Japoński klimat w mieszkaniu

Japoński klimat w mieszkaniu

Japonia dla większości Europejczyków nadal jest kierunkiem egzotycznym. Kraj kwitnącej wiśni kojarzymy z długą i barwną tradycją, ale także nowoczesnością. Z pewnością jest miejscem ciekawego skrzyżowania kultur Azji, w którym powstała oryginalna estetyka. Czytaj dalej

 

Zainteresuje ona z jednej strony zwolenników Zen, z drugiej młodych i dynamicznych, których pociąga japoński minimalizm.  

 

Czytaj również: Przedpokój wizytówką mieszkania

 

Kraj Kwitnącej Wiśni jest światem pełnym sprzeczności. Cesarska Japonia to przede wszystkim głęboko zakorzeniona tradycja, religijność, poszanowanie autorytetów i surowość. Japonia na przestrzeni lat bardzo się zmieniła, nigdy jednak nie odeszła od swojej pierwotnej tradycji. Przykładem buntu wobec „starej szkoły” są choćby „manga” i „anime”, które zainspirowały styl życia wielu młodych Japończyków. Ciemne kimona kontra kolorowe współczesne stroje – to obraz dzisiejszej japońskiej ulicy. Łącznikiem ciągle pozostaje filozofia Zen, uznawana i szanowana przez ludzi z każdego kręgu i pokolenia. Doskonale oddaje ona delikatność i harmonijność kultury japońskiej.

 

 

Atmosfera azylu i przestrzennej równowagi

Mieszkania Japończyków w szczególny sposób spełniają rolę azylu, miejsca wyciszenia. Ma to swoje odzwierciedlenie w aranżacji wnętrz. Najważniejszym elementem w każdym pomieszczeniu jest przestrzeń. – W myśl chińskiej z pochodzenia filozofii Feng Shui układ mebli, okien i drzwi powinien zapewniać najbardziej optymalny przepływ powietrza i energii. Japończycy wierzą, że ma to ogromny wpływ na całe życie człowieka, nie tylko jego funkcjonowanie w domu, ale i poza nim. Wolna przestrzeń w mieszkaniu jest ponadto częścią aranżacji. Meblując każde pomieszczenie, nie powinno zapominać się o tym niezwykle istotnym dla stylu japońskiego elemencie.

 

 

Meble powinny być możliwe proste w formie. Mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni słyną z oszczędności, dlatego zwracają szczególną uwagę na funkcjonalność przedmiotów. Zazwyczaj unikają zbędnych ozdób czy niepraktycznych dodatków. Charakterystycznymi dla stylu japońskiego meblami są między innymi, łóżko na krótkich nóżkach z wygodnym futonem (japońskim materacem) czy siedziska podłogowe.

 

Czytaj również: Aranżacja po japońsku

 

Atmosferę pomieszczenia dopełnia odpowiednio dobrana kolorystyka. Najbardziej charakterystycze dla stylu japońskiego są barwy monochromatyczne. Wybór jest dowolny, może to być zarówno kolor pastelowy, jak i intensywnie zielony. Napotkać można także kontrastowe połączenie bieli i czerni albo czerwieni.

 

 

Dodatki i dobór drzwi

Aranżacja w stylu japońskim wcale nie musi opierać się na pamiątkach przywiezionych z podróży. W Polsce można już bez problemu zakupić oryginalne dodatki i ozdoby z Kraju Kwitnącej Wiśni.

 

Czytaj również: Aranżacja niewielkiej kuchni

 

Ważne jest, by nie przesadzić z ich ilością i zachować czystość przestrzeni, którą dopełnią oryginalne drzwi typu Fusuma (drzwi rozsuwane, zdobione malowidłami), ruchome ścianki zrobione z drewnianej ramki wypełnionej japońskim papierem washi – shoji oraz tatami (maty do zakrywania podłogi, na których można również spać).

 

 

Niezwykle ważnym elementem architektury japońskiej są drzwi. Stworzyła ona kilka ich rodzajów. Przy aranżacji wnętrza warto pomyśleć o drzwiach przesuwnych. Systemy drzwi przesuwnych ALU, Alfa i Beta stworzyła Porta. Dla zwolenników tradycyjnych rozwiązań w japońskie wnętrze doskonale wkomponują się ascetyczne w formie drzwi z kolekcji Natura Favorite. 

Źródło: Media Forum / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 359

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >