Kilka inspiracji w wyborze grzejników
Wyposażając zupełnie nowe mieszkanie lub dokonując remontu, musimy dokładnie zaplanować każdy szczegół – tak, by dana przestrzeń była w stu procentach zgodna tym, co sobie wymarzyliśmy. Ta zasada obejmuje także grzejniki, które - odpowiednio dobrane - nie tylko swoją funkcjonalnością służą nam przez lata, ale pięknie zdobią i definiują całe wnętrze. Jak wygląda historia grzejników? Jakie rozwiązania są aktualnie najmodniejsze?
Czytaj dalej
Historia ciepła w domu
Dziś w naszych przestrzeniach mieszkalnych spotykamy się z nowoczesnym ogrzewaniem, czyli grzejnikami. Wcześniej jednak domy ogrzewały m.in. piece lub paleniska ulokowane na środku danych izb. Jak wyglądały pierwsze sposoby ocieplania pomieszczeń? Kiedy grzejnik zawitał do naszych wnętrz?
Galeria Wnętrz DOMAR, grzejnik Zehnder Cherleston
- Pierwowzór ogrzewania centralnego i podłogowego wprowadzili w IV wieku Grecy. Ogrzewali się w tamtym czasie tzw. piecami hypokaustycznymi. Były one lokowane pod łaźniami lub budynkami zamożnych obywateli. Piece te posiadały ruszty i podruszcia, dzięki czemu ciepłe powietrze wędrowało do góry i ogrzewało pomieszczenie. Ten wynalazek przejęli Rzymianie i od I wieku p.n.e. zaczęli go wprowadzać do swoich łaźni oraz domostw bogatych patrycjuszy. Można by rzec, że chodzili tak naprawdę po… ogrzewaniu podłogowym – mówi Aldona Mioduszewska, Dyrektor Marketingu Galerii Wnętrz DOMAR i dodaje:
- Z kolei znane nam grzejniki pojawiły się po 1855 roku – czyli po dacie opatentowania w Petersburgu wynalazku gorącej, sprężonej pary wodnej, która porusza się po rurach. Od tego czasu w takiej formie funkcjonuje centralne ogrzewanie. Co ciekawe, tego odkrycia dokonał szczecinianin - Franz Sangalli - który wyemigrował ze Szczecina do Rosji. Swój wynalazek nazywał Ciepła Skrzynka, a jego pomysł okazał się hitem podbijającym co rusz nowe kraje – na przykład Niemcy czy Stany Zjednoczone.
Grzejniki dziś
Aktualnie nasze pomieszczenia ogrzewane są przez nowoczesne grzejniki, których moc dobieramy do wielkości danego wnętrza. Jednak niejednokrotnie zdarza się, że grzejniki, które zostawiamy w naszej przestrzeni, nie do końca satysfakcjonują nas pod kątem estetycznym. Co zrobić, by ten element był atrakcyjny wizualnie?
Fot. KALMAR Kominki Grzejniki /Galeria Wnętrz DOMAR
Czytaj również: Jak wybrać idealny kolor grzejnika do wystroju wnętrza?
- Jednym z przykładów pięknych grzejników są te geometryczne. Przez swoją charakterystyczną formę, doskonale wpasowują się w gusta osób poszukujących nietuzinkowych elementów wyposażenia, jak również tych, szukających rozwiązań do wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim i japandi. Pamiętajmy, że przy wyborze tego typu rozwiązań zawsze wspomóc nas mogą fachowcy, którzy dobiorą dla nas nie tylko konkretny grzejnik dopasowany do estetyki pomieszczenia, ale i jego wielkość oraz moc – mówi Sylwia Gulewicz-Wysocka, architektka Galerii Wnętrz DOMAR.
Fot. KALMAR Kominki Grzejniki /Galeria Wnętrz DOMAR
A czy stare grzejniki mogą być równie atrakcyjnym elementem wystroju? Ekspertki Galerii Wnętrz DOMAR wskazują, że jak najbardziej – te stare i żeliwne rozwiązania wracają do łask na fali mody vintage. Często je odnawiamy i dopasowujemy kolorystycznie do danych wnętrz:
- Do renowacji wykorzystujemy farby, które są specjalne dedykowane do grzejników, więc nie będziemy mieć żadnych problemów technicznych. Jeżeli jednak malowanie nas nie przekonuje, to można zastosować zasłonę ze szkła matowego, która przykryje grzejnik. Mocowanie takiego szkła do ściany wzbogaćmy ozdobnymi śrubami – na przykład w kolorze złota lub czerni – nawiązując do wystroju pomieszczenia – podpowiada Sylwia Gulewicz-Wysocka.
Galeria Wnętrz DOMAR, grzejnik Nobilis
Czytaj również: Czym się chłodzić w mieszkaniu, w którym nie mamy klimatyzacji?
Aldona Mioduszewska dodaje, że w tej kwestii wraca także zamiłowanie do elementów w stylu Art Deco – czyli stosowania ozdobnych osłon na grzejniki, które mają piękne kształty i wzory, a jednocześnie nie izolują grzejnika od pomieszczenia.
Ciepłe wnętrza to takie, w których czujemy się dobrze i do których chcemy wracać. Na ich „przytulność” wpływa wiele czynników, w tym odpowiedni, ale i piękny grzejnik. Szukając więc inspiracji, warto odwiedzić Galerię Wnętrz DOMAR. To tu znajdziemy wiele salonów, w których dobierzemy tylko wysoce funkcjonalne oraz atrakcyjne wizualnie rozwiązania.
Galeria Wnętrz DOMAR
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Studnia głębinowa Liczba postów: 2 Grupa: Moja budowa W ostatnim czasie wiercenie studni głębinowych łódzkie było kolejnym etapem prac na mojej działce. Po konsultacji z geologiem, który doradził najlepsze miejsce,...
- Wiata Garażowa Liczba postów: 14 Grupa: Moja budowa Szukasz trwałego garażu, który szybko zrealizuje Twoje potrzeby? Sprawdź ofertę Stalblach. To producent u którego można kupić tanie garaże blaszane. Charakteryz...
- Czy rekuperacja jest remedium na rosnące zużycie e... Liczba postów: 4 Grupa: Budowa i re... Rekuperacja może pomóc ograniczyć rosnące zużycie energii do chłodzenia pomieszczeń, ale nie jest pełnym remedium na ten problem. Rekuperacja, czyli wentylacja....
- 21 października w Europie obchodzony jest Dzień... Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re... Pompa ciepła to super sprawa ale tylko w połączeniu z fotowoltaiką. Bez niej koszty prądu są duże.
- Które stoły do produkcji i naprawy palet opłaca si... Liczba postów: 1 Grupa: Firmy budow... Które stoły do produkcji i naprawy palet opłaca się kupić? Jest tego trochę na rynku, a ja po latach wchodzę znowu na rynek i nie wiem na co się zdecydować.