Kocioł na paliwo stałe? Rady podczas wyboru

Kocioł na paliwo stałe? Rady podczas wyboru

W naszym kraju nie brakuje zwolenników centralnego ogrzewania na paliwo stałe, zwłaszcza wśród osób, które nie mają dostępu do instalacji gazowej lub szukają recepty na rosnące ceny tego surowca. Skąd jednak pewność, że wybrany kocioł zapewni nam oszczędne, bezpieczne i tanie ciepło w domu na długie lata? Czytaj dalej

 

Jaki kocioł wybrać?

Kotły na paliwo stałe, ze względu na niski koszt surowców wykorzystywanych do spalania, niezmiennie cieszą się wysoką popularnością. Z drugiej strony jednak, liczba rodzajów urządzeń i producentów może przyprawić o prawdziwy zawrót głowy. Wśród dostępnych na rynku kotłów możemy m.in. wyróżnić zasypowe, górnego lub dolnego spalania, uniwersalne oraz kotły z podajnikiem. Najstarszą, ale stosowaną do dziś metodą ogrzewania na paliwo stałe są kotły górnego spalania. Do ogrzewania wykorzystują one zwykle węgiel lub koks, który stanowi najtańszą, ale też najbrudniejszą i najmniej ekologiczną metodę palenia. Charakteryzują się one tym, że komora zasypowa jest jednocześnie komorą spalania.

 

Czytaj również: Coraz popularniejsze kotły gazowe

 

Kotły górnego spalania są najtańszymi dostępnymi na rynku urządzeniami, jednak ich główną wadą jest konieczność ciągłego dokładania paliwa, niska efektywność i wysoki stopień zabrudzenia. Dobrze utrzymany kocioł tego typu po jednym załadunku może utrzymać ciepło w domu przez jedynie ok. 8 godz. Nieco nowocześniejszym i droższym typem tego urządzenia są kotły dolnego spalania, zwane zasypowymi. Ich zmodyfikowana konstrukcja realizuje proces spalania na tylnej ścianie komory zasypowej lub w oddzielnej komorze spalania, dzięki czemu stałopalność takiego urządzenia podnosi się do ok. 18 godz. Chociaż technologia wykonania tego typu urządzeń zwiększa ich wydajność, to nadal wymaga ona ciągłego nadzoru i stałego, ręcznego uzupełniania paliwa.

 

Zupełnie inny rodzaj kotłów oferują nam producenci urządzeń wyposażonych w podajnik retortowy. Jest to zdecydowanie bardziej zaawansowane urządzenie, w którym tradycyjny ruszt zastępuje palnik, gdzie spalane jest paliwo. Kotły z podajnikiem retortowym wyposażone są w zasobnik na paliwo, z którego w zależności od zastosowanego rodzaju podajnika jest automatycznie transportowane do palnika, dzięki czemu urządzenia te mogą pracować bezobsługowo nawet przez kilka dni.

 

Ponadto najlepsze dostępne na rynku urządzenia wyposażone są w układ sterujący kotłem umożliwiający obsługę kilku pomp systemu grzewczego oraz układy samoczynnego rozpalania oraz czyszczenia. Chociaż automatyczne kotły są jednym z najdroższych urządzeń grzewczych na paliwo stałe, to ich efektywność w uzyskiwaniu najlepszych rezultatów spalania podnosi wydajność ekonomiczną inwestycji na długie lata. Dodatkowo kotły te posiadają uniwersalne systemy awaryjnego spalania pozwalające na zróżnicowanie rodzaju wykorzystywanego opału.  

 

Czytaj również: Nowoczesne kotły gazowe

 

Kotły z podajnikiem retortowym są urządzeniami cenionymi nie tylko ze względu na niemal bezobsługową pracę, która ogranicza się do uzupełniania zasobników raz na kilka dni oraz wybierania popiołu, ale również możliwość wykorzystywania różnych rodzajów paliwa. Chociaż najczęściej zaleca się stosowanie do tego typu urządzeń ekogroszku lub biomasę w postaci pelletu, to najlepsze kotły wyposażone w dodatkowe palenisko rusztowe pozwalają na stosowanie opału w postaci taniego drewna i jego odpadów– tłumaczy Krzysztof Kołton z firmy Kołton.

 

Zautomatyzowane kotły z podajnikiem cechuje również wysoka wydajność, którą osiąga poprzez maksymalne wykorzystanie mocy grzewczej wydobytej z procesu spalania paliwa, często niemożliwej do osiągnięcia dla żadnego kotła zasypowego.  Jak dokładnie tego typu urządzenia osiągają takie rezultaty?

 

 

Ekologiczne i wygodne spalanie

Jednym z najpopularniejszych rodzajów kotłów zautomatyzowanych jest kocioł z podajnikiem retortowym posiadający dodatkowe palenisko rusztowe. Tego typu urządzenie posiada dwie komory spalania, które w zależności od potrzeb mogą być zasilane różnego rodzaju paliwem. Przykładem takiego kotła jest Duox, w którym zastosowano komorę dolnego spalania z automatycznym podajnikiem retortowym, wykonanym z żaroodpornego żeliwa oraz górną ze stałym rusztem chłodzonym wodą.

 

Jego nominalna moc cieplna w zależności od rozmiaru kotła i powierzchni do ogrzania wynosi od 12 do48 kW, natomiast sprawność cieplna, czyli proces zmiany energii zawartej w paliwie na ciepło przekazane wodzie wynosi nawet  90 %. Obszerna dodatkowa komora paleniskowa pozwala na wykorzystanie  drewna kawałkowego  oraz jego odpadów. Najlepszym rozwiązaniem dla tego rodzaju urządzeń będzie jednak wybór ekogroszku, który spalany na żeliwnym palenisku retortowym pozwala uzyskać najlepsze  pod względem ekonomicznym oraz ekologiczny efekty spalania. Dzięki małej zawartości wody i innych substancji niepalnych ekogroszek pozwala na osiągnięcie maksymalnych rezultatów procesu spalania, czego dowodem jest stosunkowo niewielka ilość popiołu oznaczającego maksymalne wykorzystanie paliwa do powstania energii cieplnej.

 

Czytaj również: Głowica termostatyczna

 

Tanie i wygodne grzanie

Zwolennicy tańszego od ekogroszku paliwa, pomimo jego wysokiej efektywności, często wybierają kotły zasilane biomasą w postaci nieco tańszego pelletu o również wysokich właściwościach grzewczych. Tego typu urządzenia, jak np. Pell Duox, charakteryzują się najdłuższym okresem bez obsługowej pracy, którą zawdzięczają dużemu, ponad 300 litrowemu zasobnikowi paliwa. Nowoczesne systemy automatycznego rozpalania i czyszczenia oraz współpraca kotła z dodatkowymi sterownikami peryferyjnymi ( moduł internetowy, GSM , sterowanie pokojowe) sprawiają, że praca przy kotle ogranicza się właściwie do uzupełniania paliwa raz na kilka dni.

 

Tak jak w przypadku  kotłów uniwersalnych  z dwoma paleniskami  , kotły z automatycznym palnikiem na pellet również posiadają dodatkowy system spalania, oparty o zasadę działania belkowego rusztu żeliwnego. Pełni on podwójną rolę, umożliwia wykorzystanie opału w postaci drewna kawałkowego, oraz spełnia funkcję katalizatora spalin  przy spalaniu pelletu ograniczając w ten sposób emisję niespalonych gazów oraz pyłów do środowiska. Tego typu urządzenia charakteryzują się nominalną mocą od 16 do 300 kW oraz sprawnością cieplną na poziomie  90%.  

 

 

Jakiego producenta wybrać?

Wyboru rodzaju kotła to nie jedyny problem, przed którym stają osoby planujące instalacje ogrzewania na paliwo stałe. Kolejnym źródłem dylematów jest ogromna liczba reklamujących się na rynku producentów urządzeń grzewczych. Czym się więc kierować przy tym wyborze? Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na posiadane przez firmę certyfikaty i patenty, do których powinniśmy mieć swobodny wgląd na stronie producenta. Te dokumenty gwarantują sprawdzoną jakość i bezpieczeństwo wszystkich urządzeń sprzedawanych przez firmę. Kolejnymi czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę jest doświadczenie oraz szerokość oferty firmy. Producent, który od lat oferuje bogatą gamę zróżnicowanych urządzeń z pewnością pomoże dobrać najbardziej optymalny kocioł dla każdego klienta, w zależności od jego potrzeb i możliwości finansowych. Nie możemy również zapomnieć o sprawdzeniu wszystkich parametrów urządzeń, dlatego upewnić się w jakiej formie są one udostępniane każdemu potencjalnemu nabywcy kotła. Ważnym czynnikiem warunkującym zakup urządzenia na lata jest również profesjonalne doradztwo, oraz kompetentny serwis.

 

Czytaj również: Nowoczesny system ogrzewania ściennego

 

Kwalifikacje producenta określa przede wszystkim jego doświadczenie na rynku. Firma z trzydziestoletnim doświadczeniem z pewnością może zagwarantować specjalistyczne porady z zakresu właściwego wyboru kotła dla określonych warunków. Oprócz tego, właściwa praca kotła zależy od technologii jego wykonania. Elementy cięte laserowo obrabiarkami sterowanymi numerycznie, są gwarancją właściwego przygotowania elementów urządzenia do montażu. Firma, która w pełni samodzielnie wytwarza oferowane produkty może również dać gwarancję najwyższej jakości sprzętu – mówi Krzysztof Kołton z firmy Kołton.     

 

Automatyczne kotły z podajnikiem na paliwo stałe to nowoczesna technologia, która wymaga nieco większej inwestycji niż ma to miejsce w przypadku urządzeń starszego typu. W praktyce jednak, wybór kotła zawsze należy traktować jako zakup długookresowy, dlatego powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim efektywność i wygodę użytkowania urządzenia, dzięki czemu większy wydatek może okazać się w praktyce prawdziwą oszczędnością.

Źródło: Clear Sense / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....
  • Polecam sklep internetowy z materiałami budowlanym... Liczba postów: 77 Grupa: Firmy budow... Szukając dobrej jakości wyposażenia do ogrodu, w tym myjek ciśnieniowych, kosiarek, podkaszarek, sekatorów, pił, czy również artykułów malarskich i narzędzi do....
  • Gdzie kupić projekt domu w okolicach Lublina ??? Liczba postów: 53 Grupa: Zanim wybud... W Lublinie odnotowano wzrost liczby turystów, co przekłada się na lepsze wyniki dla lokalnego sektora hotelarskiego i gastronomicznego. Ten pozytywny trend ma k...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19417 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 199

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >