Jesień dobrą porą dla deweloperów

Jesień dobrą porą dla deweloperów

Jesień z reguły jest dobrym czasem dla deweloperów oferujących w sprzedaży nieruchomości mieszkaniowe. Szczególnie teraz mają na to wpływ utrzymujące się na niskim poziomie stopy procentowe, ustabilizowane ceny mieszkań w większych aglomeracjach, ale też zapowiadany od nowego roku wzrost wkładu własnego przy zaciąganiu kredytu mieszkaniowego – dla wielu chętnych na nowe mieszkanie, jesień to ostatni dzwonek na zakup nowego lokum na wciąż obecnych zasadach. Czytaj dalej

 

Przypomnijmy, iż w związku z wprowadzoną przez Komisję Nadzoru Finansowego Rekomendacją S, która weszła w życie od 1 stycznia 2015 r., każda osoba chcąca kupić mieszkanie na rynku pierwotnym, musi obecnie wnieść co najmniej 10% wartości kupowanej nieruchomości. W skrócie oznacza to, że nabywając mieszkanie przykładowo warte 400 tysięcy złotych, ze swojej strony należy wnieść co najmniej 40 tysięcy złotych.

 

Od 2016 roku jeszcze wyższy wkład własny

 

Ten stan zmieni się jednak od początku przyszłego roku. Wkład własny, zgodnie z ustawą, będzie wynosił już minimum 15%, a od początku 2017 roku, 20%. Wprawdzie dla większości osób ubiegających się o kredyt mieszkaniowy nie stanowi to większego problemu, niemniej jednak są klienci, którzy z różnych przyczyn nie chcą lub nie mogą ponosić wyższych kosztów związanych z wkładem własnym.

 

- Z naszych obserwacji wynika, iż wprowadzenie Rekomendacji S nie zmieniło drastycznie podejścia klientów do decyzji o zaciągnięciu kredytu mieszkaniowego. Osoby, które skłaniają się ku zakupowi nowego lokum, są przygotowane na poniesienie kosztów związanych z wkładem własnym i ta kwota oscyluje zazwyczaj w przedziale 10-20% wartości całego kredytu. Nie zakładamy więc, aby podwyższenie wkładu własnego do 15% od nowego roku znacznie wpłynęło na obecnie panujący trend. Dla tych klientów, którzy chcą mimo wszystko skorzystać z przepisów obowiązujących tylko do końca bieżącego roku, jesień jest ostatnim dzwonkiem na rozpoczęcie poszukiwań nowego mieszkania – mówi Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w firmie Home Invest.

 

 

Czytaj również: Coraz więcej mieszkań dla młodych

 

Kredyt w walucie uzyskiwanego dochodu

 

Niektóre banki już teraz mogą żądać od kredytobiorców wyższego wkładu własnego, ponieważ warunki ustalone przez Komisję Nadzoru Finansowego mówią o wymaganym minimalnym wkładzie własnym – o tym, czy wartość wkładu własnego będzie taka, jak ustawowa stawka minimalna, czy nieco wyższa, decyduje już sam bank.

 

Inną zmianą, którą wprowadziła w życie Rekomendacja S, jest obowiązek udzielania kredytów przez banki tylko i wyłącznie w walucie, w jakiej kredytobiorca otrzymuje swój dochód.

 

Banki wkład własny rozpatrują nie tylko jako gotówkę w czystej postaci. Może to być też np. nieruchomość gruntowa, na której będzie się znajdować nieruchomość podlegająca kredytowaniu
przez bank.

 

Sama zdolność kredytowa klienta jest oceniana na podstawie co najmniej kilku czynników. Banki biorą pod uwagę chociażby wiek, liczbę osób na utrzymaniu, wykonywany zawód, terminowość spłat wcześniejszych zobowiązań i analizę historii kredytowej klienta w oparciu o dane, do jakich można uzyskać dostęp.

 

Czytaj również: W których osiedlach kupimy gotowe mieszkania

 

Statystyki lepsze niż zwykle

 

Celem Komisji Nadzoru Finansowego przy wprowadzaniu w życie Rekomendacji S było w głównej mierze zwiększenie bezpieczeństwa kredytobiorców. Można się było zastanawiać, czy i w jaki sposób wpłynie to na sytuację na rynkach nieruchomości w poszczególnych miastach. Sprzedaż nie zaczęła spadać, co więcej, okazała się rekordowa, jeśli spojrzeć na poprzednie podsumowania w cyklu półrocznym.

 

W samym II kwartale bieżącego roku w Warszawie sprzedano ponad 4 300 mieszkań, co jest o 19,1% lepszym wynikiem niż w analogicznym okresie 2014 roku i aż o 78,5% lepszym niż w roku 2012. Jak pokazują najnowsze statystyki Amron-Sarfin dla Związku Banków Polskich, jeśli chodzi o zaciąganie kredytów mieszkaniowych wśród Polaków, także jest lepiej, niż można byłoby przypuszczać. W drugim kwartale bieżącego roku banki udzieliły 46,5 tysiąca kredytów mieszkaniowych (o 10,28% więcej niż w roku poprzednim), a ich wartość przekroczyła 10 miliardów złotych, co jest wartością o 12% wyższą w porównaniu do wartości kredytów z pierwszych trzech miesięcy 2015 roku.

 

Źródło: goodonegroup / budnet.pl
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19417 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 109

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >