Kocimiętka (Nepeta L.)

Kocimiętka (Nepeta L.)

Srebrzystoszare liście kocimiętki pachną miętą, kamforą i cytryną. To znany wabik na naszych czworonożnych przyjaciół. Ze względu na zawartość olejków eterycznych, których zapach jest atrakcyjny dla kota, zwierzaki wprost za nią przepadają. Dlatego również może się zdarzyć, że wyrządzają w jej kępkach pewne szkody. Czytaj dalej

 

 Kocimiętka jest rośliną wieloletnią o wyprostowanym pokroju, rosnie kępami osiąga wysokośc 30-80 cm.  Jej łodyga jest silna, wyprostowana, solidnie rozrośnięta oraz pokryta drobnymi włoskami. Liście kocimiętki właściwej są koloru zielonego lub szarozielonego o sercowatym kształcie. Kwiaty kocimiętki są białe z purpurowymi kropkami lub łatkami. Kwitnie od czerwca do września. Przycięcie zwiędniętych liści latem skłoni roslinę do ponownego kwitnienia trwającego aż do jesieni. 

 

Do rodzaju kocimiętki należy ponad 200 gatunków roślin, ale w uprawie na ogół spotyka się jedynie dwie z nich: kocimiętkę Faassena (Nepeta x faassenii) i kocimiętkę właściwą (Nepeta cataria). 

 

Kocimiętka (Nepeta L.)

 

Uprawa

 Kocimiętki spotykane w ogrodach to byliny o bardzo małych wymaganiach uprawowych. Mogą rosnąć niemal na każdym rodzaju podłoża, o ile nie jest zbyt suche, zbyt ciężkie lub mokre. Nie oczekują też żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, rzadko chorują i są wytrzymałe na niskie temperatury. Do prawidłowego wzrostu i bujnego kwitnienia potrzebują jedynie słońca, gdyż posadzone w cieniu kwitną słabo i źle się rozkrzewiają. 

 

Czytaj również: Języcznik zwyczajny (Phyllitis scolopendrium) - długowieczna paproć

 

 

Zastosowanie

 Kocimiętka to wspaniała roślina rabatowa, znakomicie komponująca się takimi roślinami, jak róże, kosaćce, lawenda, przywrotnik i roślinami skalnymi. Uprawiając kocimiętkę, należy jednak pamiętać, że roślina wymaga stałej kontroli, gdyż łatwo się rozrasta i może stać się niechcący plagą naszego ogrodu. Dlatego nalezy roslinę dzielić i przesadzać co 2-3 lata co pozwoli się jej odmłodzić. 

 Kocimiętka właściwa jest cennym środkiem leczniczym w przypadkach infekcji układu oddechowego. Picie gorącej herbatki ziołowej sporządzonej z kocimiętki właściwej zwiększa pocenie się, a tym samym skutecznie obniża gorączkę, jak również działa jako lek zmniejszający przekrwienie. 

 

Kocimiętka (Nepeta L.)

 

Czytaj również: Kobea pnąca, sępota pnąca (Cobaea scandens)

 

 Są to również ważne rośliny miododajne, dlatego warto sadzić je w pobliżu pasiek. Odstrasza za to skutecznie takie owady jak muchy bolimuszki, muchy domowe, komary i karaczany. 

 

Źródło: budnet.pl
Autor: Katarzyna Kłosek

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19437 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 138

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >