Jukka karolińska (Yucca Filamentosa)

Jukka karolińska (Yucca Filamentosa)

To gatunek okazałej,zimozielonej rośliny z rodziny agawowatych dorastająca do 150-200 cm. Pochodzi z południowo-wschodnich stanów USA, rozprzestrzeniła się także w innych rejonach tego państwa. Zasiedla tam świetliste lasy, nieużytki i przydroża. Jest uprawiana w wielu krajach świata jako roślina ozdobna. Czytaj dalej

 

 W Polsce jukka karolińska, zwana także kręplą lub szpilecznicą karolińską, jest uprawiana ze względu na efektowne, kremowobiałe i liczne kwiaty pojawiające się w pełni lata. Poza tym rośliny zdobią ogród rozetą zimozielonych, szablastych, sztywnych liści w niebieskawym odcieniu. W naszym kraju juki doskonale sprawdzają się w niewielkich ogrodach przydomowych, są przy tym bardzo mało wymagające i mogą rosnąć przez wiele lat na tym samym stanowisku. 

 Cechą charakterystyczną jukki karolińskiej jest tworzenie gęstej rozety liści nad powierzchnią gleby. W przeciwieństwie do gatunków uprawianych w domach, rośliny juki karolińskiej są pozbawione pnia, wykształcają natomiast bardzo głęboki system korzeniowy. 

 

 

Czytaj również: Magnolia (Magnolia L.)

 

 Cechą charakterystyczną jukki karolińskiej jest tworzenie gęstej rozety liści nad powierzchnią gleby. W przeciwieństwie do gatunków uprawianych w domach, rośliny juki karolińskiej są pozbawione pnia, wykształcają natomiast bardzo głęboki system korzeniowy. 

 

Ycca filamontosa 'Bright Edge' Jukka karolińska

(Ycca filamontosa) 'Bright Edge' Jukka karolińska

Uprawa

 Wymaga bardzo żyznej gleby, stanowisko powinno być słoneczne lub półcieniste. Jest żarłoczna: musimy ją często podlewać i raz w tygodniu nawozić. Nie lubi zalegającej wody, dlatego gleba powinna być luźna i przepuszczalna.  W mroźne zimy może przemarznąć, dlatego należy osłonić ją przed wysuszającym wiatrem i mrozem.  Pomimo dobrej odporności na mróz w miejscach słabo odwodnionych roślina często gnije i może przemarzać. Dlatego zaleca się sadzić rośliny w miejscach lekko wzniesionych, choćby na podniesionych rabatach lub skalniakach. Rozmnażamy ją głównie poprzez podział sadzonki, ale możliwe również jest to przez nasiona. Jukka jest rośliną długowieczną, rośnie zdrowo, prawie w ogóle nie jest atakowana przez szkodniki.

Pieknie wygląda na rabatach w dużych grupach, ale również można ją wykorzystać jako soliter. 

 Z pewnością można polecić jej uprawę początkującym  amatorom ogrodnictwa. 

 

 

Zastosowanie 

 Można stosować w grupie nasadzeń, jak i pojedynczo. Używany na granicach ogrodów, w pobliżu ogrodów skalnych oraz z grupami bylin. Efektownie wyglądają w połączeniu z agawą, trawami, kaktusami oraz palmami.  Poza walorom estetycznym, cała roślina wraz z korzeniami wykorzystywana jest w lecznictwie. Pozyskuje się z niej frakcję saponinową, zawierającą ok. 1,2% saponin, z których najważniejsze to sarsapogenina i tigogenina. Po izolacji składniki te są produktem do syntezy kortykosteroidów i hormonów płciowych. 

 Od pewnego czasu wyciągi z jukki używane są także do  leczenia zapaleń stawów i obrzęków.

 W przemyśle wykorzystuje się włókno pozyskane z liści, przerabiane następnie na grube tkaniny.

 

Czytaj również: Co to są solitery i jak je wykorzystać w aranżacji ogrodu?

 


Źródło: budnet.pl
Autor: Katarzyna Kłosek

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19416 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 245

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >