Jakie są założenia rządowego programu Ciepłe Mieszkanie?
Ogłoszony pod koniec 2021 roku rządowy program dofinansowań Ciepłe Mieszkanie startuje już w drugim kwartale 2022. Na jakich zasadach będzie działał i kto może się starać o dotacje?
Czytaj dalej
Celem programu Ciepłe Mieszkanie jest poprawa charakterystyki energetycznej istniejących już budynków wielorodzinnych w Polsce. Również one są źródłem emisji pyłów i gazów cieplarnianych odpowiedzialnych za smog, więc stawką jest nie tylko komfort cieplny, ale także aspekt ekologiczny. To szansa dla osób, które mieszkają w budynkach wielorodzinnych (choć domy jednorodzinne również mogą skorzystać) i nie miały do tej pory zbyt wielu opcji dofinansowań do modernizacji instalacji grzewczej. Duża część programów kierowana była głównie do właścicieli domów jednorodzinnych (które stanowią aż 82% budynków mieszkalnych w Polsce[1]) i skupiona wokół fotowoltaiki czy pomp ciepła. Unowocześnienie infrastruktury nie jest jednak jedynym wyzwaniem.
Czytaj również: Dofinansowania do pomp ciepła – gdzie złożyć wniosek?
Jednym z największych problemów polskiego budownictwa mieszkalnego jest nieefektywna izolacja budynków lub wręcz jej brak – komentuje Krzysztof Triszewski, dyrektor techniczny Heat Decor – Aż 70% spośród domów jednorodzinnych nie spełnia standardów efektywności energetycznej.[2] W dodatku prawie co trzeci nie posiada żadnej izolacji. Jednym z powodów jest wiek budynków – większość z nich została wybudowana przed 1988 rokiem.
Program Ciepłe Mieszkanie jest kompleksowy i zapewnia wsparcie finansowe zarówno do wymiany źródeł ciepła jak i termomodernizacji (np. wymiany stolarki okiennej). Obejmuje nie cały dom wielorodzinny, ale każde znajdujące się w nim mieszkanie z osobna, i wynosi:
- 13 tys. zł – wysokość maksymalna dotacji podstawowej na jedno mieszkanie
- 26 tys. zł – wysokość maksymalna dotacji podwyższonej na jedno mieszkanie
W pierwszym etapie programu wnioski mieliby składać właściciele pojedynczych lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych, a potem wspólnoty mieszkaniowe – tak jak to robiliśmy w naszych programach pilotażowych w województwach zachodniopomorskim i dolnośląskim oraz w Pszczynie na Śląsku – powiedział Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Program Ciepłe Mieszkanie skierowany jest do:
- właścicieli lokali wydzielonych w budynkach wielorodzinnych
- właścicieli i współwłaścicieli budynków jednorodzinnych
- wspólnot mieszkaniowych (w drugim etapie)
Obecnie znane są jedynie kwoty dofinansowania, ale brak informacji o budżecie całego programu i tym samym o liczbie możliwych do rozpatrzenia wniosków. Data startu programu również zostanie podana w późniejszym terminie.
Czytaj również: Jak zwykłe gospodarstwo domowe może zaoszczędzić na opłatach za media?
[1] Źródło: Kampania społeczna „Szóste Paliwo” – raport „Fala renowacji szansą na rozwój Polski po pandemii”
[2] Źródło: Kampania społeczna „Szóste Paliwo” – raport „Fala renowacji szansą na rozwój Polski po pandemii”
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- szambo z szambem Liczba postów: 32 Grupa: Firmy budow... Pompy jednostopniowe znajdują zastosowanie w prostych układach cyrkulacji wody, takich jak baseny, fontanny czy systemy nawadniające. Dzięki swojej konstrukcji....
- usługi i produkcja CNC Liczba postów: 1 Grupa: Firmy budow... Jestem pewny, że dużo osób skorzysta z gubad . To jest naprawdę bardzo dobra oferta.
- Jak wykończyć narożniki w suchej zabudowie, aby by... Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re...
- Gdzie reklamować firmę wnętrzarską? Liczba postów: 109 Grupa: Firmy budow... Mam świetny pomysł! Udział w targach branżowych. Możesz zdecydować się na hostessy i promotorów, którzy m.in. będą rozdawać swoje ulotki. Jeśli się zainteresuje...
- Odzież robocza najlepsza na upały Liczba postów: 149 Grupa: Budowa i re... Użytkownik Dawidek1 napisał: Co sądzicie o zakupach w sklepach internetowych i jak często korzystacie z tej opcji? W sklepach internetowych lubię kupować, acz...