Jakie współczynniki mają znaczenie, jeśli wybieramy okna energooszczędne

Jakie współczynniki mają znaczenie, jeśli wybieramy okna energooszczędne

Statystyki podają, że przez okna ucieka nawet do 30% ciepła. Żeby jak najbardziej zminimalizować to zjawisko, powinniśmy stawiać na okna, które mają jak najlepszy współczynnik przenikania ciepła U. Dzięki temu mniej energii ucieknie na zewnątrz. Na co jeszcze zwracać uwagę w tej materii i jakie jeszcze inne parametry powinniśmy brać pod uwagę? Czytaj dalej

 

Współczynnik przenikania ciepła

Parametr współczynnika przenikania ciepła okna U lub Uw (w z ang. window) oznacza, ile ciepła będzie przenikać miedzy wewnętrzną a zewnętrzną stroną okna na 1m2 przy różnicy temperatur 1°C. Dlatego właśnie według założenia, im niższy parametr U, tym lepszy stopień izolacji. – Od  roku 2017 maksymalną wartością współczynnika przenikania ciepła U okna (z wyjątkiem okien połaciowych), drzwi balkonowych oraz powierzchni szklanych nieotwieralnych jest ta utrzymywana na poziomie 1,1 W/m2K. Dla okien połaciowych, tj. dachowych, wynik ten wynosi 1,3 W/m2K. Prognozy na kolejne lata szacują jeszcze mniejszą maksymalną wartość współczynnika przenikania ciepła: analogicznie 0,9 W/m2K oraz 1,1 W/m2K – zaznacza Krzysztof Kalita, Product Manager w Inoutic.


Jakie współczynniki mają znaczenie, jeśli wybieramy okna energooszczędne

 

Czytaj również: Na czym polega technologia ciepłego montażu okien


W związku z tym, że okno zbudowane jest z różnych elementów, aby określić jego właściwości termiczne, należy posługiwać się trzema podstawowymi parametrami:

  • Uf – frame z ang. rama, ważny czynnik przy zakupie, gdy okna są małe, a głównym elementem jest rama okienna;

  • Ug – glass z ang. szyba, współczynnik będzie istotny, jeżeli okna są duże, a szyba stanowi większość konstrukcji;

  • Uw – window z ang. okno, parametr dla całej budowy okna, na który składają się współczynniki Uf i Ug, a więc właściwości termiczne profilu i pakietu szybowego; procentowy udział tych parametrów definiuje współczynnik dla całego okna.

 

Czy przepuszczalność światła słonecznego ma znaczenie?

Główne zadanie okien w pomieszczeniach, to nie tylko ochrona przed czynnikami zewnętrznymi czy zapewnianie bezpieczeństwa, ale także wpuszczanie do środka pomieszczenia jak największej ilości światła słonecznego. Czynnikiem odpowiedzialnym za ilość promieni słonecznych przenikających przez okno jest współczynnik g. Poziom tej wartości zależy od jakości szkła zastosowanego w pakiecie szybowym. Zazwyczaj jego parametr wynosi 60% dla szyby jednokomorowej, a 50% dla okna potrójnie szkolnego (dwukomorowego) z powłoką selektywną. Zasada jest taka, że im wyższy jest współczynnik g, tym większe są zyski energii. Warto brać pod uwagę tę wartość podczas planów budowy pomieszczenia. Zimą oznacza to lepsze nagrzanie pomieszczenia promieniami słonecznymi. Z kolei upalnym latem, może to stanowić spory problem i za bardzo nagrzewać pokoje, szczególnie te umieszone bezpośrednio pod dachem, co wpłynie niekorzystnie na komfort użytkowania.  

 

Czytaj również: Więcej światła i co jeszcze zyskuje dom z oknami narożnymi?


Jakie współczynniki mają znaczenie, jeśli wybieramy okna energooszczędne

Nie tylko parametry…

Inwestorzy, mający w planach budowę, powinni wziąć pod uwagę każdy szczegół, który wpływa na energooszczędność budynku. Wspomniane powyżej współczynniki z pewnością mają duże znaczenie. Warto sięgnąć po produkty wykonane z najlepszych materiałów, np. okna wykonane na bazie innowacyjnych systemów profili okiennych z PCV, które oferuje firma Inoutic, gwarantujące doskonałą izolację cieplną w pomieszczeniu. Nie można jednak zapomnieć także o takich kwestiach, jak np. odpowiednie usytuowanie okien w budynku: jeżeli chcemy mieć większą ilość okien czy duże przeszklenia, warto zaplanować od strony bardziej wyeksponowanej na działanie promieni słonecznych, z kolei strony mniej nasłonecznione idealne są na mniejszą ilość okien czy mniejsze ich rozmiary. Ponadto należy położyć akcent nie tylko na same okna, ale też na drzwi wejściowe, bramy garażowe czy rolety zewnętrzne, przez które ucieka znaczna część ciepła. Warto też pamiętać, że o stratach ciepła decydują nie tylko parametry i jakość materiałów, z jakich wykonane jest okno, ale także właściwy sposób ich montażu. Mając to wszystko na względzie, w perspektywie długofalowej można spodziewać się niższych rachunków za prąd czy gaz, ale również lepszego komfortu życia w swoich „czterech ścianach”.


Źródło: Q&A COMMUNICATIONS / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 317

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >