Już jesienią warto przygotować glebę pod przyszłoroczne uprawy

Już jesienią warto przygotować glebę pod przyszłoroczne uprawy

Schyłek każdego sezonu ogrodniczego jest pożegnaniem lata z jednej strony, a z drugiej – porą na optymistyczne prace z myślą o sezonie, który nadejdzie, o nowych roślinach ozdobnych i kwiatach, które zakwitną wiosną, o nowych krzewach i nowych plonach w ogrodzie warzywnym. Jesienią należy zatem zadbać o glebę, bo od tego zależy przyszły wygląd ogrodu i jakość plonów. Czytaj dalej

 

Jesienne przygotowanie podłoża do kolejnych nasadzeń polega przede wszystkim na poprawieniu struktury gleby poprzez spulchnienie i wymieszanie z odpowiednimi nawozami lub kompostem. W efekcie przywracamy glebie prawidłowe zdolności wchłania wody i dostarczamy głębszej warstwie, warstwie korzeniowej roślin, więcej tlenu oraz mikro- i makroelementów. Trud pracy będzie wymierny w nowym sezonie, gdy na rabatach zakwitną kwiaty, a grządki warzywne zapełnią się dorodnymi plonami. Satysfakcja jest tym większa, że warzywa uprawiane osobiście smakują najlepiej na świecie i z pewnością są najzdrowsze, ponieważ wiemy w jaki sposób były pielęgnowane.

 

Już jesienią warto przygotować glebę pod przyszłoroczne uprawyGlebogryzarka Honda Versatool

Korygowanie struktury gleby

Dziś do regeneracji gleby stosowane są szeroko dostępne glebogryzarki, najlepiej spalinowe, które zapewniają większą wydajność. Ostrza glebogryzarki sprawnie przewracają warstwy gleby i jednocześnie dokładnie wydobywają na wierzch szkodniki, które wyginą podczas mrozów. Tak przygotowaną, luźno przekopaną glebę pozostawiamy w tzw. „ostrej skibie” na zimę, podczas której gleba zgromadzi nowe zapasy wilgoci potrzebnej roślinom do wzrostu w sezonie wiosennym. Jest to również odpowiednia pora do zbadania odczynu pH podłoża, by już teraz dostosować go do nowych, planowanych upraw w przyszłym roku.

 

Już jesienią warto przygotować glebę pod przyszłoroczne uprawy

 

Zaletą glebogryzarki jest możliwość wykonania kompleksowego zakresu prac związanych z poprawą struktury podłoża. Oprócz napowietrzania ziemi, służy do usuwania chwastów, do wymieszania gleby z zielonym nawozem, a także do dokładnego wymieszania z piaskiem w przypadku zbyt ciężkiej gleby lub z kompostem, gdy podłoże jest piaszczyste. „ – radzi Mirosław Bąkowski, menadżer maszyn ogrodniczych, Aries Power Equipment – Generalny Dystrybutor maszyn i urządzeń Honda w Polsce. 

 

Już jesienią warto przygotować glebę pod przyszłoroczne uprawy


W tym roku, ze względu na upalne i suche lato, warto poświęcić regeneracji podłoża więcej czasu. W  wielu przypadkach, wskutek zaistniałych latem warunków, podłoże uległo nadmiernemu wysuszeniu, stało się zbite, a zdarzające się ulewne deszcze spłukiwały wszelkie substancje odżywcze pozostawione na powierzchni. W przypadku gleby gliniastej oraz ilastej warto glebogryzarką rozluźnić ziemię i wymieszać pół na pół z gruboziarnistym piaskiem, dzięki czemu ziemia będzie lepiej wchłaniać wodę, co tez zapobiegnie tworzeniu się zastoin wodnych. Podłoże piaszczyste i żwirowe, które z pewnością uległo większemu wysuszeniu latem, warto wymieszać ziemią kompostową lub torfem oraz z niewielką ilością gliny.

 

Jaka glebogryzarka sprawdzi się w moim ogrodzie?

Wybierając glebogryzarkę warto zwrócić uwagę na jej jakość, która zapewnia niezawodność przez wiele lat, na moc silnika i szerokość roboczą oraz wielofunkcyjność. Moc silnika decyduje o wydajności i powinna być dostosowana do wielkości terenu, na którym maszyna będzie pracować. Szerokość części tnącej jest precyzyjnie skorelowana z innymi parametrami glebogryzarki i musi być dostosowana przede wszystkim do wielkości terenu pracy. Najbardziej uniwersalną szerokością roboczą glebogryzarki jest 45 cm, która sprawdza się  w pracy na obszarze średniej wielkości.

 

Do wąskich rabat rekomendowana jest mała i lekka glebogryzarka o szerokości zaledwie 20 cm z  wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool. W tym przypadku glebogryzarka jest elementem roboczym łączonym z jednostką napędową wyposażoną w przyjazny dla otoczenia paliwo oszczędny silnik Honda o mocy 1KM. Narzędzie jest idealnie wyważone, by maksymalnie ułatwić posługiwanie się nim i tak skonstruowane, że noże glebogryzarki spulchniają nawet bardzo ubite podłoże i wyróżniają się dużym stopniem dokładności pracy. Ta sama glebogryzarka jest idealnym rozwiązaniem w przypadku spulchniania ziemi wokół drzew owocowych, przygotowania podłoża pod mały trawnik oraz do rekultywacji zniszczonych fragmentów trawnika oraz do pracy na grządkach na podwyższeniu. Planując uprawę warzyw na podwyższeniu, należy przede wszystkim wybrać odpowiednie miejsce w ogrodzie i zbudować je na osi północ-południe, by warzywa miały zapewnione równomierne nasłonecznienie. Jednocześnie, już na etapie ich tworzenia, warto zaplanować zakup takiej wygodnie poręcznej glebogryzarki.

 

Już jesienią warto przygotować glebę pod przyszłoroczne uprawy

 

Czytaj również: Jak zadbać o ogrodowe drewno po zakończonym sezonie?

 

Do regeneracji podłoża na większym terenie rekomendowana jest glebogryzarka o szerokości  roboczej 60 cm i więcej. Szukając najbardziej uniwersalnej glebogryzarki, warto zwrócić uwagę na wielofunkcyjną maszynę Honda FJ500 DER. Jest to glebogryzarka profesjonalna przeznaczona do intensywnej pracy i pracy w trudnych warunkach. Kluczową zaletą tej maszyny jest regulowana szerokość robocza 35, 63 i 80 cm, co sprawia, że spełnia oczekiwania miłośników ogrodów i profesjonalistów. Sprawdza się w trudnych warunkach terenowych i na dawno nieuprawianej glebie.

 

Już jesienią warto przygotować glebę pod przyszłoroczne uprawy

 

Czytaj również: 5 zasad efektywnego i ekologicznego podlewania małego ogrodu i balkonu

 

Dzięki niewielkim rozmiarom i wydajności oraz innym praktycznym rozwiązaniom jest wykorzystywana  do korygowania struktury gleby w większych ogrodach warzywnych, w szkółkach leśnych, w parkach miejskich, na terenach zielonych w ośrodkach rekreacyjnych, sportowych i wypoczynkowych. Jest wyposażona w nowoczesne rozwiązania zapewniające większą efektywność, łatwość obsługi i wysoką kulturę pracy oraz wielofunkcyjność. Jej system roboczy składa się z 3 noży z dyskiem po dwóch stronach maszyny, zaś ostrza posiadają udoskonalony kształt, dzięki czemu łatwo zagłębiają się w glebę. Rozdzielone są wrzecionami, których zadaniem jest uniemożliwienie korzeniom i chwastom blokowania noży oraz bardzo łatwe czyszczenie części roboczej. Wyposażona jest w silnik Honda o mocy 4,8 KM, kierownicę ustawianą w pionie i poziomie, przednie koło transportowe. Dwa biegi w przód i 1 w tył zapewniają dostosowanie prędkości maszyny do rodzaju gleby i usprawniają kierowanie maszyną w wąskich przestrzeniach. Natomiast sześciokątne osie minimalizują zużycie wału, zapewniają stabilne prowadzenie glebogryzarki i zapewniają podłączanie dodatkowych akcesoriów.

 

Już jesienią warto przygotować glebę pod przyszłoroczne uprawy

 

Glebogryzarka Honda FJ500 DER jest tez jedną z niewielu maszyn spalinowych wyposażonych w kranik spustowy w gaźniku! To drobne udogodnienie zapewnia prawidłowe przechowywanie maszyny, bowiem umożliwia dokładne usunięcie paliwa z gaźnika przed dłuższym postojem. Jest to czynność ważna lecz często lekceważona, a paliwo pozostawione w gaźniku np. na miesiąc traci swoje właściwości. Powstaje w nim osad, który po próbie uruchomienia silnika, może spowodować zatkanie dysz, a w konsekwencji –  zwiększa koszty serwisowania. Natomiast wysokie umiejscowienie wlotu powietrza powoduje, że powietrze trafiające do silnika jest bardziej czyste co zwiększa bezpieczeństwo eksploatacji.

 

Już jesienią warto przygotować glebę pod przyszłoroczne uprawy

 

Praktyczna wielofunkcyjność

Dziś nikt nie ma wątpliwości, że wielofunkcyjność maszyn i urządzeń jest najbardziej praktycznym rozwiązaniem. Ogranicza gromadzenie urządzeń, umożliwia optymalne zagospodarowanie przestrzeni na przechowywanie, usprawnia organizację czasu pracy i obniża koszty eksploatacji i serwisowania.

 

Wielofunkcyjność glebogryzarki SSCL E z zestawu Honda Versatool polega na tym, że poręczną  glebogryzarkę można zastąpić innym elementem roboczym, jak głowica żyłkowa do koszenia traw i chwastów, krawędziarka do trawnika, nożyce długie i krótkie do formowania żywopłotów, pilarka na wysięgniku do prześwietlania drzew owocowych, dmuchawa do sprzątania liści z trawnika, piasku i żwiru z tarasu, z nawet do zdmuchiwania świeżej warstwy śniegu.

 

W przypadku glebogryzarki Honda FJ500 DER, wielofunkcyjność polega na łączeniu maszyny z dodatkowym osprzętem, jak wertykulator, obsypnik, pług do orki zagonowej, dzięki czemu jedna maszyna może zapewnić wykonanie wielu innych prac.

 

Już jesienią warto przygotować glebę pod przyszłoroczne uprawy

Źródło: COMUNICAT4U / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19403 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 315

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >