‬Kiedy sąsiad ma prawo zaskarżyć pozwolenie na budowę?

‬Kiedy sąsiad ma prawo zaskarżyć pozwolenie na budowę?

Dobry sąsiad to skarb. Wiedzą to zwłaszcza ci, którzy nie mają takiego szczęścia. Oczywiście jeśli to my szkodzimy sąsiadowi nie możemy oczekiwać dobrych relacji. Większość problemów można rozwiązać polubownie. Jeśli jest to możliwe szukajmy w najbliższej okolicy wsparcia a nie wrogów. Czytaj dalej

Zmiany w prawie budowlanym

Zgodnie z uchwalonymi niedawni zmianami w prawie budowlanym nie musimy mieć pozwolenia na budowę w przypadku prac, które nie wykraczają poza obszar działki objętej inwestycją. Zmiana polega na tym, że w sytuacji spełnienia powyższego warunku wymagane będzie zgłoszenie budowy wraz z niezbędnymi dokumentami w starostwie lub urzędzie miasta na prawach powiatu. Starosta ma 30 dni na ewentualny sprzeciw. Jeśli w tym czasie nie otrzymamy takiego sprzeciwu możemy rozpocząć prace. Ponadto zniesione został obowiązek załączenia zapewnień o przyłączach do niektórych instalacji oraz dostępie do drogi publicznej (z wyłączeniem krajowych i wojewódzkich). Obecnie nie ma także obowiązku deklarowania terminu rozpoczęcia robót. W przypadku niepełnej lub błędnej  dokumentacji właściwy organ administracyjny ma obowiązek wezwać inwestora do jego uzupełnienia w ciągu 14 dni od dnia złożenia wniosku.

Czytaj również: Kłopoty z zabytkowymi nieruchomościami



Co z sąsiadami?

Jeśli nasza budowa jest sąsiadowi szczególnie nie na rękę może ją zaskarżyć co poskutkuje cofnięciem nam pozwolenia. Oczywiście musi odbyć się to zgodnie z prawem, dlatego aby doszło do cofnięcia naszego zezwolenia muszą zostać spełnione pewne warunki.
Ostatnim momentem w którym sąsiad może zaskarżyć budowę jest okres oczekiwania na zgodę wydawaną przez starostwo lub jej brak. Po tym okresie decyzja zostanie uprawomocniona o ile nie zostanie złożone żadne odwołanie.



Gdy planujemy potencjalnie niewygodną dla sąsiadów budowę, na przykład bnudynek związany z dużą ilością hałasu, nieprzyjemnych zapachów itp. powinniśmy zapytać sąsiadów o opinię na jej temat, aby uniknąć ewentualnych problemów. Warto także porozmawiać na temat ewentualnego polubownego załatwienia sprawy. Kto wie, może uda nam się znaleźć rozwiązanie sensowniejsze niż droga prawna.
Oczywiście do zaskarżenia budowy sąsiad potrzebuje zasadnych argumentów, jednak w przypadku wyżej wspomnianych planów nie będzie miał problemów z ich poparciem.

Nie każdy sąsiad może tak po prostu zaskarżyć budowę - taki status regulują konkretne przepisy prawa i osoba, która nie ma statusu strony w postępowaniu zmierzającym do wydania pozwolenia na budowę nie ma głosu w tej sprawie. W dużym uproszczeniu kluczową kwestią jest obszar oddziaływania budynku. Czyli zasięg ewentualnych utrudnień dla okolicznych mieszkańców.

Odpowiedni urząd zawiadomi okolicznych mieszkańców (będących stronami) w niedługim czasie po zgłoszeniu przez nas planowania budowy, dlatego sąsiedzi dowiedzą się o planowanych przez nas działaniach zanim jeszcze zaczniemy jakiekolwiek prace - o ile nie pozwolimy sobie na samowolę budowlaną, która mogłaby być przyczyną poważnych problemów łącznie z nakazem rozbiórki i wysoką karą.  Odpowiedni organ ustala strefę oddziaływania obiektu, który planujemy wznieść i na tej podstawie zawiadamiane są wszystkie strony.

Czytaj również: Nie każdy lokal może mieć założoną księgę wieczystą?

 

Kiedy prawo jest po naszej stronie?

Warto wiedzieć, że sąsiad wcale nie musi być stroną w postępowaniu. Jeśli urzędnik uzna, że planowany budynek nie ma wpływu na sąsiednie posesje prawo nas chroni i sąsiad nie może zaskarżyć naszego pozwolenia. Często mamy do czynienia z sytuacją, w której nawet w bliskim sąsiedztwie nasz budynek nie będzie oddziaływał na zabudowania sąsiada i nie będzie miał on prawa do zażaleń i skarg na jej temat. Konsekwencją tego jest również brak urzędowej informacji o planowanych działaniach, a jak wspomniano wcześniej uprawomocnienie wniosku o pozwolenie na budowę przesądza sprawę.


Źródło: budnet.pl
Autor: Mateusz Burzyński

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19396 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 321

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >