Jasne mieszkanie - najlepszy wybór
Na rynku pierwotnym rośnie oferta mieszkań z dużymi panoramicznymi oknami, zajmującymi coraz większą powierzchnię ścian. Doświadczenia deweloperów pokazują, że to właśnie takie lokale – jasne i dobrze doświetlone światłem naturalnym - najszybciej się sprzedają.
Czytaj dalej
Deweloperzy stawiają na jasne mieszkania
Okazuje się, że odpowiednie usytuowanie budynku czy podział mieszkań na strefy dzienną i nocną mogą dodatkowo zwiększyć ilość światła słonecznego w mieszkaniu nawet o kilka procent. To oznacza większy komfort użytkowania, lepsze samopoczucie mieszkańców oraz niższe rachunki za prąd. Przykładem osiedla zaprojektowanego w ten sposób jest powstające właśnie przy ulicy Rudzkiej w Warszawie Osiedle Mickiewicza.
Panoramiczne okna, przestronne tarasy, duże przesuwne drzwi balkonowe – to tylko przykłady rozwiązań, które zwiększają dostępność światła naturalnego w mieszkaniach. Na najnowszych osiedlach, deweloperzy dbają również już na etapie projektu o podział mieszkań na strefy dzienną i nocną i odpowiednie położenie budynku względem stron świata. Pomieszczenia, w których spędzamy najwięcej czasu powinny być usytuowane od strony południowej, a np. sypialnie – od strony północnej. Według obowiązującego prawa przynajmniej jedno z pomieszczeń powinno mieć zapewniony trzygodzinny czas nasłonecznienia w dniach równonocy (21 marca i 21 września). Warto, by mieszkanie było również dwustronne i posiadało przynajmniej z jednej strony widok na tereny zielone. Dlaczego doświetlenie mieszkania jest tak ważne?
Czytaj również: Jak dobrze wybrać pośrednika nieruchomości
„Przeszklenie większych powierzchni, a także widok na zieleń to nie tylko kwestia mody. Dziś spędzamy nawet do 90% czasu wewnątrz budynków. Badania dowodzą, że światło słoneczne ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, a więc wyższy komfort życia. Odpowiedni dostęp światła dziennego oraz do przyjemnych widoków za oknem gwarantują lepszy wypoczynek, wpływają na zmniejszenie stresu i pozwalają spać o 46 minuty dłużej w ciągu nocy[1]”, mówi Jakub Zagórski, dyrektor marketingu w Skanska Residential Development Poland. Więcej światła naturalnego w mieszkaniu, to również mniejsze straty środowiskowe i niższe rachunki za prąd. Wart pamiętać, że oświetlenie odpowiada za jedną piątą całego zużycia energii elektrycznej w gospodarstwie domowym[2].
W popularnych w poprzednim ustroju blokach z wielkiej płyty instalowanie większych okien nie było możliwe. Lokale w starym budownictwie mogły tracić nawet 40% ciepła właśnie przez okna. Dziś dzięki technologii i energooszczędnej stolarce okiennej możliwe jest zwiększania powierzchni okien w mieszkaniu, zachowując odpowiedni komfort cieplny. Na Osiedlu Mickiewicza, które powstaje na styku Żoliborza i Bielan w Warszawie, wysokość okien sięga do 257 cm, przy wysokości pomieszczeń ok. 275 cm. Kwestie termoizolacji regulują również przepisy. Do 2021 roku współczynnik przenikania ciepła dla okna ma zostać zmniejszony do poziomu 0,9 W/(m2·K), przy dzisiejszym wynoszącym 1,6 W/(m2·K).
Czytaj również: Co to jest umowa przedwstępna, czyli bardzo ważny dokument.
Efektywniej w zielonych budynkach
Jednymi z najlepiej doświetlonych budynków mieszkalnych są te, które buduje się według zasad zrównoważonego budownictwa. Tego typu osiedla, dzięki wyższej jakości instalacjom technicznym, energooszczędnemu oświetleniu i odpowiednio izolowanym dużym oknom zużywają mniej energii. Przykładowo na Osiedlu Mickiewicza koszty z tytułu eksploatacji części wspólnych mogą być niższe nawet o 10% w skali roku właśnie dzięki m.in. odpowiedniemu oświetleniu. „Efektywność energetyczna Osiedla Mickiewicza jest potwierdzona zielonym certyfikatem BREEAM, który jest popularnym na świecie systemem oceny budynków o wyższym standardzie. W Europie jedynie 450 budynków zostało odznaczonych takim certyfikatem. Osiedle Mickiewicza jest pierwszym tego typu obiektem mieszkaniowym w Polsce”, mówi Jakub Zagórski.
Odpowiednie doświetlenie pomieszczeń, w których przebywamy ma bezpośredni wpływ na nasze funkcjonowanie. Organizm człowieka reaguje bowiem na natężenie światła, dostosowując do niego swój rytm dobowy. Między innymi dlatego rynek oferuje nie tylko mieszkania o dużych oknach, ale też optymalne oświetlenie sztuczne. Na przykład, lampy LED o świetle białym z odcieniem niebieskiego pobudzają, dlatego warto je wykorzystywać w pomieszczeniach dziennych, natomiast ciepła barwa z odcieniem czerwonym sprawdzi się, np. w sypialni, gdyż wpływa na wyciszenie organizmu.
[1]http://www.worldgbc.org/files/6314/1152/0821/WorldGBC__Health_Wellbeing__productivity_Full_Report.pdf
[2] Oszczędzanie energii elektrycznej, www.termodom.pl, dane Agencji Rynku Energii S.A.
Komentarze
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Zakup mieszkania bez zagrożeń Liczba postów: 174 Grupa: Inwestycje Ja zdecydowałem się na nieruchomość za granicą i to była dobra opcja. Sporo w tym temacie pomogła mi firma https://mmt-schneider.com/ gdyby nie współpraca z nim...
- Jakie mieszkanie wybrać? Deweloperskie czy używane... Liczba postów: 251 Grupa: Inwestycje Korzystanie z narzędzia dostępnego na https://cenametra.pl/wycena-mieszkania to oszczędność czasu i pieniędzy. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod wyceny, n...
- Generalny wykonawca osiedla NeoVillage Liczba postów: 7 Grupa: Inwestycje Bardzo fajna wizualizacja osiedla. Osiedle wygląda na przyjazne, fajna lokalizacja do zamieszkania.
- Czy warto kupić dom od dewelopera? Liczba postów: 1 Grupa: Inwestycje
- Bezkonkurencyjna pożyczka hipoteczna Liczba postów: 175 Grupa: Inwestycje Kredyty to najgorszy pomysł. Można się nieźle wpakować w tarapaty na parę ładnych lat, dlatego wybieram bezpieczne pożyczki. Ja wzięłam akurat pożyczkę na mój n...