Kilka praktycznych wskazówek, jak urządzić mały balkon
Podczas słonecznych i letnich dni uwielbiamy spędzać czas na powietrzu w otoczeniu bujnej i kolorowej roślinności. Dla wielu mieszkańców miast to właśnie balkon jest jedynym miejscem, gdzie można rano wypić kawę lub odpocząć po ciężkim dniu. Nawet najmniejszy balkon, odpowiednio zaaranżowany, może stać się przytulnym miejscem relaksu.
Czytaj dalej
Jakie meble wybrać na niewielki balkon?
Meble odpowiednie na balkon to takie, które pomogą oszczędzić miejsce, ułatwią utrzymanie porządku i pozwolą cieszyć się nową, pięknie zaaranżowaną przestrzenią. Na małe balkony najlepsze będą lekkie, składane stoły, krzesła czy leżaki, które można rozstawić kiedy chcemy odpocząć od codziennych zajęć. Na rynku dostępna jest szeroka oferta mebli składanych, montowanych do barierki czy ściany, dzięki czemu składając np. stolik, kiedy go nie używamy, oszczędza się wiele miejsca.
Dobrym pomysłem w przypadku małego balkonu mogą być również wiszące fotele, które nie zajmą zbyt wiele miejsca masywną podstawą.
Jeśli balkon ma około 80 cm szerokości, można w nim umieścić wygodny zestaw mebli, który składa się z dwóch wygodnych foteli i małego stolika, Świetnie sprawdzi się na takiej przestrzeni zestaw Salemo Balcony firmy Keter, który wykonany został z lekkiego tworzywa polipropylenowego i pomimo swoich kompaktowych wymiarów zapewnia dużą wygodę użytkowania, a dodatkowo wyposażony jest w stolik, który pełni funkcję skrzyni do której można schować np. poduszki, czy inne akcesoria.
Czytaj również: Szybki remont balkonu po zimie
Ponieważ pogoda bywa zmienna w naszym klimacie, warto dobrać takie meble które nie zniszczą się nawet pod wpływem deszczu czy wiatru, a dodatkowo można je zimą przechowywać na balkonie a wiosną wystarczy przemyć je jedynie wodą z płynem.
Decydując się na meble na niewielki balkon warto wybrać takie, które są lekkie i dają możliwość ich przestawienia. Kiedy zdecydujemy się na meble kompaktowe, wybierzmy raczej lżejsze modele, dające możliwość przestawiania ich z miejsca na miejsce, i tym samym pozwalające na zmianę stylistyki balkonu co jakiś czas.
Zieleń na balkonie
Trudno wyobrazić sobie relaks na balkonie bez roślin. Na niewielki balkon można wybrać pnącza. Zajmują one mało miejsca i bardzo szybko rosną. Ustawiając pergolę na bocznych ścianach balkonu i obsadzając ją np. groszkiem pachnącym, bluszczem czy chmielem ozdobnym, stworzymy zielone ekrany i odgrodzimy się od sąsiadów. Pamiętajmy, że niektóre gatunki pnączy osiągają kilka metrów wysokości. Należy je przycinać, aby nie porastały przestrzeni balkonowej sąsiadów.
W małej przestrzeni balkonowej świetnie zdadzą egzamin również donice podwieszane pod sufitem np. Cozy firmy Keter. Można w nich posadzić kwiaty zwisające, takie jak: niecierpki, pelargonie, petunie i fuksje. Pojedyncze kwiaty w donicach można zawiesić na balustradzie czy postawić na parapecie, dzięki czemu będą one również widoczne z wnętrza mieszkania. Pamiętajmy, aby nie były zbyt wysokie i nie ograniczały dostępu światła do pomieszczenia.
Czytaj również: Nowoczesna hydroizolacja balkonów i tarasów – dostępne rozwiązania na rynku
Urządzając roślinność na balkonie, należy wziąć pod uwagę czas, jaki trzeba poświęcić na pielęgnację roślin, aby wyglądały pięknie. Jeśli nie mamy czasu czy ochoty, aby zajmować się roślinami, można kwitnące rośliny zastąpić iglakami czy karłowatymi odmianami krzewów. Najbardziej popularne i polecane na balkon są: kulista sosna bośniacka i górska, jałowiec łuskowaty, cyprysik groszkowy, żywotnik zachodni. Na słonecznych balkonach najlepiej rosną jałowce, sosny, tuje i modrzewie. Na zacienionych: cisy i choiny kanadyjskie.
Kolory i dodatki balkonowe
Aranżując mały balkon najlepiej postawić na chłodne kolory. Odcienie błękitu, bieli czy szarości powiększą optycznie przestrzeń. Na takich powierzchniach należy unikać mieszania kolorów, najlepiej pozostać przy jednej kolorystyce, tak aby nie wprowadzać chaosu.
Przy aranżacji małego balkonu warto pamiętać o dodatkach. To one pomogą stworzyć odpowiedni nastrój i podkreślą charakter balkonu. Na krzesła można położyć kolorowe poduszki czy koce. Podłogę ozdobić odpornymi na wilgoć dywanikami. Rozwieszenie kolorowych girland z lampionami czy umieszczenie lamp solarnych w donicach pozwoli domownikom korzystać z uroków lata nawet po zmroku.
Jeśli balkon jest nasłoneczniony, można zdecydować się na umieszczenie parasola lub jeśli jest taka możliwość zamontowania moskitiery.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Wytrzymałe ogrodzenie betonowe Liczba postów: 7 Grupa: Ogród i dzi... Szukasz idealnego ogrodzenia do swojego domu, które łączy estetykę i funkcjonalność? Przeczytaj artykuł na https://dizajns.pl/jakie-ogrodzenie-beto nowe-jest-naj...
- Jak uprzyjemnić sobie i dzieciom urlop we własnym... Liczba postów: 12 Grupa: Ogród i dzi... Jeżeli szukacie sprawdzonego noclegu w Poznaniu, to polecam Wam sprawdzić stronę, na której znajdziecie ofertę nowoczesnego Hotel Poznań Włoski - Pracownia Impl...
- Jaka farba do malowania basenu? Specjalistyczna fa... Liczba postów: 4 Grupa: Ogród i dzi... Chcąc pomalować beton, należy pamiętać nie tylko o wyborze koloru, ale o wyborze dobrej farby . Przede wszystkim dobrze dobrana farba ma za zadanie chronić b...
- Mini ogródek pod blokiem Liczba postów: 19 Grupa: Zagospodaro... Rozglądając się za wyborem solidnych mebli ogrodowych to na pewno warto rozejrzeć się w ofercie Di Volio u których możliwości zdecydowanie nie brakuje. Przykład...
- Ogródek dla rodziny Liczba postów: 132 Grupa: Ogród i dzi... Co do wyboru dobrej jakości narzędzi, elektronarzędzi oraz artykułów ogrodowych. To koniecznie sprawdź ofertę hurtowni Chle-Mar https://chle-mar.pl/ mają bardzo...