Jakie schody wybrać?
Angażują mniej miejsca niż klasyczne schody proste, a ich ażurowa, przejrzysta forma dodaje wnętrzu finezyjnej lekkości. Schody o konstrukcji kręconej i spiralnej to niebagatelne wykończenie małego domu, apartamentu czy mieszkania loftowego, w których funkcjonalność spotyka się z wyszukanym stylem.
Schody kręcone czy spiralne? Galeria inspiracji
Fantazyjne, lekkie, ażurowe, przestrzenne, doświetlające – to najczęstsze synonimy schodów kręconych i spiralnych. Nie bez powodu. Modele te zawracają na siebie uwagę, urzekając mistrzowską formą i niebagatelnym wzornictwem. Konstrukcje pięknie prezentują się, będąc nie tylko dodatkiem, ale często stanowiąc integralny, mocny punkt wykończenia wnętrza.
Nowe miejsce schodów
Dziś schody kręcone i spiralne rzadko ukrywa się w holu czy rogu pomieszczenia. Tak efektowny design, tworzony przez pionowo rozłożoną powierzchnię i często nieszablonowe dodatki, zasługuje na bardziej fantazyjną lokalizację. Nierzadko więc modele instaluje się w salonie czy pomiędzy salonem a otwartą kuchnią, dzięki czemu stanowią wizualny separator oddzielający część jadalną od wypoczynkowej.
Czytaj również: Jak zbudować schody wewnątrz domu?
Kręcone niczym wstęga
Schody kręcone są doskonałym wykończeniem niewielkiego, dwupoziomowego apartamentu czy mieszkania loftowego. Płynne, strzeliste linie oparte na konstrukcji pionowej zabierają najmniej miejsca, dając pewność, że pomieszczenie nie tylko nie traci przestrzeni, ale dodatkowo jest lepiej doświetlone.
Modele kręcone utrzymane w jasnych barwach, w których biel łączy się z naturalnym kolorem drewna, szczególnie ciekawie prezentują się w mieszkaniach w stylu skandynawskim lub glamour. Dużą rolę odrywają tu dodatki, jak np. subtelna, minimalistyczna balustrada o prostej i eleganckiej linii, wykonana ze stali, z drewnianym pochwytem czy dekoracyjny policzek przybierający kształt wstęgi otaczającej schody.
Do takiej stylizacji pasują stopnie wykonane z jasnego drewna, np. bukowego oraz opcjonalnie – oświetlenie ledowe instalowane w drewnianym słupie centralnym. To ostatnie rozwiązanie warto rozważyć nie tylko ze względów estetycznych, ale także wtedy, gdy schody mają stać w małym, ciemnym pomieszczeniu.
Zdjęcie: Rintal Polska. Model schodów: Trio Bis. Balustrada: Filo. Stopnie: buk w kolorze natura. Konstrukcja: słup centralny ze stali malowanej proszkowo na kolor biały.
Eklektyczne połączenie ciemnego drewna w kolorze wenge z surową, zimną stalą – nierdzewną lub malowaną proszkowo, jest idealną stylizacją we wnętrzach nowoczesnych i modernistycznych. Mimo zastosowania dość masywnych materiałów i zimnych odcieni, kręta konstrukcja schodów powoduje, że nie tracą one na lekkości i subtelności. Zaskakują za to spójną, harmonijną kompozycją formy, koloru i dodatków. Mogą nim być np. metalowy policzek wstęgowy lub fantazyjna balustrada - o tralkach przypominających wysmukłe liście lub bardziej modernistycznych, o geometrycznej lub zaoblonej formie.
Zdjęcie: Rintal Polska. Model schodów: Trio Bis. Balustrada: Leaf. Stopnie: buk w kolorze wenge. Konstrukcja: słup centralny ze stali nierdzewnej.
Zdjęcie: Rintal Polska. Model: Trio Bis. Balustrada: Multiblade. Stopnie: buk w kolorze wenge. Konstrukcja: słup centralny ze stali nierdzewnej.
Czytaj również: Najwyższy stopień komfortu
Spiralne „wow”
Schody o spiralnej konstrukcji to futurystyczny design, który będzie idealnym uzupełnieniem wnętrza nowoczesnego, minimalistycznego lub modernistycznego, szczególnie gdy połączymy w nich odcienie bieli i szarości. Już sam kształt tych schodów urzeka, będąc niezwykle ciekawym rozwiązaniem architektonicznym, dedykowanym osobom o wysokim poczuciu estetyki, otwartym na mniej szablonowe rozwiązania.
Zaokrąglona, opływowa forma schodów powoduje, że zajmują mniej miejsca niż klasyczne modele, a sama ażurowa konstrukcja stopni pięknie komponuje się na tle wysokiej ściany czy dużego okna. Pomieszczenie, w których zainstalowano schody spiralne nie traci jasności, zyskuje za to dzięki niepowtarzalności, jaką dodają tego typu modele.
Zdjęcie: Rintal Polska. Model schodów: Monolama Spiral. Balustrada: Filo. Stopnie: buk w kolorze białym. Konstrukcja: policzkowa, metalowa, cięta laserowo.
Zdjęcie: Rintal Polska. Model schodów: Knock 06 Spiral. Stopnie: buk w kolorze białym. Konstrukcja: stal malowana proszkowo na kolor biały.
To, czy wybierzesz schody kręcone czy spiralne zależy przede wszystkim od wielkości pomieszczenia, w którym mają się znaleźć. Jeżeli salon jest niewielki, a schody prowadzą na antresolę czy poddasze, lepiej wykorzystać schody kręcone, które angażują najmniej przestrzeni, a przy tym są świetnym akcentem designerskiego wnętrza. Gdy potencjał jest większy, rozważ schody spiralne. Są bardziej funkcjonalne, a ich kształt jest wyjątkowo niecodzienny. To stylizacja, która na pewno będzie wyróżniać się na tle innych.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- szambo z szambem Liczba postów: 32 Grupa: Firmy budow... Pompy jednostopniowe znajdują zastosowanie w prostych układach cyrkulacji wody, takich jak baseny, fontanny czy systemy nawadniające. Dzięki swojej konstrukcji....
- usługi i produkcja CNC Liczba postów: 1 Grupa: Firmy budow... Jestem pewny, że dużo osób skorzysta z gubad . To jest naprawdę bardzo dobra oferta.
- Jak wykończyć narożniki w suchej zabudowie, aby by... Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re...
- Gdzie reklamować firmę wnętrzarską? Liczba postów: 109 Grupa: Firmy budow... Mam świetny pomysł! Udział w targach branżowych. Możesz zdecydować się na hostessy i promotorów, którzy m.in. będą rozdawać swoje ulotki. Jeśli się zainteresuje...
- Odzież robocza najlepsza na upały Liczba postów: 149 Grupa: Budowa i re... Użytkownik Dawidek1 napisał: Co sądzicie o zakupach w sklepach internetowych i jak często korzystacie z tej opcji? W sklepach internetowych lubię kupować, acz...
Ostatnio na forum
- Pokój dla dziecka Liczba postów: 200 Grupa: Nowości ara... Urządzenie komfortowego pokoju dla dziecka jest ważne, ale też ważne jest, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas spacerów. A to osiągniesz kupując odpowie...
- Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
- Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
- Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
- Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
- Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....
Według mnie właśnie schody przy ścianie są idealnym rozwiązaniem, przede wszystkim bezpiecznym. Dodatkowo w fajny sposób można zaaranżować taką ścianę, np płytkami klinkierowymi. Polecam zajrzeć na stronę KlinkierBud, oni mają bardzo duży wybór właśnie
Kręcone schody są śliczne. Mam też u siebie. Zabezpieczam je siatką ochronną z https://fulo.pl . To najlepszy pomysł na zapewnienie bezpieczeństwa.
Zależy od tego jakie schody macie na myśli. Jeśli są to schody wykonane z płytek ceramicznych to do ich połączenia na pewno przydadzą się Wam metalowe listwy. Więcej na ten temat poczytacie na stronie http://pawotex.com/. Warto się nad tym zastanowić.
Są od firmy Prudlik. Efekt wizualny - super, ale jakościowo podobnie. Schody dębowe, robiące dużą różnicę. Oczywiście każdemu może pasować totalnie odmienny styl, inne balustrady, czy kolor, ale ogólnie tych schodów naprawdę nie można się czepiać. Super wyglądają.
Sprecyzuj czy chodzi o schody zewnętrzne czy wewnętrzne, ponieważ jest to zasadnicza różnica, na zewnątrz polecam płytki, z kolei do domu najlepsza opcją będą drewniane schody- oczywiście naturalny dąb, buk lub sosna.
Askorpdomy.pl
Zobacz więcej komentarzy (18) na forum »