskach drewnianych będą widoczne już po kilku sezonach użytkowania. Co więcej, sugerując się ceną materiału, nie kalkulujemy dodatkowych kosztów związanych z zakupem olei do konserwacji drewnianego tarasu – mówi Mirosław Nawrot, dyrektor zarządzający w Plastivan Polska. - Nie można też zapominać o robociźnie – dodaje. Tych dylematów i znaków zapytania unikniemy przy tarasie z kompozytu drewnianego, który w znaczącym stopniu zachowuje wygląd drewna, posiadając przy tym zupełnie odmienne właściwości użytkowe. Z czego to wynika?

 

Czytaj również: Jaki jest urok egzotycznych tarasów



Alternatywa dla drewna

Kompozyt drewniany to połączenie wyselekcjonowanego drewna iglastego oraz tworzywa PVC w stosunku 50/50. W procesie produkcji profili WPC (wood plastic composite) tworzywo łączy się  cząstkami drewna i wiąże z nimi w trwały sposób, dając produkt o solidnym i estetycznym wyglądzie drewna, zachowujący jednocześnie właściwości tworzyw sztucznych. - W praktyce oznacza to, że kompozyty nie gniją, nie rozwarstwiają się, są odporne na wilgoć i śnieg oraz nie pękają pod wpływem działalności temperatur. Ponadto kompozyt nie wymaga pielęgnacji oraz konserwacji, a co za tym idzie nie trzeba narażac się na dodatkowe koszty związane z zakupem środków impregnujących – mówi Mirosław Nawrot. A w przypadku pojawienia się zabrudzeń, wystarczy umyć taras wodą pod wysokim ciśnieniem.

 

 

Kompozyty drewniane oferowane są w szerokiej gamie kolorystycznej, od różnorodnych odcieni drewna, po szarości, grafit czy czerń. Co warto zaznaczyć, deski kompozytowe są ciepłe w dotyku i pomimo braku naturalnych słojów, ich wygląd zapewnia estetyczne wykończenie każdej powierzchni, bez ryzyka natknięcia się na drzazgę. Prawidziwe drewno czy kompozyt drewniany? O tym, który materiał nadaje się najlepiej na pokrycie tarasów decydują indywidualne preferencje. Jeśli nie jesteśmy w stanie zaakceptować zmian jakie zachodzą w toku użytkowania drewnianych desek, zdecydujmy się na kompozyt, który jest wygodnieszy i nie naraża nas na dodatkowe koszty w toku eksploatowania.

 

Źródło: Mission PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 265

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >