Jaśmin nagokwiatowy: cechy i uprawa

Jaśmin nagokwiatowy: cechy i uprawa

Jaśmin jest mało znanym lecz niezwykle atrakcyjnym krzewem lub pnączem ozdobnym. Prowadzony przy podporach jako pnącze może osiągnąć wysokość około 4 metrów. Czytaj dalej

 Jaśmin nagokwiatowy (Jasminum Nudiflorum) to zimowy szal o złocistych kwiatach. Traktowany jako krzew dorasta do 1,5 metra wysokości. Kwitnie o bardzo nietypowej porze, bo w styczniu, lutym i marcu. 

 

Czytaj również: Kwiaty kwitnące do przymrozków

 

Uprawa

 Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych, osłoniętych od wiatru. Jaśmin jest odporny na mrozy. Najlepsza będzie dla niego przepuszczalna, żyzna gleba. Podlewamy go jedynie wtedy, gdy gleba wokół niego będzie już przyschnięta. Żółte kwiatki jaśmina pojawiające się zimą są wielką pociechą, dlatego warto jaśmin posadzić przy ścianie domu, aby móc się cieszyć jego urodą wówczas, gdy w ogrodzie jest szaro i smutno.

 

 

 Pędy z pąkami kwiatowymi można ścinać w zimie i przenosić do mieszkania, gdzie zakwitną. Przycinamy pędy do połowy długości, tuż po kwitnieniu. Ten zabieg spowoduje rozkrzewienie się i obfitsze kwitnienie.

 Intensywnie żółte kwiaty wyrastają pojedynczo na cienkich i bezlistnych pędach. Kwiaty są niezbyt duże, lecz wydzielają przyjemny zapach. W okresie kwitnienia można jaśmin łączyć z roślinami wczesnowiosennymi, takimi jak ciemierniki czy wawrzynki posadzonymi pod krzewem. Po kwitnieniu roślina wypuszcza ciemnozielone, błyszczące, trójlistkowe, bardzo ozdobne liście, które utrzymują się przez cały sezon, a opadają przed zimą. 

 

Czytaj również: Hebe widłakowata (Hebe lycopodioides)

 

Zastosowanie

 Jest rośliną odpowiednią do pokrywania ścian, słupków, ozdobnych krat, czy pergoli. Nadaje się również jako niewysoki krzew, który swobodnie rośnie. Zwisające swobodnie pędy są wspaniałą ozdobą schodów, wszelkich poręczy czy balustrad, a także tworzą piękną i pachnącą wizytówkę domu. Doskonale nadaje się do wszelkich pojemników. Jaśmin można traktować również jako roślinę przewieszającą się. Jeśli posadzi się go na skarpie czy murze, będzie spływał w dół kaskadą żółtych kwiatów, szczególnie efektowną w okresie kwitnienia.

 

Czytaj również: Starzec popielny (Senecio cineraria)

Źródło: budnet.pl
Autor: Katarzyna Kłosek

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 442

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >