Jeśli wybieramy okna energooszczędne, to na jakie właściwości musimy zwrócić szczególną uwagę?
Okna energooszczędne pozwalają zminimalizować straty ciepła, co przekłada się na zmniejszenie zużycia energii potrzebnej do ogrzewania domu lub mieszkania. Podpowiadamy, czym kierować się przy ich zakupie.
Czytaj dalej
Wysoka izolacyjność cieplna okien energooszczędnych to zasługa odpowiedniej konstrukcji. Na ich właściwości mają wpływ poszczególne elementy, czyli pakiety szybowe, rodzaj ram, zastosowane ramki dystansowe i system uszczelek.
Fot. Sokółka Okna i Drzwi
Współczynnik Uw
Podstawowy parametr, który powinniśmy uwzględnić przy podejmowaniu decyzji, to współczynnik przenikania ciepła Uw. Określa on stopień izolacyjności termicznej całego okna. Im niższa jego wartość, tym mniejsze będą straty energii w domu. Ważne jest, by zawsze sprawdzać parametr Uw, a nie tylko Ug – oznaczający przenikalność cieplną pakietu szybowego.
Fot. Sokółka Okna i Drzwi
Czytaj również: Czy można wymienić okna i drzwi korzystając z dopłat programu "Czyste powietrze"?
Okna fasadowe i drzwi balkonowe montowane w nowo budowanych domach muszą mieć, zgodnie z przepisami, współczynnik przenikania ciepła Uw do 1,1 W/m²K. W budownictwie energooszczędnym stosuje się stolarkę okienną o jeszcze lepszych parametrach. W tym przypadku zaleca się, by współczynnik Uw wynosił 0,9 W/m²K. Izolacyjność cieplną na takim poziomie zapewniają okna i drzwi balkonowe Sokółka Okna i Drzwi z linii Puro, Thermo80, Thermo80 Alu, ThermoHS oraz ThermoHS Alu. Modele Elite92 i Elite92 Alu mają Uw o wartości 0,8 W/m²K, a okna Puro Passive do domów pasywnych – 0,66 W/m²K.
Energooszczędne pakiety szybowe
Przeważającą część okna zajmuje pakiet szybowy, dlatego jego rodzaj w znacznej mierze przekłada się na komfortową temperaturę we wnętrzach. Przed ucieczką ciepła najskuteczniej chronią szyby zespolone, złożone z trzech tafli szkła. Dla poprawy efektywności energetycznej, po wewnętrznej i zewnętrznej stronie pakietu szybowego umieszcza się szkło niskoemisyjne. Jego powierzchnia pokryta jest niewidoczną warstwą tlenków metali szlachetnych, które odbijają promieniowanie cieplne emitowane przez grzejniki, oświetlenie i inne urządzenia. Dzięki temu ciepło jest zatrzymywane w budynku. Jednocześnie szyby przepuszczają energię słoneczną, która w okresie jesienno-zimowym może zostać wykorzystana do dogrzania pomieszczeń bez dodatkowych kosztów.
Czytaj również: Dlaczego warto zdecydować się na kupno okien drewnianych?
By zredukować mostki termiczne, stosuje się ciepłe ramki dystansowe. Są one wykonane z tworzywa sztucznego lub połączenia stali szlachetnej i tworzywa sztucznego, a nie z aluminium. Takie rozwiązanie ogranicza również możliwość skraplania się pary wodnej na szybach w przypadku słabej wentylacji w budynku. Dodatkowo w oknach energooszczędnych wypełnia się przestrzeń międzyszybową gazem szlachetnym, np. argonem, który ma lepsze właściwości termoizolacyjne niż powietrze.
Ciepłe ramy
Termika okien zależy również od konstrukcji ram. Znaczenie ma zarówno rodzaj materiału, z którego wykonano profile, jak i zastosowany system uszczelek.
„Dobrą izolacyjność cieplną zapewniają profile drewniane. W oknach energooszczędnych powinny mieć one grubość co najmniej 80 mm. Podwyższoną termoizolacyjność uzyskuje się także dzięki głębszemu osadzeniu pakietu szybowego w ramie” – mówi Marek Aniśko, Kierownik ds. Sprzedaży Krajowej Inwido Polska / Sokółka Okna i Drzwi.
Fot. Sokółka Okna i Drzwi
Jeśli okna mają skutecznie chronić przed stratami energii, muszą być szczelne. Dlatego tak istotnym elementem jest odpowiedni system uszczelek, który nie dopuszcza do przedostawania się zimnego powietrza pomiędzy skrzydło a ościeżnicę. Najlepsze rezultaty zapewnia zastosowanie trzech lub czterech uszczelek. Ważna jest również jakość uszczelek. Najbardziej wytrzymałe są te wykonane z syntetycznego kauczuku EPDM, który cechuje się wysoką odpornością na działanie czynników atmosferycznych.
Prawidłowy montaż
„Jeśli chcemy w pełni korzystać z zalet okien energooszczędnych, powinniśmy zadbać o ich prawidłowy montaż. Niewystarczające zaizolowanie miejsca styku ramy z murem może być powodem nieszczelności i przenikania zimna do domu. Przyczynia się to również do szybszego niszczenia profili okiennych” – mówi Daniel Kurek, Kierownik Produktu Inwido Polska / Sokółka Okna i Drzwi.
W przypadku okien energooszczędnych zaleca się montaż warstwowy lub bezpośrednio w warstwie ocieplenia. Ten pierwszy wykonuje się w murze, przy użyciu taśmy paroszczelnej od wewnątrz, taśmy paroprzepuszczalnej na zewnątrz oraz pianki poliuretanowej. Montaż w warstwie ocieplenia przeprowadza się z wykorzystaniem specjalnych systemów.
Zamontowanie okien najlepiej zlecić wykwalifikowanej ekipie, która ma autoryzację producenta. Mamy wówczas pewność, że okna zostaną osadzone właściwie oraz przy użyciu odpowiednich materiałów i akcesoriów instalacyjnych.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- szambo z szambem Liczba postów: 32 Grupa: Firmy budow... Pompy jednostopniowe znajdują zastosowanie w prostych układach cyrkulacji wody, takich jak baseny, fontanny czy systemy nawadniające. Dzięki swojej konstrukcji....
- usługi i produkcja CNC Liczba postów: 1 Grupa: Firmy budow... Jestem pewny, że dużo osób skorzysta z gubad . To jest naprawdę bardzo dobra oferta.
- Jak wykończyć narożniki w suchej zabudowie, aby by... Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re...
- Gdzie reklamować firmę wnętrzarską? Liczba postów: 109 Grupa: Firmy budow... Mam świetny pomysł! Udział w targach branżowych. Możesz zdecydować się na hostessy i promotorów, którzy m.in. będą rozdawać swoje ulotki. Jeśli się zainteresuje...
- Odzież robocza najlepsza na upały Liczba postów: 149 Grupa: Budowa i re... Użytkownik Dawidek1 napisał: Co sądzicie o zakupach w sklepach internetowych i jak często korzystacie z tej opcji? W sklepach internetowych lubię kupować, acz...