Jesienna regeneracja podłoża w ogrodzie
Jesień w ogrodzie to pora intensywnych przygotowań do zamknięcia sezonu z jednoczesnym planowaniem upraw, aranżacji zieleni na wiosnę i lato. W tym roku, po ostatnich deszczowych i chłodnawych miesiącach, warto między innymi zadbać o dokładne sprzątanie liści, przedzimową kurację trawnika oraz przygotowanie gleby pod przyszłe rabaty i ogródek warzywny.
Czytaj dalej
Regeneracja gleby
Po każdym sezonie ogrodniczym wskazane jest odświeżenie gleby i poprawienie jej struktury, by mogła wydawać bujne plony w nowym okresie wegetacji. Warto zatem, zwłaszcza w przypadku bardzo zbitego podłoża, przekopać glebę na rabatach kwiatowych i wokół młodych drzewek owocowych. Dzięki temu podłoże będzie na nowo napowietrzone i „naładowane” świeżym tlenem. Dodatkowo warto glebę zasilić substancjami odżywczymi mieszając ją z obornikiem lub ziemią z kompostownika lub odkwasić, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Takich samych zabiegów wymaga podłoże w ogródku warzywnym, które, po zbiorze plonów potrzebuje regeneracji. Efektem przekopania podłoża będzie poprawa przepuszczalności i wydobycie na wierzch szkodników, które wyginą podczas mrozów. Tak przygotowaną, luźno przekopaną glebę pozostawiamy w tzw. „ostrej skibie” na zimę, podczas której gleba zgromadzi nowe zapasy wilgoci potrzebnej roślinom do wzrostu w sezonie wiosennym. Jest to również odpowiednia pora do zbadania odczynu pH podłoża, by już teraz dostosować go do nowych, planowanych upraw w przyszłym roku.
Do regeneracji podłoża rekomendowane jest wykorzystanie maszyny, która sprawnie i dokładnie spulchni glebę, napowietrzy ją i jednocześnie wymiesza z substancjami odżywczymi. „Glebogryzarka, której szerokość robocza i moc silnika powinny być dostosowane do warunków pracy, służy nie tylko do spulchniania gleby - jest także niezastąpiona w przypadku konieczności wymieszania ziemi z roślinami wysianymi na zielony nawóz, z piaskiem w celu poprawienia struktury zbyt ciężkiej gleby lub z kompostem, jeśli podłoże jest piaszczyste. Ułatwia także usuwanie chwastów.” - radzi Mariusz Czarnocki, Manager Produktu Urządzenia do pielęgnacji zieleni Honda w Aries Power Equipment.
Do regeneracji małych i wąskich pasów ziemi najwygodniej jest zastosować poręczną glebogryzarkę z wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool o szerokości roboczej 20 cm, która dokładnie spulchnia nawet bardzo ubitą ziemię. Do większych powierzchni rekomendowana jest uniwersalna glebogryzarka FG 320 o szerokości roboczej 80 cm oraz wyposażona w nowy, paliwo-oszczędny i przyjazny dla otoczenia silnik Honda GP 160.
Czytaj również: Jesienna aktywność w ogrodzie – o czym warto pamiętać?
Najbardziej optymalną maszyną jest profesjonalna Honda FJ 500 DER o regulowanej szerokości roboczej w zakresie 35/63 i 90 cm. Dodatkowym udogodnieniem jest nowatorski kształt noży ułatwiający zagłębianie się zębów w glebę i zabezpieczający je przed zatykaniem się ziemią. Zastosowanie tzw. wrzecion pomiędzy zębami w znacznym stopniu ułatwia czyszczenie części roboczej chwastów i korzeni, które owijają się wokół osi podczas pracy. FJ 500 DER jest łatwa w obsłudze i kierowaniu. 2 biegi w przód i 1 w tył pozwalają na dostosowanie prędkości maszyny do rodzaju gleby i usprawniają kierowanie maszyną w wąskich przestrzeniach. Sześciokątny kształt mocowania osi zwiększa stabilność maszyny i wytrzymałość ostrzy, a przednie koło transportowe, składane w trakcie pracy, ułatwia przemieszczanie glebogryzarki. Komfort pracy zapewniają także ergonomiczne, składane rączki i opcje ich ustawień: 5-stopniowa wysokość jest dostosowywana do wzrostu operatora i głębokości pracy w glebie. Natomiast regulacja kąta umożliwia operatorowi wygodne nadzorowanie efektów pracy – może prowadzić maszynę idąc koło jej boku.
Praktyczną zaletą tej maszyny jest możliwość jej łączenia z dodatkowym osprzętem - wertykulatorem, obsypnikiem, pługiem do orki zagonowej, pługiem z przedłużnikiem. Zimą, wraz z lemieszem, staje się wydajną maszyną do odśnieżania.
Rabata na podwyższeniu
Jesień to także odpowiednia pora do tworzenia nowych rabat kwiatowych i warzywnych. Bardzo wygodnym rozwiązaniem dla upraw warzyw i ziół oraz wszelkich roślin, które wymagają specjalnych warunków do uprawy – gleby o odpowiednim odczynie pH - są rabaty na podwyższeniu, tworzone w wybranych miejscach w obramowaniu. Rama lub skrzynie zbudowane z desek, kamieni lub innych elementów oddzielają rabaty od innych roślin i ułatwiają pielęgnację „wyróżnionych roślin”. Warto pamiętać, by rabaty tworzyć na osi północ-południe, ponieważ wówczas rośliny będą równomiernie nasłonecznione.
Budując skrzynie, warto rozważyć praktyczne aspekty przygotowania podłoża i pielęgnacji roślin. Jeśli skrzynie będą odpowiednio przestronne, będzie można zastosować w nich zamiast łopaty i wideł, mini glebogryzarki, np. Honda Versatool o szerokości roboczej 20 cm czy nawet Honda FG 205 o szerokości roboczej 45 cm, wyposażoną w silnik o mocy 2,5 kM, 4 zestawy noży i 2 dyski.
Czytaj również: Jakie błędy najczęściej popełniają początkujący ogrodnicy w pielęgnacji ogrodu?
„Jeśli jesienne przekopanie podłoża będzie ostatnim zadaniem glebogryzarki przed zimą, należy maszynę dokładnie oczyścić i dokonać posezonowego przeglądu technicznego, najlepiej w autoryzowanym punkcie serwisowym. Tym samym chciałbym zwrócić uwagę wszystkich użytkowników maszyn spalinowych na konieczność opróżnienia zbiornika i gaźnika z paliwa na zimę. Jest to najczęściej spotykany grzech właścicieli tych maszyn, który finalnie prowadzi do niszczenia silnika.” – dodaje Mariusz Czarnocki.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Ogródek dla rodziny Liczba postów: 136 Grupa: Ogród i dzi... W kontekście wyposażenia ogrodu, wanny z hydromasażem mogą być ciekawym pomysłem. Są nie tylko funkcjonalne, ale również estetyczne, dodając uroku i relaksu do....
- Jaka karma dla dorosłego psa? Liczba postów: 119 Grupa: Nasze zwier... Posiadanie psa to nie tylko radość, ale i obowiązek, który zmienia się w zależności od wieku pupila. Ciekawą propozycją są karmy dla psa seniora, które można zn...
- która karma? Liczba postów: 99 Grupa: Nasze zwier... A co myślicie o dozownikach na karmę? Widziałem taki u znajomego i od tego czasu zastanawiam się nad zakupem takiego i dla mojego kota. Szczególnie, że często j...
- Klucze ampulowe, zawsze warto mieć przy sobie Liczba postów: 5 Grupa: Ogród i dzi... Jeśli musicie dorobić klucz zapasowy to polecam wam dorabianie kluczy Pajęczno to profesjonalny ślusarz z doświadczeniem. Na stronnie cała oferta o kontakt. Sp...
- Czy warto kupić domek dla kota? Liczba postów: 8 Grupa: Nasze zwier... Na pewno warto kupić dobrej jakości kuwetę oraz żwirków dla swojego kotka. Na pewno warto wziąć pod uwagę również wersje naturalne i polecam na przykład sprawdz...