Kocioł kondensacyjny - ekonomiczne i bezobsługowe urządzenie

Kocioł kondensacyjny - ekonomiczne i bezobsługowe urządzenie

Ogrzewanie gazowe to jeden z popularnych systemów techniki grzewczej. Jego podstawową korzyścią jest przede wszystkim jakość pracy, wydajność oraz minimalna ilość miejsca potrzebna do montażu urządzeń. Posiadając instalację i piec gazowy nie trzeba składować opału w postaci drewna, węgla czy ekogroszku. Ponadto kocioł kondensacyjny gazowy zapewnia najwyższą sprawność cieplną przy jednocześnie ograniczonym zużyciu energii. Czytaj dalej

 

Korzyści uzyskane z ogrzewania gazowego

Ogromną zaletą i korzyścią płynącą z ogrzewania gazowego jest kultura pracy urządzeń. Podczas spalania gazu nie powstaje popiół ani pył i nie trzeba go regularnie opróżniać z pozostałości po opale. Natomiast zastosowanie kondensacyjnego  kotła gazowego daje ogromną korzyść ekonomiczną.


Kotły gazowe skonstruowano w taki sposób, aby ich obsługa nie wymagała zbyt dużego udziału człowieka. Są to również urządzenia o wysokim stopniu bezpieczeństwa. Raz uruchomiony piec gazowy, na którym zostały ustawione parametry, sam wykona resztę pracy. Niektóre z nich umożliwiają również uzyskanie ciepłej wody. Ponadto ogrzewanie gazowe jest także bardziej przyjazne dla środowiska.

 

Jakie są rodzaje kotłów gazowych?

Kotły gazowe mogą być zarówno wiszące, jak i stojące, a także jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. Kocioł jednofunkcyjny posiada zasobnik wody ogrzewany przez gaz. Natomiast działanie kotła dwufunkcyjnego przypomina przepływowy podgrzewacz wody. Przez co potrzebuje mniej miejsca.

 

Kocioł kondensacyjny - ekonomiczne i bezobsługowe urządzenie

 

Czytaj również: Kotły kondensacyjne – najlepszy sposób, by dobrze ogrzać i zaoszczędzić



Równie istotny jest podział kotłów na kotły z otwartą i zamkniętą komorą spalania, przy czym te pierwsze stają się coraz mniej popularne, ponieważ kotły z zamkniętą komorą są dużo bezpieczniejsze dla użytkowników. Obecnie największą popularnością cieszą się kotły kondensacyjne gazowe o zamkniętej komorze spalania. 

 

Ponadto kotły dzielimy na tradycyjne, kondensacyjne, pulsacyjne i kotły z możliwością pracy w kaskadzie. Mogą być one także wyposażone w nowoczesną automatykę lub nie.

 

Kocioł kondensacyjny — czym jest?

Nowoczesny kocioł kondensacyjny jest urządzeniem, które spala paliwo w niezwykle efektywny sposób, co czyni go bardzo wydajnym na tle innych technologii. Obecnie kotły kondensacyjne uważa się za najbardziej ekonomiczne z kotłów gazowych. Spełniają one również wysokie wymagania dotyczące wpływu na środowisko, i z tego powodu rekomendowane są w ramach dotacji „Czyste powietrze". Można je nabyć m.in. w sklepie z artykułami instalacyjnymi Terme.

 

Kocioł kondensacyjny posiada zamkniętą komorę spalania, pobiera on bowiem powietrze do spalania z zewnątrz budynku. Zasada jego działania oparta jest na zjawisku skraplania wody w spalinach, powstających w momencie spalania paliwa, które nazywamy kondensacją. 

 

Dzięki zastosowaniu kondensacji mamy możliwość odzyskiwania energii, przekazywanej do instalacji, a nie ulegającej rozproszeniu jako para odprowadzana przez komin. Taki system odzyskiwania ciepła zapewnia pracę z wyższą sprawnością. 

 

Kocioł kondensacyjny lepiej bowiem wykorzystuje paliwo, czyli zapewnia niższe koszty ogrzewania w porównaniu z tradycyjnymi kotłami atmosferycznymi.


