Kiepska sytuacja na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie

Kiepska sytuacja na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie

Spowolnienie gospodarcze na światowych rynkach w ostatnim kwartale 2011 przełożyło się na słabsze wyniki rynku nieruchomości komercyjnych w Europie. Czytaj dalej

 

Według danych zaprezentowanych w Raporcie RICS, Polska, Niemcy i Rosja nadal utrzymują pozytywną tendencję, jednak inne rynki, takie jak Francja i Holandia zachowują się zdecydowanie mniej spokojnie. „RICS Global Commercial Property Survey Q4 2011” został opublikowany pod koniec stycznia i jest dostępny na stronie organizacji rics.org/economics.  

 

Raport wskazuje, że negatywne dane makroekonomiczne uderzają w poczucie stabilizacji coraz większej liczby krajów na całym świecie. Przekłada się to na malejące zapotrzebowanie najemców, wzrost podaży i zmniejszenie aktywności inwestycyjnej w ponad połowie badanych krajów. Pomimo rosnących obaw, w Chinach wskaźniki są w przeważającej większości optymistyczne, a kraj ten razem z Kanadą, Brazylią i Rosją nadal pozostaje jednym z najsilniejszych na rynku.

 

Czytaj również: Biurowiec Prima Court w centrum Warszawy

 

W Europie, największą odporność na kryzys związany z międzynarodowym zadłużeniem wykazują Niemcy. Respondenci wskazywali na utrzymujący się pozytywny wskaźnik popytu najemców, a także przewidują wzrostową tendencję wysokości czynszów i działalności inwestycyjnej, choć tempo tych wzrostów będzie słabsze niż na koniec ubiegłego roku. Natomiast wyniki Polski i Rosji są w dużej mierze zbliżone. Pomimo, że oczekiwania związane z wynajmem zdają się stabilizować, to obydwa kraje przewidują wzrost wartości kapitału i działalności inwestycyjnej.

 

„Polski rynek nieruchomości opiera się negatywnym tendencjom krajów ościennych, wciąż postrzegany jest jako atrakcyjny i rozwijający się obszar inwestycyjny. Z roku na rok zwiększa się dostępność nowoczesnych powierzchni handlowych i biurowych, co wyraźnie odbiega od średniej europejskiej. Dzięki temu Polska staje się naturalną alternatywą dla rynków nasyconych.” – komentuje wyniki raportu Monika Dębska - Pastakia, przewodnicząca Zarządu RICS Polska. „Pozytywne tendencje w Polsce są tym bardziej widoczne im silniejsze efekty kryzysu dotykają kraję o podobnym stadium rozwoju.”


Czytaj również: Czy lokować w nieruchomości?


W pozostałych krajach europejskich, spowolnienie gospodarcze i niestabilność na rynkach nieruchomości są bardziej odczuwalne. Szczególnie niepokojące wyniki odnotowała Francja. Rosnąca podaż powierzchni wraz z malejącym zapotrzebowaniem oraz pesymistyczne prognozy w czarnych barwach rysują nadchodzący kwartał. Francuscy respondenci wskazywali na kontynuację tendencji spadkowej zapytań inwestycyjnych (z -13 do -24) i oczekiwań co do wartości kapitału (z -12 do -34). Sytuacja w Holandii i Włoszech jest bardzo podobna. Dotychczas najsłabiej prosperujące rynki Europie - Grecja, Portugalia, Irlandia i Hiszpania – w dalszym ciągu pozostają w impasie, jednak warto dodać, że dynamika spadków wskaźników złagodniała w stosunku do wcześniejszych kwartałów 2011 roku.

 

Źródło: Ciszewski Public Relations / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19468 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 488

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >