Kolorowe ogrodzenia drewniane

Kolorowe ogrodzenia drewniane

Białe, zielone albo... niebieskie! Wbrew pozorom drewniane ogrodzenie ozdobione kolorową emalią może prezentować się naprawdę doskonale. Jak zatem samodzielnie pomalować drewniany płot?

 

Większość z nas drewno wokół domu najczęściej maluje lakierami lub lazurami. Wbrew pozorom to nie jedyny sposób na zabezpieczenie oraz ozdobienie drewnianego płotu lub ogrodzenia: Pomalowanie ogrodzenia dekoracyjną emalią to całkiem oryginalny sposób na urozmaicenie przestrzeni wokół domu. W zależności od naszych upodobań możemy wykorzystać klasyczne biele lub wprowadzić żywszy kolor, taki jak: błękit, zieleń lub pomarańcz. Ciekawym rozwiązaniem jest także połączenie dwóch produktów – np. białą farbą możemy pomalować część elementów ogrodzenia, a pozostałe ozdobnym lakierem. Ponadto zastosowanie wysokiej jakości emalii to również dobry sposób na gruntowne zabezpieczenie drewna przed działaniem czynników atmosferycznych – wyjaśnia Paweł Karpiński, ekspert marki Bondex.

 

Czytaj również: Jaki środek do ochrony drewna wybrać?

 

 

Czym pomalować płot?

 Jeśli zdecydujemy się na pomalowanie drewnianego płotu farbą powinniśmy rozpocząć od wybrania dobrej emalii, przeznaczonej do stosowania na zewnątrz. W praktyce oznacza, to że produkt musi skutecznie zabezpieczać pomalowaną powierzchnię przed działaniem wilgoci, słońca czy niskich oraz wysokich temperatur. Dzięki temu na pomalowanej powierzchni nie pojawią się uszkodzenia, a kolory pozostaną wyraziste przez długi czas. Dobrym wyborem będzie nowoczesna i wygodna w użyciu emalia akrylowa – przykładem takiej farby jest, np. Bondex Drewno & Metal, tworząca elegancką, satynową powłokę. Posiada ona właściwości hydrofobowe (odpycha wodę), a tym samym doskonale chroni pomalowane powierzchnie przed deszczem. Jest też bardzo łatwa w nakładaniu – nie kapie i bardzo szybko schnie (drugą warstwę można nakładać już po 4 godzinach). Dodatkowo posiada śladową ilość lotnych związków organicznych, co sprawia, że jest niemal bezwonna.

 

 

Malowanie krok po kroku

 Idealne warunki do malowania to temperatura wyższa niż 5°C oraz wilgotność nieprzekraczająca 80%. Przystępując do renowacji starego płotu, najlepiej rozpocząć od dokładnej oceny stanu podłoża. Jeśli zauważymy luźne, niezwiązane powłoki farby lub lakieru, koniecznie musimy je usunąć. W przypadku małych powierzchni wystarczy nam do tego gruboziarnisty papier ścierny – przy większych lepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie szlifierki oscylacyjnej. Na koniec całość przeszlifujmy papierem drobnoziarnistym. Kiedy jednak stare powłoki dobrze przylegają do drewna, wystarczy zmatowić je papierem ściernym. Inaczej natomiast postępujemy z nowymi ogrodzeniami. Surowe drewno należy zabezpieczyć impregnatem, np. Bondex Wood Preserver.

 

Czytaj również: Jak zabezpieczyć architekturę ogrodową przed zimą?

 

 

Produkt ten głęboko wnika w drewno, dzięki czemu skutecznie chroni je przed atakiem grzybów oraz insektów. Tak przygotowane podłoże nadaje się w pełni do malowania. Przed aplikacją emalię akrylową powinniśmy dobrze wymieszać, a w razie potrzeby rozcieńczyć wodą (do 10%). Farbę Bondex Drewno&Metal najlepiej nakładać w dwóch warstwach w odstępach około 4 godzin. W przypadku dużych, płaskich powierzchni wykorzystajmy wałek, zaś małe i trudno dostępne miejsca pomalujmy pędzlem. Po zakończeniu prac nie zapominajmy o dokładnym umyciu narzędzi za pomocą wody z mydłem. 

Źródło: Royal Brand PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19396 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 333

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >