Kiedy warto zamiast sprzedawać -  zamienić mieszkanie?

Kiedy warto zamiast sprzedawać - zamienić mieszkanie?

Los przynosi człowiekowi niespodzianki każdego dnia. Niektóre mają niewielki wpływ na nasze życie, a niektóre są punktem zwrotnym, w którym na nowo ustalamy nasze priorytety. Dotyczy to także naszych potrzeb mieszkaniowych. Młodzi, chcąc wyrwać się spod skrzydeł rodziców na start w dorosłym życiu będą poszukiwać przede wszystkim kawalerki, czy małej „dwójki”. Potem małżeństwo, powiększona rodzina, to argumenty przemawiające za poszukiwaniem większego mieszkania czy podjęciem decyzji o kupnie/budowie domu. Czytaj dalej

 

A po kilkunastu latach historia zatacza koło i rodzice zostają sami na dużym metrażu. Niektórzy zdają sobie sprawę, że przyszła pora na przeprowadzkę do czegoś mniejszego, chociażby po to, by ograniczyć koszty eksploatacyjne. Powodów do zmiany mieszkania jest nieskończenie wiele, a przy takiej okazji warto pomyśleć o zamianie, która coraz częściej przewija się wokół tematu transakcji kupna-sprzedaży.


Ogłoszenia o zamianie mieszkania nie są zbyt popularne i pojawiają się bardzo rzadko w stosunku do pozostałych. W dużej mierze wynika to z większej trudności skojarzenia ze sobą stron transakcji, które chcą dokładnie tego samego zaznacza Agata Polińska z serwisu otoDom.pl. Potencjalny kupiec może czuć się zniechęcony, gdy sprzedający oczekuje od niego jakiejś nieruchomości w zamian. Z drugiej strony takie rozwiązanie wydaje się być wygodne dla sprzedającego, który w ten sposób zyskuje kolejny kanał informacji o poszukiwanych przez niego nieruchomościach. Najlepszym rozwiązaniem jest uwzględnienie obu kwestii. Osoba wystawiająca ogłoszenie może zyskać większe zainteresowanie wyraźnie dodając, że interesuje ją także ewentualna zamiana, dodaje Polińska.

Analizując oferty zawarte w serwisie otoDom.pl możemy zauważyć, że chętnych na zamianę w różnych kierunkach nie brakuje. Najpopularniejsze propozycje to zamiana mieszkania na mniejsze lub większe, ale zdarza się także, że oferujący chce dokonać transakcji zamiany mieszkanie-dom, czy mieszkanie-apartament.

 


Nie brakuje ogłoszeń, w których znajdziemy informację, że sprzedający z chęcią zamieni się na nieruchomość położoną w mieście wojewódzkim. Zwykle dotyczy to miast położonych do 100 km od stolicy województwa. Zapewne jednym z czynników skłaniających do takiej decyzji jest lepiej płatna praca i uciążliwe dojazdy z mniejszej miejscowości. Z drugiej strony, w Warszawie pojawiło się kilka ofert wymiany apartamentów w centrum na podmiejski dom, nawet w zabudowie bliźniaczej czy szeregowej. Tu pojawiły się jednak zastrzeżenia, że nieruchomość musi być zlokalizowana blisko stacji Szybkiej Kolei Miejskiej.

Oprócz sektora mieszkaniowego, inne i zarazem najbardziej oryginalne oferty zamiany dotyczyły prowadzonej działalności gospodarczej. Wśród badanych ogłoszeń znalazły się m.in.: hotel w Karkonoszach, restauracja w Bydgoszczy i zajazd w powiecie brodnickim. W każdym z nich jako przedmiot zamiany wskazywano inną inwestycję w pobliżu.

 

Z(a)miana niewielkim kosztem

Najważniejszą zaletą transakcji zamiany jest możliwość ograniczenia kosztów transakcyjnych, na które mogą składać się m.in. prowizja pośrednika, podatek od czynności cywilnoprawnych, opłaty notarialne, zmiany w księdze wieczystej i ewentualnie koszty udzielonego kredytu. Różnice w kosztach przy zamianie i standardowych transakcjach zależą od głównie od wartości nieruchomości (część kosztów ustalana jest procentowo) i może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych szczególnie w miastach, w których ceny są wysokie.

Zakładając, że każdy właściciel (np. posiadacz mniejszego i większego mieszkania) chce sprzedać swoje lokum i kupić inne w podejściu tradycyjnym musieliby dokonać łącznie czterech transakcji, przy każdej licząc się z koniecznością zapłaty pośrednikowi, a będąc stroną kupującą z pozostałymi kosztami. Przy zamianie, transakcja jest jedna, co stanowczo obniża koszty.

Na czym można oszczędzić? Przede wszystkim koszty ujęte jako stawki procentowe są liczone od różnicy wartości zamienianych nieruchomości, a to wpływa na oszczędności. Głównie chodzi o prowizję pośrednika, którą zapłacą obie strony i podatek od czynności cywilnoprawnych, który uiszcza kupujący. Pozostaje jeszcze taksa notarialna, którą w takich wypadkach strony najczęściej dzielą między siebie.

Źródło: Otodom / budnet.pl
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19469 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 695

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >