Kiedy można sprzedać mieszkanie otrzymane w spadku?

Kiedy można sprzedać mieszkanie otrzymane w spadku?

Problemy osób, które chcą sprzedać mieszkania otrzymane w spadku dotyczą najczęściej zagadnień podatkowych. Konkretnych sytuacji z praktyki, które przy tej okazji mogą się pojawić, można przytoczyć sporo. Czytaj dalej

 

Ogólnie jednak chcąc uniknąć konieczności płacenia podatku przy sprzedaży nieruchomości należy odczekać 5 lat – liczonych od końca roku, w którym nastąpiło nabycie spadku.

 

Jeśli sprzedaż nieruchomości nastąpi przed upływem ustawowych 5 lat – ulga nie przysługuje. Wówczas przy zeznaniu rocznym PIT należy uiścić podatek w wysokości 19% dochodu ze sprzedaży (takie zasady obowiązują dla nieruchomości nabytych po 1 stycznia 2009 r.). Podatek ten jest w przypadku nieruchomości nabytych w drodze spadku o tyle uciążliwy, że płatności trzeba dokonać od całości przychodów/wpływów ze sprzedaży (a nie od zysku). Nie występują tu bowiem jakiekolwiek koszty nabycia tej nieruchomości.

 

Dodatkowo warto pamiętać, że jeżeli cena sprzedaży bez uzasadnionej przyczyny znacznie obiega od wartości rynkowej, urząd skarbowy lub urząd kontroli skarbowej może ustalić przychód w wysokości wartości rynkowej. – wyjaśniają eksperci portalu www.morizon.pl.

 

Kiedy ulga meldunkowa?

Dynamiczne zmiany zasad opodatkowania, wprowadzone przez ustawodawcę w ostatnich latach, spowodowały, iż obecnie w odniesieniu do opodatkowania sprzedaży nieruchomości mają zastosowanie trzy reżimy prawne. Wszystkie one są uzależnione od daty nabycia danej nieruchomości – inne będą do końca 2006 r., inne w okresie od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r., a jeszcze inne od 1 stycznia 2009 r.

 

Pierwszym zwolnieniem z podatku, które może być ratunkiem dla osób chcących sprzedać mieszkanie nabyte w spadku, jest tzw. ulga meldunkowa. Obowiązuje ona tylko dla nieruchomości nabytych pomiędzy 1 stycznia 2007 r. a 31 grudnia 2008 r. Zastosowanie tej ulgi jest jednak obwarowane koniecznością zameldowania podatnika w sprzedawanym budynku na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia.

 

A kiedy ulga mieszkaniowa?

Drugim zwolnieniem jest ulga mieszkaniowa. Dotyczy ona tych nieruchomości, które zostały nabyte po 1 stycznia 2009 r. W tym przypadku zwolnienie podatkowe dotyczy dochodów pochodzących z odpłatnego zbycia nieruchomości, jeżeli nie później niż w okresie 2 lat od końca roku podatkowego, w którym dokonano zbycia nieruchomości, środki uzyskane w ten sposób podatnik przeznaczy na własne cele mieszkaniowe. Wysokość zwolnienia natomiast oblicza się wówczas jako iloczyn tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości.

 

Przytoczone przykłady nie wyczerpują całości zagadnień związanych ze sprzedażą mieszkań otrzymanych przez nas w spadku w ostatnich latach. Pokazują jednak możliwości zastosowania podstawowych zwolnień podatkowych, które uchronią nas przed utratą znaczącej części wpływów z tego typu transakcji.

 

Podstawa prawna:

 Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.).

 

Źródło: Morizon listopad / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 322

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >