Kobea pnąca, sępota pnąca (Cobaea scandens)

Kobea pnąca, sępota pnąca (Cobaea scandens)

Cobaea scandens jest piękną rośliną należącą do rodziny wielosiłowatych. Wywodzi się z Ameryki Środkowej. W Polsce jest uprawiana jako roślina ozdobna. Czytaj dalej

 

 

Kobea pnąca nazywana sępotą pnącą jest pnączem osiągającym długość nawet do trzech metrów, a przy wieloletniej uprawie nawet siedem metrów. Pędy są o ciekawej barwie purpurowej, które przyczepiają się do podpór. Liście kobei są duże, zazwyczaj rosną parzyście, nagie pierzasto złożone. Z nadejściem jesieni zmieniają kolor na czerwono-fioletowe. Kwiaty pnącza są duże, w kształcie dzwonków w barwie białej, różowej, czerwonej bądź fioletowej, oczywiście w zależności od odmiany. Kwiaty nabierają żywych barw podczas kwitnienia, które przypada na okres od lipca do października.


kobea pnąca, sępota pnąca


Czytaj również: Suchodrzew mirtolistny (Lonicera nitida) - dekoracyjny krzew zimozielony


Kobea pnąca potrzebuję żyznej, próchniczej gleby, najlepiej lekko wilgotnej. Preferuje stanowisko nasłonecznione, jednakże może rosnąć w półcieniu. Musimy zapewnić pnączu stanowisko osłonięte, ze względu na kruche pędy. Roślinę należy nawozić regularnie nawozem naturalnym bądź mineralnym wieloskładnikowym. W czasie suszy pnącze należy podlewać. Roślinę rozmnażamy z nasion, które sadzimy w lutym.

Po wykiełkowaniu wysadzamy do gruntu bądź większego pojemnika pod koniec maja.


Kobea pnąca znajduję ciekawe zastosowanie w ogrodzie do okrycia pergoli, altan bądź ogrodzeń czy ścian domu.

Kobea pnąca znajduję ciekawe zastosowanie w ogrodzie do okrycia pergoli, altan bądź ogrodzeń czy ścian domu. W Polsce uprawiana jest przeważnie jako roślina jednoroczna, ponieważ nie jest odporna ma mrozy. Jedynie w pojemnikach jest w stanie przetrwać zimę, jeżeli będziemy ją przetrzymywać w chłodnych pomieszczeniach, na czas kwitnienia należy przenieść do jasnego pomieszczenia.

 

Czytaj również: Kotewka orzech wodny


Źródło: budnet.pl / budnet.pl
Autor: Magdalena Kawecka

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19509 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 221

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >