Jesień na balkonie

Jesień na balkonie

Jesień to czas przekwitania i plonów. Jesienią nasz balkon zmienia się nie do poznania. Robi się szaro i znikają piękne, wielobarwne kwiaty, które zdobiły to miejsce przez całe lato. Ale czy faktycznie musi tak być? Czytaj dalej

 Wcale nie. Wystarczy posadzić jesienne kwiaty na naszym balkonie. Do najpopularniejszych roślin kwitnących jesienią, nadających się do balkonowych skrzyń i donic należą astry, złocienie oraz wrzosy. Dzięki nim balkon zdominują barwy żółte, czerwone, pomarańczowe i bordowe.

 

Czytaj również: Kwiaty kwitnące do przymrozków

 

Jesienne kwiaty na balkon

 Astry (Aster L.) są roślinami wieloletnimi, mogącymi zimować w gruncie. Są wśród nich gatunki kwitnące wiosną i gatunki kwitnące latem, jednak najciekawszą i najpopularniejszą grupę stanowią astry jesienne, których kwiaty mogą zachwycać barwami od różowej, poprzez liliową, fioletową, aż po niebieską. Większość astrów jesiennych rozpoczyna kwitnienie już w sierpniu i kończy je we wrześniu. Są jednak i takie, których kwiaty można podziwiać do końca listopada.

 

 

 Trwałe, wieloletnie kompozycje zdobiące balkonowe skrzynie możemy także stworzyć wykorzystując wrzosy (Calluna vulgaris). Te rośliny z powodzeniem przetrzymają zimę na balkonie, o ile ściany skrzynki odpowiednio zabezpieczymy przed mrozem. Kwiaty wrzosów mogą być białe, pomarańczowe, różowe, czerwone, purpurowe do fioletowych ale rośliny te różnią się także zabarwieniem liści. Najczęściej liście wrzosów są jasno lub ciemnozielone do szarawych, ale zdarzają się też okazy o liściach żółtozielonych, złotych lub czerwonawych. W przypadku tych roślin nie musimy się także obawiać, że wyrosną zbyt duże jak na balkonową skrzynkę. To krzewinki o wysokości nie przekraczającej 40 centymetrów. 

 

wrzosy na balkonie

 

 Złocień (Chrysanthemum) jest chyba najpopularniejszą jesienną rośliną. Nazwa chryzantema znaczy po grecku "złoty kwiat", stąd się przyjęła się polska nazwa "złocień". Kwitnie od sierpnia do mrozów. Kwiaty mogą być pojedyncze, pełne oraz półpełne różnej wielkość, w niezliczonej liczbie kolorów i odcieni. Mogą być sadzone zarówno na rabatach, jak i w doniczkach na balkonach i tarasach. Nadają się też na kwiaty cięte.

 

 

Czytaj również: Wrzos: piękna, jesienna roślina na balkon i do ogrodu. Jak go uprawiać ?

 

 Balkonowy jesienny ogródek możemy również wzbogacić o inne rośliny kwitnące jesienią. Na szczególną uwagę zasługują tu celozje (Celosia argentea), tworzące niezwykle atrakcyjne kwiatostany w kształcie pióropuszy lub koguciego grzebienia. Te nietypowe kwiatostany budzą zachwyt wśród osób, które dotąd nie znały tej rośliny. Celozje zakwitają już latem ale kwiatostany mogą utrzymywać się jeszcze w październiku. Celozję w Polsce często uprawia się często jako roślinę balkonową. Gatunek ten jednak z powodzeniem może być również dekoracją wnętrz oraz ogrodów, gdzie sadzi się ją na rabaty. Roślina nadaje się na kwiat cięty i suche bukiety. Kwiaty po zasuszeniu w małym stopniu tracą swoją barwę.

 

Źródło: budnet.pl
Autor: Katarzyna Kłosek

Zobacz galerie zdjęć

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19412 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 156

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >