Jakie są potrzeby branży budowlanej?

Jakie są potrzeby branży budowlanej?

Z badania przeprowadzonego na zlecenie BZ WBK Finanse & Leasing wynika, że przedsiębiorcy budowlani mają wyraźne wyobrażenie idealnej oferty leasingowej. Najbardziej cenią sobie nie cenę usługi, ale przejrzystość i zrozumiałość zapisów umów. Czytaj dalej

 

Najważniejsze oczekiwania w branży budowlanej to: czytelne zapisy umów (89% wskazań), korzystne warunki leasingu (86% wskazań) oraz uproszczona procedura oznaczająca mniejszą ilość wymaganych dokumentów (84% wskazań). Badani wymienili również elastyczność, która dotyczy zarówno sposobu budowania oferty jak i późniejszej obsługi. Bardzo istotna okazała się również możliwość łatwego kontaktu klienta z doradcą leasingowym oraz jego kompetencje i zaangażowanie (75% wskazań). 

 

"Z naszych badań wynika, że dla klientów z branży budowlanej najbardziej istotnym  kryterium wyboru firmy leasingowej jest czytelność zawieranej umowy leasingowej. Kontrakty BZ WBK Finanse & Leasing od wielu lat wyróżniają się pod tym względem na rynku. Nie stosujemy przysłowiowej małej czcionki i skomplikowanych zapisów, do których wyjaśnienia klient musi zatrudniać prawnika" mówi Szymon Stryjski, odpowiedzialny w BZ WBK Finanse & Leasing za finansowanie branży budowlanej.


Czytaj również: Dofinansowanie w projekcie Rodzina na swoim dla singli

 

"Zbadaliśmy także, jakie elementy oferty leasingowej najbardziej cenią sobie firmy budowlane oraz, co skłania je do skorzystania z usług konkretnego leasingodawcy. Dla ponad połowy respondentów, ważną cechą idealnej oferty leasingowej okazała się sezonowość spłaty rat uwzględniająca charakterystykę branży. Stanowi ona istotny dla przedsiębiorstw parasol ochronny w nieefektywnych finansowo okresach, głównie zimą, kiedy na rynku budowlanych panuje przestók" – dodaje Szymon Stryjski.

 

Potrzeby aktualnych i potencjalnych klientów z branży budowlanej zostały uwzględnione przez BZ WBK Finanse & Leasing przy opracowywaniu  nowej oferty dla tego segmentu. Obejmuje ona finansowanie maszyn do robót ziemnych i fundamentowych (minikoparki, koparki kołowe i gąsienicowe, ładowarki, spycharko-równiarki) oraz maszyn do robót drogowych (walce, równiarki drogowe, rozściełacze do asfaltu, frezarki do asfaltu, zagęszczarki, dźwigi samojezdne). Sfinansować można także samochody ciężarowe i samochody specjalne np. betoniarki, wywrotki, pompy do betonu. Klient ma możliwość wyboru trzech miesięcy w okresie od grudnia do kwietnia, w których płaci jedynie 10% wartości podstawowej raty spłacanej w pozostałych miesiącach.

 

Czytaj również: Jakie korzyści płyną z używania energii słonecznej?

 

"Sprzęt wykorzystywany w branży budowlanej charakteryzuje się długim okresem eksploatacji, dlatego zdecydowaliśmy się również wydłużyć maksymalny wiek leasingowanych maszyn i sprzętu nawet do 72 miesięcy. Tak samo długi jest także sam okres finansowania" – mówi Daniel Mrozek, odpowiedzialny w BZ WBK Finanse & Leasing za rozwój oferty produktowej.

 

Rozważając różne formy finansowania maszyn i urządzeń, firmy budowlane najczęściej wybierają leasing, a następnie wypożyczanie maszyn. "Nie wszyscy zdają sobie  z tego sprawę, ale w przypadku wypożyczenia maszyny klient pośrednio korzysta z leasingu – bo tak finansują na ogół środki trwałe wypożyczalnie" – wyjaśnia Szymon Stryjski.  W badaniu wypożyczanie sprzętu wyprzedziło kredyt, który pojawia się dopiero jako trzeci w kolejności sposób  finansowania branży budowlanej.

 

Czytaj również: Kolejne zmiany w programie Rodziny na swoim

 

Według najnowszych statystyk Związku Polskiego Leasingu za pierwsze półrocze br. leasingodawcy sfinansowali na rzecz firm budowlanych maszyny i urządzenia o wartości 1,2 mld zł, co w ujęciu rocznym daje aż 44% wzrost. Eksperci ze Spółek Leasingowych BZ WBK uważają, że sytuacja w tej branży znacząco się poprawia. "Wzrosty nie są chwilową zmianą, ale trendem, który z pewnością będzie się umacniać także w drugim półroczu br." – mówi Szymon Stryjski.

 

2011-08-24
Źródło: Compress / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 322

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >