Jakie zagrożenia może spowodować zalegający śnieg na dachu domu?
Metr sześcienny śnieżnego puchu waży 200 kg, mokrego śniegu – aż 800 kg, a topniejącego nawet 900 kg! Z tego względu każdy właściciel domu musi zadbać o to, aby na jego dachu nie zalegały zbyt duże ilości śniegu. Powinien także zabezpieczyć dach i przestrzeń pod nim tak, aby śnieg nie zagrażał osobom przebywającym w pobliżu domu.
Czytaj dalej
Tematem zalegającego śniegu na dachu powinni zainteresować się nie tylko mieszkańcy terenów górskich, ale też wszyscy właściciele domów. Choć zimy w Polsce są coraz łagodniejsze, nadal trafiają się okresy, gdy intensywne opady całkowicie zmieniają otaczający krajobraz, paraliżują ruch na drodze i zmuszają właścicieli domów do intensywnego odśnieżania. Co zrobić w takich sytuacjach? Specjaliści z pracowni architektonicznej Dobre Domy odpowiadają na 4 kluczowe pytania związane ze śniegiem na dachu.
1. Dlaczego śnieg na dachu jest niebezpieczny?
Świeży śnieg pokrywający dach nie stanowi zbyt dużego zagrożenia. Metr sześcienny takiego puchu waży nie więcej niż 200 kg. Problemy zaczynają się jednak, gdy śnieg zalega przez kilka dni, a temperatura na zewnątrz rośnie. Wtedy śnieg staje się bardziej mokry, przez co zwiększa się jego masa – nawet do 900 kg! W efekcie istnieje większe ryzyko, że duża ilość ciężkiego śniegu gwałtownie zsunie się z dachu i zagrozi:
-
osobom przebywającym pod dachem,
-
zaparkowanym pod domem samochodom.
Czytaj również: Dlaczego warto zrobić przegląd dachu przed zimą i jak się za to zabrać z głową ?
Co ważne, zalegający na dachu śnieg jest niebezpieczny nie tylko dla osób z zewnątrz, ale też dla domowników spędzających czas w środku budynku. Należy pamiętać, że każdy dach jest przystosowany do określonych obciążeń uwzględnionych na etapie projektowania domu. Gdy zostaną one przekroczone, dach może się lekko uszkodzić, a nawet całkowicie zawalić.
2. Jak odśnieżać dach?
Każdy właściciel domu jednorodzinnego musi zadbać o to, aby jego dachu nie pokrywała zbyt gruba warstwa śniegu. W razie niedopilnowania tego obowiązku może mu grozić mandat w wysokości 500–1000 zł. Do odśnieżania dachu warto wynająć profesjonalistów, którzy sprawnie usuną cały śnieg. Dachy płaskie i o bardzo łagodnych skosach można jednak odśnieżyć samodzielnie. Warto wtedy pamiętać o 3 podstawowych zasadach.
-
Przy odśnieżaniu dachu należy być wyposażonym w liny zabezpieczające oraz odpowiednią odzież – kurtkę, która nie blokuję ruchów, nieślizgające się obuwie i kask.
-
Warto poprosić o pomoc drugą osobę, która będzie asekurowała osobę pracującą na wysokościach.
-
Przy odśnieżaniu dachu płaskiego nie można zgarniać całego śniegu w jedno miejsce, tylko regularnie wyrzucać śnieg poza powierzchnię dachu.
3. Czy zawsze trzeba odśnieżać dach?
Niektóre dachy domów mają tak duże skosy, że śnieg zsuwa się z nich samoistnie. Są to najczęściej dachy o kącie nachylenia powyżej 45°. W takich sytuacjach właściciele nieruchomości mogą zrezygnować z odśnieżania. Zarówno w trakcie opadów, jak i podczas odwilży śnieg będzie sam spadał z dachu.
Warto jednak pamiętać, że samodzielnie spadający śnieg – nawet w niewielkich ilościach – może być bardzo niebezpieczny dla osób przebywających w pobliżu domu.
4. Jak ochronić się przed spadającym śniegiem?
Aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych osób, każdy dach spadzisty musi zostać wyposażony w osłony przeciwśniegowe. Mogą to być:
-
płotki przeciwśniegowe – montuje się je w niewielkiej odległości od dolnej krawędzi dachu. Są wykonane m.in. ze zgrzewanych i ocynkowanych płaskowników stalowych lub aluminiowych. Płotki przeciwśniegowe instaluje się na dachówkach ceramicznych i cementowych, blachodachówce i płytach falistych;
-
śniegołapy – dzięki nim spadający śnieg zostaje rozdzielony na mniejsze części. Śniegołapy montuje się, gdy połać dachu jest dłuższa niż 3 m i istnieje ryzyko, że duża czapa śniegu zniszczy płotki przeciwśniegowe;
-
stopery – pełnią tę samą funkcję co płotki, z tym że montuje się je na dachach pokrytych gontem bitumicznym.
Czytaj również: Jak pozbyć się uciążliwych gołębi z dachu?
Osłony przeciwśniegowe umieszcza się nad drzwiami wejściowymi, tarasami, oknami i bramą garażową, czyli w okolicy wszystkich miejsc, w których istnieje największe ryzyko przysypania śniegiem przypadkowych osób.
Śnieg na dachu – wyzwanie, ale nie poważny problem
Intensywne opady śniegu nie muszą od razu kojarzyć się właścicielom domów z problemem. Wystarczy tylko zadbać o to, aby śnieg nie zalegał zbyt długo na dachu – zarówno płaskim, jak i skośnym – ponieważ z każdym dniem rośnie jego waga i trudniej go usunąć. Należy więc odśnieżać dach, gdy zajdzie taka potrzeba, oraz zadbać o odpowiednie zabezpieczenie dachów skośnych.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Jak dobrać kolor okien, drzwi i bramy garażowej Liczba postów: 9 Grupa: Budowa i re... Drzwi stalowe to świetny wybór, ale jeśli chodzi o wnętrza, zdecydowanie polecam drzwi Asilo od Entra. Nowoczesne wykończenie, np. w antracycie, nadaje pomieszc...
- Architekt wnętrz Liczba postów: 37 Grupa: Firmy budow... Bardzo polecam fajnych architektów z firmy www.architetto.pl Korzystałam z ich usług i jestem bardzo zadowolona z efektów tej współpracy. Wykonali oni super pro...
- Folie okienne antywłamaniowe Liczba postów: 8 Grupa: Budowa i re... Folie elektryczne to doskonała inwestycja dla osób, które cenią sobie prywatność i komfort użytkowania przestrzeni. Dzięki możliwości regulacji przezroczystości...
- Bezpieczne i stylowe okulary ochronne Liczba postów: 78 Grupa: Budowa i re... Dobrze dobrane okulary korekcyjne to kluczowy krok w dbaniu o zdrowie oczu. Na rynku znajdziemy wiele firm oferujących różnorodne modele, które mogą spełnić róż...
- Instalacje elektryczne pod kontrolą Liczba postów: 29 Grupa: Budowa i re... Jeśli szukasz niezawodnego i łatwego w obsłudze narzędzia do testowania sieci światłowodowych, reflektometr VIAVI Smart OTDR to świetny wybór. Dzięki swojej kom...