Kocioł kondensacyjny i jego zalety


Podstawową zaletą kotła kondensacyjnego jest fakt, iż odbiera on dodatkową ilość ciepła ze spalin, które w tradycyjnych kotłach ucieka przez komin. Jego wyższa sprawność przekłada się na niższe koszty ogrzewania. W tradycyjnych kotłach spaliny mają temperaturę ponad 100°C, a w kondensacyjnych tylko 45-60°C.



Oprócz tego kocioł kondensacyjny wyposażony jest w zamkniętą komorę spalania, do której powietrze doprowadzane jest z zewnątrz za pomocą odpowiedniego przewodu. Powoduje to, iż  jest on urządzeniem całkowicie bezpiecznym w użytkowaniu. Dzięki zamkniętej komorze zostało bowiem wyeliminowane ryzyko wypływu spalin do pomieszczeń.



Warto również uwzględnić fakt, iż kocioł kondensacyjny doskonale współpracuje z ogrzewaniem podłogowym, które jest niezwykle korzystnym sposobem ogrzewania pomieszczeń z powodu przekazywania ciepła w przez promieniowanie i właściwy rozkład temperatury we wnętrzu. Ponadto nie musi być on montowany w kotłowni. Można go zamontować w łazience, garderobie albo kuchni.


Posiadanie ogrzewania kotłem kondensacyjnym pozwala zrezygnować z budowy komina spalinowego. Przewody, którymi świeże powietrze dochodzi do kotła, a spaliny są usuwane, można bowiem wyprowadzić przez ścianę budynku. Brak komina zmniejsza koszty budowy domu. Rezygnacja z niego powoduje podwójna oszczędność. Po pierwsze nie trzeba wydawać środków na jego budowę, po drugie – na etapie eksploatacji domu – ciepło nie będzie uciekało przez komin.


Warto również wspomnieć, iż kocioł kondensacyjny może pracować z największą efektywnością z wykorzystaniem systemu automatyki, a szczególnie regulatora pogodowego dostosowującego pracę kotła do warunków zewnętrznych.
Doskonale współpracuje również  z kolektorami słonecznymi, które wspierają lub zastępują go w produkcji energii cieplnej, wykorzystywanej do ogrzewania wody.


Bardzo dużą zaletą kotła kondensacyjnego jest też fakt, że może on współpracować praktycznie z każdym rodzajem instalacji ogrzewania domu. Najlepsze będzie oczywiście ogrzewanie podłogowe i ścienne, ale kocioł poradzi sobie również i z grzejnikami zaprojektowanymi na temperaturę zasilania nawet 70°C.

 

Czytaj również: Dlaczego warto duże domy ogrzewać pompą ciepła?

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Jak dobrać kolor okien, drzwi i bramy garażowej Liczba postów: 6 Grupa: Budowa i re...
  • Zarządzanie dokumentacją projektową Liczba postów: 3 Grupa: Firmy budow... Zarządzanie dokumentacją projektową jest kluczowym elementem efektywnego prowadzenia projektów. Jednak równie istotne jest zapewnienie bezpieczeństwa i poufnośc...
  • Remont mieszkania Liczba postów: 231 Grupa: Moja budowa Dla mnie usługi remontowe wykonywała firma www.budownictwo-houserwis.pl . Zajmowali się malowaniem, tynkowaniem, montażem nowej instalacji elektrycznej oraz ukł...
  • Szkolenia BHP Liczba postów: 29 Grupa: Firmy budow... W przypadku kiedy zależy Ci na najwyższym bezpieczeństwie swoich pracowników w firmie. To zdecydowanie warto zapoznać się z ofertą firmy Inżynieria BHP https://...
  • Własna firma Liczba postów: 295 Grupa: Firmy budow... Istnieje wiele narzędzi i technologii, takich jak oprogramowanie do zarządzania projektami, systemy komunikacji wewnętrznej czy analizy danych, które mogą wspom...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19470 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 709

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >