Kamelia (Camellia L)
W Japonii i Chinach uprawiano je już tysiąc lat temu. Kwitnące gałązki kamelii dawniej w Europie były dopełnieniem stroju wizytowego. Panie przypinały je do sukien, a panowie nosili w butonierkach. Dlatego pewnie kojarzą nam się dziś z salonowym stylem życia. Obrazu tego dopełniły jeszcze obrazy z opowieści Aleksandra Dumasa ''Dama kameliowa''.
Czytaj dalej
Kamelia to wiecznie zielony krzew o lśniących ciemnozielonych liściach. Kwiaty, nawet gdy opadną, przez kilka dni nie tracą jędrności i barwy. To charakterystyczny dla wszystkich odmian kamelii, których jest już ponad trzy tysiące. Różnią się między sobą barwą, kształtem kwiatów oraz terminem kwitnienia.
Ojczyzną tych kwiatów są rejony wschodniej i południowo-wschodniej Azji. Z powodu braku mrozów rośliny mogą kwitnąc tam nawet zimą.
Uprawa
U nas kamelie kwitną zimą, jeśli uprawiamy je jako rośliny doniczkowe w chłodnych pokojach. Nie mogą stać na mrozie ani w domu, gdzie panuje zbyt intensywna dla nich temperatura.
W Polsce kamelię uprawia się zwykle jako roślinę pokojową, która dopiero późną wiosną jest wynoszona na balkon. Jesienią natomiast warto schować roślinę do chłodnego pomieszczenia o temperaturze nie mniejszej niż 10st.C.
O kwitnieniu kamelii decyduje wiele czynników.
Najważniejsza jest prawidłowa temperatura w okresie wegetacji. W czasie kwitnienia, od grudnia do stycznia, optymalną temperaturą dla rośliny jest od 5-10st.C. Jeżeli w tym czasie roślina jest przechowywana w cieplejszej temperaturze, może nie zakwitnąć.
Gdy kwiat jest właściwie pielęgnowany i zwiąże już pąki, należy przykładać wielką wagę do tego, żeby roślina miała stale wilgotne podłoże. Kamelię najlepiej podlewać przegotowaną wodą.
Kamelia jest dość wymagająca i nie nadaje się do uprawy w pomieszczeniach z centralnym ogrzewaniem. Co roku, zaraz po kwitnieniu lekko przycinamy rośliny i usuwamy zwiędłe kwiaty. Jeśli panują niekorzystne warunki, kamelia reaguje na nie zrzuceniem pąków kwiatowych i kwiatów.
Czytaj również: Akacja Srebrzysta (Acacia dealbata)
Zastosowanie
W domowych warunkach naparu z liści kamelii można używać do przemywania ropiejących i trudno gojących się ran, krost, wyprysków, a także do płukania jamy ustnej w stanach zapalnych.
Czytaj również: Oleander pospolity (Nerium oleander)
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Jak uprzyjemnić sobie i dzieciom urlop we własnym... Liczba postów: 13 Grupa: Ogród i dzi... Witam wszystkie osoby, które są zainteresowane tematem naszej rozmowy. Jeżeli chodzi o mnie, to jakiś czas temu byłem na wyjeździe w Poznaniu i zatrzymałem się....
- Trawnik zawsze modny Liczba postów: 88 Grupa: Zagospodaro... Akurat jeśli chodzi o nawozy do trawników to bardzo dobre są te od Florovit i znajdziesz je w sklepie Inco https://sklepinco.pl/marka/florovit/, jak na przykład...
- Wytrzymałe ogrodzenie betonowe Liczba postów: 7 Grupa: Ogród i dzi... Szukasz idealnego ogrodzenia do swojego domu, które łączy estetykę i funkcjonalność? Przeczytaj artykuł na https://dizajns.pl/jakie-ogrodzenie-beto nowe-jest-naj...
- Jaka farba do malowania basenu? Specjalistyczna fa... Liczba postów: 4 Grupa: Ogród i dzi... Chcąc pomalować beton, należy pamiętać nie tylko o wyborze koloru, ale o wyborze dobrej farby . Przede wszystkim dobrze dobrana farba ma za zadanie chronić b...
- Mini ogródek pod blokiem Liczba postów: 19 Grupa: Zagospodaro... Rozglądając się za wyborem solidnych mebli ogrodowych to na pewno warto rozejrzeć się w ofercie Di Volio u których możliwości zdecydowanie nie brakuje. Przykład...