Jesienne zmiany na śląskim rynku nieruchomości
Pomimo wakacji śląski rynek nieruchomości nie wyhamował, jak to miało miejsce w ubiegłych latach. Domy i mieszania sprzedały się zarówno w lipcu, jak i sierpniu – twierdzą deweloperzy
Czytaj dalej
Pierwszy miesiąc wakacyjny okazał się szczególnie dobry dla śląskiego rynku, który zanotował nie tylko nieznaczny wzrost sprzedaży, ale także 0,8 proc. wzrost cen w lipcu – wynika z raportu redNet Consulting. Zdaniem specjalistów powodem wakacyjnego ożywienia są zapowiedzi nowych inwestycji w regionie oraz rosnący popyt. Nie bez znaczenia jest również pojawienie się w ofertach deweloperów domów i mieszkań z segmentu popularnego, zwłaszcza poza Katowicami.
Czytaj również: Apartamenty o niższym standardzie cieszą się większą popularnością
Latem się rozglądamy po rynku
Aż 71 proc. osób zapytanych przez gliwickiego dewelopera HNBudownictwo o to, czy pora roku ma wpływ na zakup mieszkania odpowiada, że nie i wylicza inne czynnik, ważniejsze od daty w kalendarzu. Największe znaczenie ma zdolność kredytowa, wskazuje ją 79 proc. osób. Kulą u nogi wciąż dla wielu klientów są długie procedury kredytowe, narzeka na nie aż 92 proc.* To jednak nie zniechęciło klientów.
– "Klienci szukali przede wszystkim wakacyjnych promocji, rozglądali się za sezonowymi rabatami, chętnie oglądali domy, ale nie finalizowali transakcji. Wielu z nich wybrało okres wakacyjny na poszukiwania domu lub mieszkania, z myślą o kupnie dopiero jesienią" – mówi Bartosz Nowak, właściciel firmy deweloperskiej HNBudownictwo z Gliwic.
A nadchodzący sezon może okazać się znów rekordowy. Tylko w II kwartale 2011 na rynku nieruchomości w całej Polsce pojawiło się ponad 10,6 tys. lokali. Także na Śląsku wielu deweloperów zapowiada pojawienie się nowych domów i mieszkań w sprzedaży. – "Wielu deweloperów przez wakacje koncertuje się na sprzedaży tego, co jest aktualnie w ofercie, czekając o jesieni na ogłoszenie nowych inwestycji i wprowadzenie na rynek nowych ofert. Pod tym względem śląski rynek może nas w tym roku pozytywnie zaskoczyć wzrostem podaży, zwłaszcza segmentu popularnego" – mówi Nowak.
Wpływa na to kilka czynników. O dwóch lat na Śląsku kurczy się podaż mieszkań i domów przedkryzysowych, wielu deweloperów powraca także do swoich planów. – Od ponad 3 lat na śląskim rynku spotykamy taką samą ofertę. Klient kręci się więc w obrębie tego, co już zna i co go tak naprawdę już nie interesuje. Te wakacje jednak pokazały, że klienci znów poszukują nowości. To właśnie ci deweloperzy, którzy ogłosili powrót do swoich inwestycji lub zdecydowali się na rozbudowę istniejących, notowali ruch w biurach sprzedaży – mówi Nowak.
Czytaj również: Dofinansowanie w projekcie Rodzina na swoim dla singli
Z tego jesienią będziemy wybierać
W sumie do 2013 roku na śląskim rynku ma pojawić się blisko 30 nowych inwestycji. W Katowicach m.in. Apartamenty Widok, apartamenty w Dolinie Trzech Stawów, kolejny etap Osiedla 4 Wież. Sporo jednak będzie budowało się poza Katowicami. – Deweloperzy nauczyli się na kryzysie, aby budować także poza stolicą aglomeracji. Wielu mieszkańców Gliwic, Zabrza czy Bytomia preferuje kupno domu czy mieszkania wyłącznie w swoim mieście i nie planuje przeprowadzki do Katowic. Wielu deweloperów w regionie właśnie w lokalnych rynkach upatruje przyszłość śląskiego rynku – mówi przedstawiciel firmy HNBudownictwo.
W efekcie tych zabiegów jesienią 2011 to nie Katowice, a sąsiednie Gliwice będą miały największą ofertę dla klientów. W mieście realizowanych jest dziś blisko 20 nowych inwestycji, a klienci oprócz gotowych lokali powstałych w 2010 i 2011, mogą wybierać spośród planów deweloperów. W mieście właśnie rozpoczęła się realizacja III etapu Osiedla Leśna Osada, Osiedla Pocztowe, Osiedla Szafirowego. Gliwice punktują także z powodu rozwoju infrastruktury, przede wszystkim połączenia autostrady A1 i A4, która spina miasto z Katowicami.
- Gliwicki rynek nieruchomości rozwija się przede wszystkim dlatego, ze stał się atrakcyjny także dla mieszkańców ościennych miast – Zabrza, Tarnowskich Gór i Rudy Śląskiej. Klienci z tych miast poszukują w mieście zarówno mieszkań, jak i domów. W przypadku tych ostatnich największą popularnością cieszą się domy z segmentu popularnego, który jest bardzo wąski na przykład w Katowicach – mówi Nowak.
* sondaż przeprowadzono wśród 500 osób w wieku 25-60 lat w dniach 12-20 sierpnia 2011
2011-08-24
Źródło: HNBudownictwo / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Wlasny sklep Liczba postów: 15 Grupa: Trudne tema... Ja prowadze swój sklep i cały czas mnie denerwowało że na miejscu które mam przeznaczone dla klientów parkowały osoby które mój sklep omijały szerokim łukiem. P...
- Liczba Najbogatszych osób na świecie w 2015 r. nie... Liczba postów: 6 Grupa: Aktualności
- Skuteczny marketing w branży budowlanej Liczba postów: 63 Grupa: Aktualności Regularne informowanie o postępach budowy to strategia, która buduje zaufanie i zaangażowanie klientów. Marketing dla dewelopera może obejmować zamieszczanie zd...
- Sprzedam używane okna i drzwi - gdzie wystawić? Liczba postów: 2 Grupa: Trudne tema... Wiele osób szuka drzwi, rolet, bram czy okien nie tylko nowych ale też z drugiej ręki. A najkorzystniej może Ci wyjść wystawienie tego na https://gieldaokien.pl...
- Gdzie sprzedać łożyska do maszyn? Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Chce sprzedać łożyska do maszyn, które nie są mi już potrzebne, jak macie kogoś kto zajmuje się skupowaniem części i możecie poradzić to dajcie znać. W dużej mi...