Kiedy zezwolenie na wycinanie drzew jest konieczne?
Jeżeli chcemy wyciąć drzewo na naszej posesji niezbędne będzie zezwolenie. Jeżeli o nim zapomnimy możemy słono zapłacić. To nie są żarty! Kara za nielegalne ścięcie drzewa może być bardzo wysoka. Dlatego lepiej wcześniej zdobyć zgodę i nie martwić się problemami.
Wycinka bez zezwolenia
Zacznijmy od tego, że nie wszystkie drzewa wymagają zezwolenia na ich ścięcie. Zezwolenia nie wymagają drzewa owocowa, które możemy swobodnie wycinać – pod warunkiem, że nie rośnie ono na terenie parku narodowego lub krajobrazowego a także na nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków. Jeżeli posiadamy plantację drzew lub krzewów również nie potrzebujemy zezwolenia na wycinkę. To samo dotyczy młodych drzew, które nie przekroczyły 10 lat.
Czytaj również: Przycinanie żywopłotu jesienią
Składanie pisma
Co powinniśmy zawrzeć w piśmie z prośbą o zezwolenie? W świetle ustawy o ochronie przyrody w naszym piśmie powinniśmy uwzględnić:
- Imię, nazwisko i adres właściciela
- Tytuł prawny władania nieruchomością
- Gatunek drzewa
- Obwód pnia na wysokości 130cm
- Przeznaczenie terenu, na którym rośnie drzewo
- Termin planowanego usunięcia i przyczynę
- Wielkość powierzchni
- Mapkę, na której określone będzie usytuowanie drzewa
Kto wydaje decyzję?
Zezwolenie na wycięcie drzew i krzewów wydaje prezydent miasta, burmistrz lub wójt. A gotowy wniosek składamy w siedzibie gminy. Prośbę o wycięcie drzewa może złożyć właściciel posesji, na której znajduje się drzewo, a także różnego rodzaju organy, np. dostawca prądu, jeżeli drzewo przeszkadza w dostawie energii elektrycznej.
Czytaj również: Żywopłot - alternatywa dla ogrodzenia
Opłaty za usunięcie
Usunięcie drzewa nie jest darmowe i musimy ponieść opłatę z nim związaną. Wysokość opłaty będzie określona w decyzji, którą otrzymamy od gminy. Jak można ją obliczyć? To bardzo proste. Wystarczy przemnożyć: stawkę za 1cm obwodu pnia na wysokości 130cm (która jest zależna od gatunku drzewa) x obwód pnia na wysokości 130 cm x współczynnik różnicujący stawki.
Kary
Za wycięcie drzewa bez zezwolenia grozi kara pieniężna, którą wymierza organ, który jest odpowiedzialny za wydawanie zezwolenia na wycinkę i wynosi ona trzykrotność opłaty wymaganej do usunięcia drzewa.
Czytaj również: Rośliny na balkon i taras
Podsumowanie
Widać więc, że nie każde drzewo wymaga zezwolenia na wycięcie. Jeżeli jednak nasze drzewo nie spełnia wymagań musimy napisać pismo z prośbą o wydanie zezwolenia. W przypadku decyzji odmownej możemy w ciągu 14 dni napisać do Samorządowego Kolegium Odwoławczego prośbę o odwołanie. Pismo to składamy za pośrednictwem organu, który wydał decyzję. Wycinanie drzew bez zezwolenia może wiązać się z wysokimi karami pieniężnymi, dlatego lepiej zrobić wszystko w świetle prawa i uniknąć przyszłych, niemiłych konsekwencji.
Źródło: budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Meble ogrodowe i tarasowe jak do salonu. Liczba postów: 14 Grupa: Ogród i dzi... Jeśli marzycie o stylowym ogrodzie lub tarasie, to koniecznie zajrzyjcie na stronę Di Volio https://tiny.pl/qw4pp-sw Ich meble ogrodowe to klasa sama w sobie wy...
- Wytrzymałe ogrodzenie betonowe Liczba postów: 11 Grupa: Ogród i dzi...
- Donice dekoracyjne w stylu śródziemnomorskim Liczba postów: 6 Grupa: Ogród i dzi...
- Na własnym balkonie przyjemnie, jak na Miami Beach... Liczba postów: 9 Grupa: Ogród i dzi... Szanowny Panie, do zabezpieczenia drewnianej posadzki na balkonie można zastosować Olej do Drewna Vidaron. Olej skutecznie chroni drewno przed działaniem niekor...
- Siłownia zewnętrzna czyli sport na świeżym powietr... Liczba postów: 36 Grupa: Ogród i dzi...