Jakie wybrać rury do instalacji wodno-kanalizacyjnej?
Wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej najlepiej powierzyć specjaliście. Warto jednak znać kilka podstawowych zasad wytyczania rur wodnych i kanalizacyjnych.
Czytaj dalej
Instalacja wodno-kanalizacyjna, tak jak elektryczna, jest niewidoczna, ale zapewnia niebywały komfort codziennego użytkowania kuchni, z którego nie zdajemy sobie nawet sprawy. Jeśli działa bez zarzutu, czyli jest cicha, nieawaryjna i bezwonna, dostarcza niezbędną w kuchni czystą, bieżącą wodę i odprowadza, nieprzyjemne ścieki, eliminując do minimum problem nieprzyjemnego zapachu.
Rury miedziane - czy są idealne?
Są lekkie, bezpieczne, trwałe i niezawodne. Ale czy są naprawdę takie idealne? Rury miedziane to rzeczywiście dobre rozwiązanie. Można je stosować w różnego typu instalacjach, z ciepłą i zimną wodą, w instalacjach grzewczych, gazowych i chłodniczych, a także używać ich w ogrzewaniu podłogowym. Należy jedynie pamiętać, że miedź nie może mieć kontaktu ze świeżym, wilgotnym betonem lub świeżą zaprawą.
Rur miedzianych nie można też łączyć w jednej instalacji z rurami i elementami z innych metali. Dopuszczalne są instalacje wykonane ze stali węglowej i miedzi lub stali ocynkowanej i miedzi. Jednak w celu uniknięcia korozji elementów stalowych należy przestrzegac zasady, aby rury miedziane umieszczone były za rurami ze stali, przyjmująć za punkt odniesienia kierunek przepływu wody. Instalacje można poprowadzić na wierzchu ścian, pod tynkiem i w posadzce, a także w bruzdach i szachtach, czyli przewodach kominowych.
Czytaj również: Domowa przepompownia ścieków
Rury z PVC
Rury te są najczęściej stosowane obecnie przy budowie zewnętrznej kanalizacji grawitacyjnej. Jest to uznany i kompletny system do bezciśnieniowego odprowadzania ścieków bytowo-gospodarczych oraz deszczowych. PVC jest znacznie sztywniejszy niż pozostałe materiały instalacyjne z tworzyw sztucznych.
Czytaj również: Armatura wysokiej jakości
Rury z niego dostarcza się wyłącznie w odcinkach prostych. Zasady ich prowadzenia niezbyt odbiegają od tych, które obowiązują przy instalacjach stalowych. W wyższych temperaturach wytrzymałość mechaniczna PVC jednak znacznie się obniża. Mięknąć zaczyna nieco poniżej 80st.C., ale za temperaturę bezpieczną uznaje się 60st.C.
Z kolei przy temperaturze 0stC. PVC staje się tak kruchy, że nie nadaje się do użytku. Zakres dopuszczalnych temperatur 0-60st.C. ogranicza więc jego przydatność, przede wszystkim do wody zimnej i to w takich warunkach, by nie groziło jej zamarzanie. Ten zakres temperatur rozszerzono przez dodatkowe chlorowanie PVC.
Powstały chlorowany polichlorek winylu, w skrócie CPVC, zachowuje dobre właściwości wytrzymałościowe nawet do 100st.C. CPVC można więc spokojnie stosować do wody ciepłej czy instalacji grzewczych. Temperatura kruchości jednak nadal wynosi 0st.C. CPVC można również stosować do wody zimnej, jest jednak droższe od tradycyjnego PVC.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Budowa domu to najlepsza inwestycja Liczba postów: 25 Grupa: Budowa i re... Budownictwo to dynamicznie rozwijająca się branża, która wymaga znajomości nowoczesnych technologii. Portal https://produktyzmarketu.pl/ dostarcza artykuły na t...
- Nowoczesne kotły gazowe Liczba postów: 12 Grupa: Budowa i re... Zmiany w przepisach unijnych stawiają przed nami pytanie o przyszłość dofinansowań wymiany kotłów gazowych. Choć ogrzewanie gazowe jest bardziej ekologiczne niż...
- Szkolenia BHP Liczba postów: 28 Grupa: Firmy budow... W przypadku kiedy zależy Ci na najwyższym bezpieczeństwie swoich pracowników w firmie. To zdecydowanie warto zapoznać się z ofertą firmy Inżynieria BHP https://...
- Wózki widłowe idealnym pomocnikiem w magazynie Liczba postów: 28 Grupa: Budowa i re... Słyszałam wiele dobrego o urządzeniach Ecobalers https://ecobalers.com/, ale wolę się tutaj upewnić. Czy są wśród Was eksperci, którzy mogliby podzielić się swo...
- Wybór drewnianych schodów do wnętrza - dobór odpo... Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re...