
Kładzenie tynków i farb elewacyjnych
Tynk elewacyjny powinien spełniać kilka istotnych funkcji pozwalających utrzymać dobry stan budynku. Przede wszystkim powinien chronić przed wpływami czynników atmosferycznych, zanieczyszczeniami zawartymi w powietrzu oraz uszkodzeniami mechanicznymi.
Czytaj dalej
Dla wielu osób najważniejsza jest jednak estetyka oraz możliwości twórczego wykorzystania tynków i farb elewacyjnych, ograniczonego jedynie naszą wyobraźnią.Nieumiejętnie położony tynk lub farba elewacyjna mogą przynieść więcej szkód, a efekt wizualny będzie odwrotny od zamierzonego. Nawet jeśli zdecydujemy się skorzystać z pomocy specjalisty, nie pozostawiajmy wszystkiego na jego barkach. Warto wiedzieć jak przygotować ściany do prac, kiedy zlecić ich wykonanie i wreszcie, który produkt jest najbardziej odpowiedni do naszych powierzchni.
Czytaj również: Czym pomalować przedpokój?
Zacznijmy od analizy podłoża, na którym zamierzamy kłaść tynki ozdobne. Służą one bowiem do wykonywania wypraw tynkarskich głównie na podłożach betonowych, tradycyjnych tynkach, podłożach gipsowych oraz na płytach wiórowych czy gipsowo-kartonowych. Nierówne lub uszkodzone podłoża, trzeba wcześniej koniecznie wyrównać i naprawić.
Ważna jest również czystość powierzchni ściany, która powinna być wolna od substancji zmniejszających przyczepność podłoża, takich jak: tłuszcze, bitumy czy pyły.Jeżeli podłoże jest nasiąkliwe, należy je w pierwszej kolejności zagruntować odpowiednim preparatem zabezpieczającym i upewnić się, czy w pomieszczeniach narażonych na trwałe zawilgocenie wykonano odpowiednie warstwy uszczelniające, gdyż napór wilgoci od strony podłoża może spowodować uszkodzenie wyprawy – radzi mgr inż. Tomasz Zembrowski, specjalista linii Ceresit VISAGE.
Czytaj również: Biblioteki kolorów farb
Gdy ściany będą już odpowiednio przystosowane, ekspert może przystąpić do kładzenia tynku, wykorzystując do tego metodę natrysku lub gdy mamy do czynienia z aplikacjami na małych powierzchniach, używając metalowej pacy. W przypadku stosowania pierwszej z metod, tynk będzie kładziony w dwóch warstwach, które zapewnią pełne pokrycie podłoża i uzyskanie zaplanowanej struktury lub efektu kamienia czy drewna. W przypadku tynku z efektem drewna uzyskanie odpowiedniego wyglądu zapewnia specjalna matryca.
Jednym z częstszych błędów popełnianych przez właścicieli domów jest decyzja dotycząca rozpoczęcia prac remontowych w nieodpowiednich warunkach pogodowych. Kładzenie tynków powinno odbywać w temperaturze powietrza i podłoża od +10°C do +25°C oraz przy wilgotności względnej powietrza poniżej 80%. Wilgoć nie jest sprzymierzeńcem podczas kładzenia tynków ozdobnych, dlatego też do czasu całkowitego stwardnienia chrońmy wyprawę tynkarską przed opadami deszczu – dodaje mgr inż. Tomasz Zembrowski, specjalista linii Ceresit VISAGE.
Źródło: Core PR / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Klimatyzacja a ep Liczba postów: 2 Grupa: Najnowsze t... Zapytaj swojego Projektanta. Ewentualnie w firmie która montuje klimatyzację: https://klimatyzator.net. pl Od siebie polecam ich, mają ogromne doświadczenie i....
- Malen nach Zahlen – Kreativer Malspaß für Jung und... Liczba postów: 1 Grupa: Ciekawe pom... Malen nach Zahlen ist nicht nur ein beliebtes Hobby, sondern auch eine wunderbare Möglichkeit, Stress abzubauen, die Kreativität zu fördern und beeindruckende K...
- Meble nowoczesne — poznaj obecne trendy! Liczba postów: 5 Grupa: Wnętrza
- nowoczesne łóżko Liczba postów: 228 Grupa: Najnowsze t... Może ktoś z was zdecydował by się na bardzo dobre łóżka chowane w szafie . Sam takie łóżko kupiłem kilka tygodni temu i jestem z tego powodu bardzo zadowolony.
- Rozwiązania dla call center Liczba postów: 12 Grupa: Porady i op... Prowadzę razem ze znajomym średniej wielkości firmę marketingową, zajmującą się tefefoniczną sprzedażą różnych produktów/usług, w zależności od zapotrzebowania....