Kilka porad jak znaleźć dobrego montera stolarki

Kilka porad jak znaleźć dobrego montera stolarki

Na rynku działa wielu monterów stolarki budowlanej. Nie brakuje wśród nich doświadczonych, posiadających duże kompetencje specjalistów, lecz w tym gronie są również osoby, których podejście do klienta, a także jakość wykonywanych prac pozostawiają wiele do życzenia. Jak zatem znaleźć tych pierwszych i uniknąć nierzetelnych fachowców? Czytaj dalej

 

Okno, drzwi czy brama garażowa powinny zapewniać długotrwałą, bezproblemową eksploatację. Na udaną inwestycję w wyroby stolarki budowlanej w równym stopniu składają się jakość danego rozwiązania i jego odpowiedni montaż. Ten ostatni w dużej mierze zależy natomiast od wiedzy i umiejętności montera.


kilka porad jak znaleźć dobrego montera stolarki budowlanej

Zanim zamówisz fachowca

Usługa montażowa jest najczęściej powiązana z zakupem wyrobu. Większość punktów dystrybucyjnych stolarki budowlanej, poza produktami, oferuje również ich instalację – wówczas taka usługa objęta jest preferencyjną, 8% stawką podatku VAT, zamiast stawki 22% VAT przy zakupie samej tylko stolarki. W przypadku rozwiązań renomowanych przedsiębiorstw skorzystanie z polecanej przez nich ekipy monterskiej wydłuża gwarancję na wyrób, gdyż producent ma wtedy pewność, że został on zamontowany poprawnie i powinien funkcjonować bezproblemowo przez długi czas. Spotykane są jednak sytuacje, w których inwestorzy kupują produkt, a jego montaż powierzają samodzielnie wybranym fachowcom.


Co powinieneś wiedzieć zanim zamówisz montera stolarki budowlanej

 

Czytaj również: Planowanie budowy domu zaczynamy od rzetelnego kosztorysu


Montaż poprzedza dokonanie pomiarów otworu, w którym instalowana będzie stolarka. Powinien wykonywać je sam monter. Już przy pierwszym kontakcie zwróćmy uwagę na to, czy fachowiec jest rzetelny i terminowy. Naszą uwagę powinna również przykuć zbyt niska – w porównaniu z występującymi na rynku – cena  montażu. Może to bowiem oznaczać np. użycie rozwiązań niedopasowanych do specyfiki inwestycji. Godny zaufania monter służy ponadto inwestorom wsparciem oraz fachowym doradztwem odnośnie produktów. Musi umieć korzystać z najnowszych technik montażowych, a także demontować starą stolarkę budowlaną. Wśród jego kompetencji powinna się też znaleźć znajomość materiałów budowlanych. – W dobie tworzenia nowoczesnych projektów, np. z zastosowaniem dużych przeszkleń tarasowych, cenne jest doradztwo ze strony sprzedającego i montera, dotyczące właściwego doboru systemów przesuwnych. Ogromną rolę odgrywa wówczas wiedza technologiczna oraz doświadczenie osoby odpowiedzialnej za pomiar ościeży w stanie surowym budynku, aby na tym etapie prac budowlanych właściwie określić posadowienie, wymiar oraz statykę konstrukcji – mówi Wojciech Żelechowski, profesjonalny monter i Ambasador kampanii „DOBRY MONTAŻ”, właściciel firmy F.H.U. WINDMAR.

Zanim zdecydujemy się na usługi danej firmy, warto sprawdzić również, jak oceniają ją inni klienci. Opinii na ten temat możemy wcześniej zasięgnąć wśród rodziny i znajomych. Przydatnym narzędziem może być strona internetowa www.dobrymontaz.com, gdzie znajduje się wyszukiwarka punktów dystrybucji stolarki budowlanej, rekomendowanych przez uznane przedsiębiorstwa z branży – Partnerów kampanii edukacyjnej „DOBRY MONTAŻ”.

 

Usługa montażowa jest najczęściej powiązana z zakupem wyrobu.

 

Wybór odpowiedniej techniki montażu

Świadomy konsument to konsument wyedukowany. Wiedza w zakresie prawidłowej instalacji wyrobów stolarki budowlanej obejmuje wiele kwestii technicznych, jednak warto znać chociaż podstawy. Dobry montaż to montaż przeprowadzony zgodnie z wytycznymi producenta danego wyrobu i ogólnymi zasadami sztuki budowlanej. Otwór montażowy, w którym instalowane będą okno, drzwi czy też brama powinien być oczyszczony, zagruntowany, a przede wszystkim dobrze zwymiarowany jeszcze przed zamówieniem produktu.

Kluczowe jest dobranie techniki montażu do specyfiki danej inwestycji. Warto zapytać montera o sugerowane rozwiązania i technologie montażowe. Nie tylko pomoże nam to rozpoznać, czy mamy do czynienia z kompetentnym specjalistą, ale umożliwi także wspólny, właściwy wybór. Warto wiedzieć, że dostępne są dziś różnorodne rozwiązania izolacyjne pozwalające na zamocowanie stolarki z użyciem taśm (tzw. montaż warstwowy, nazywany również „ciepłym”) czy w warstwie ocieplenia (gdzie okno jest wysunięte i zainstalowane w warstwie izolacji termicznej budynku za pomocą specjalnych profili lub konsol).


Wizyta montera u inwestora

Poza wiedzą i doświadczeniem, dobrego montera cechuje też wysoka kultura osobista, schludne, kompletne ubranie robocze, dbałość o czystość, terminowość oraz organizacja pracy. Te cechy nie tylko budują zaufanie, lecz również świadczą o rzetelnym podejściu do wykonywanych zadań. W ramach kampanii „DOBRY MONTAŻ” przygotowano Kodeks Etyki Dobrego Montera Stolarki Budowlanej – czyli zbiór dobrych praktyk, których powinni przestrzegać monterzy. Zamieszczony na stronie internetowej www.dobrymontaz.com dokument jest również przydatny dla inwestorów, gdyż wskazuje im na co zwrócić uwagę przy wyborze i korzystaniu z usług instalacyjnych. Jeśli w trakcie wykonywania prac montażowych zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości, należy reagować od razu – wszelkie zastrzeżenie zgłaszajmy bezpośrednio fachowcowi, a jeśli to nie pomoże, firmie, w której jest on zatrudniony.


Żaden monter nie może się też obejść bez odpowiedniego, certyfikowanego sprzętu – jedno narzędzie do wszystkiego nie jest z pewnością wizytówką profesjonalisty. Podstawowy zestaw narzędzi jest inny w zależności od danego produktu, jednak można tu wymienić m.in. miarkę, kątownik, przyssawki do szyb, piany montażowe oraz poziomnicę. Do wykonania cięższych prac niezbędne będą zaś elektronarzędzia o odpowiedniej mocy, jak np. wiertarka udarowa.

 

Czytaj również: Jak zabezpieczyć budowę domu przed kradzieżą i zniszczeniami?


Dobrze wykonany montaż pozwoli w pełni wykorzystać parametry użytkowe wyrobu, zapewni komfort użytkowania i energooszczędność. Z odpowiednio przeprowadzonej instalacji będziemy zadowoleni zarówno my, jako inwestorzy, jak i monter, którego możemy później zarekomendować, jako godnego zaufania specjalistę. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie montażu sprawdzonym fachowcom, rekomendowanym przez producenta zakupionego przez nas produktu.


Źródło: RedPen / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 200 Grupa: Nowości ara... Urządzenie komfortowego pokoju dla dziecka jest ważne, ale też ważne jest, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas spacerów. A to osiągniesz kupując odpowie...
  • Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19454 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 270

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >